Vaping, Kanser Ve Kalp Hastalığı Riskini Artırabilir

0
74

Fare denemesi, e-sigaradaki Nikotin’in DNA hasarına neden olan kimyasallara dönüşebileceğini gösteriyor ancak eleştirmenler, sonuçların insanlarla ilgisiz olduğunu söylüyor.

E-sigara dumanının sağlıklı fareler ve insan hücreleri üzerindeki etkilerini inceleyen bir bilim adamı ekibine göre, Vaping bazı kanserler ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Araştırmacılar, e-sigara içilen nikotinin kalp, akciğerler ve mesanedeki DNA’ya zarar veren kimyasal maddelere dönüştürülebileceğine ve vücudun genetik onarım mekanizmalarını nemlendirdiğine dair bulgular buldu.

New York Üniversitesi’nde çevre tıbbı profesörü Moon-shong Tang, DNA değişikliklerinin ikinci el dumanla bağlantılı olanlarla benzer olduğunu belirtti ancak, Vaping’in gerçekten kanser oranlarını artırıp artırmadığını görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu da ekledi.

Bazı araştırmacılar eserin önemli olduğunu söylese de diğerleri bunun hepsinin insanların ilgisini çekmek olduğunu söyleyerek reddetti. Fareler e-sigara dumanı yüksek seviyelere maruz kaldılar ve nikel tüketimini tazeleyen insanlarda etkileri çok farklı olabilir, eleştirenler dikkatli olunmalıdır.

Queen Mary University of London’daki Tütün Bağımlılığı Araştırma Birimi Müdürü Peter Hajek “Bu çalışma Vaping’in tehlikeleriyle ilgili hiçbir şey göstermiyor” dedi. “Vaping’in kansere neden olduğunu göstermez.”

Bu, yanlış alarmların uzun bir çizgisinde olan, sigara içmekten vapeye geçiş yapan insanları kuşkusuz onlara büyük fayda sağlayacak bir duruma getirebilir, dedi. Mevcut en iyi tahmin, Vaping’in en kötü ihtimalle sigara içme riskinin% 5’ini oluşturmasıdır.

E-sigara kaynaklı buhar, çok daha az zehirli kimyasal madde içeriyor; çünkü dumanların çoğunda sadece nikotin var, bu da kullanıcılara vurmasını sağlayan bağımlılık yapıcı madde.

Tang, fareleri e-sigara dumanı ile günde üç saat, haftada beş gün üç ay boyunca maruz bıraktı. Buhardaki nikotin miktarı mililitrede 10 miligramdı ve insanların teneffüs ettikleri e-sigara dumanı kadar yoğunlaştı. Bu, Hajek’in “son derece büyük nikotin dozları” dediği şey oldu.

Tang, üç ayın sonunda, filtrelenmiş havayı üreyen bir kontrol grubunda görülen buhara maruz kalmış farelerin kalplerinde, ciğerlerinde ve mesanelerinde DNA hasarı gördü. Doğal DNA onarım mekanizmaları da dumana maruz kalan farelerde bastırıldı.

Tang, insan akciğer ve mesane hücrelerine bakmaya devam etti ve hücrelerin nikotin ve bozulma ürünlerine maruz bırakılmasının hücrelerin tümör dokusuna daha kolay dönüşmesini sağlamıştır. Çalışmanın ayrıntıları National Academy of Sciences’un Proceedings dergisinde rapor edilmiştir.

Yasemin İngiltere’de şunları söyledi: “Bugüne kadar elde edilen kanıtlar, e-tütünün sigara içmekten çok daha az zararlı olduğunu göstermektedir. Bunun gibi araştırmalar önemlidir, ancak bu laboratuvar çalışması e-sigara dumanının hücreler ve fareler üzerindeki etkilerine bakmaktadır; bu nedenle e-sigaraların gerçek hayatta insanları nasıl etkileyebileceği konusunda hiçbir sonuç çıkarmamaktadır.

“Uzun süreli sigara içicilerinin üçte ikisine kadar bağımlılıkları yüzünden ölecekler, fakat e-sigaralar tütün içermiyor. Bunun yerine insanları bağımlı tutan nikotin içerirler, ancak sigaranın neden olduğu büyük sağlık zararlarından sorumlu değildirler.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar sigara içmekten tütüne ve e-sigara’ya tamamen geçiş yapanlara tütün dumanı içindeki önemli zararlı kimyasal maddelere maruz kalışlarını önemli ölçüde azaltabileceğini gösterdi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here