Van’da HDP’li vekilin aracında yakalanan kişi, terör olayının zanlısı çıktı

0
Van'da HDP'li vekilin aracında yakalanan kişi, terör olayının zanlısı çıktı
Van'da HDP'li vekilin aracında yakalanan kişi, terör olayının zanlısı çıktı

Van’da HDP’li vekilin aracında yakalanan terör şüphelisi Y.D’nin, bir terör olayına karışan kişilerden biri olduğu tespit edildi.

Van’ın Tuşba ilçesinde park halindeki aracı yakılan M.A, 2 Nisan Şehit Nihat Akbaş Polis Merkezi Amirliğine giderek şikayetçi oldu. Bunun üzerine çalışma başlatan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütüne müzahir bir internet sitesinde “Van’da ajanlık yapan bir kişinin aracı intikam birimlerimizce hedef alındı” şeklinde paylaşımın yapıldığını tespit etti. Ekipler, Cumhuriyet savcısının talimatıyla 15 Aralık 2019’da araç sahibinin ifadesini aldı. Burada fotoğraf teşhisi yaptırılan M.A, milletvekilinin aracında yakalanan terör şüphelisi Y.D’nin yanı sıra S.K. ve M.S.T. isimli zanlıları teşhis etti. Terör örgütünce tehdit içerikli mesajlar almaya başladığını belirten araç sahibi M.A, söz konusu durumu 21 Ocak’ta Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne giderek, güvenlik güçlerine iletti.

ŞİKAYET ÜZERİNE HAREKETE GEÇİLDİ

M.A’nın şikayeti üzerine, Van 2. Sulh Ceza Hakimliği, araç yakma olayıyla ilgili teşhis edilen ve aralarında HDP’li milletvekilinin aracında yakalanan Y.D’nin de bulunduğu 3 şüphelinin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilmesi, sosyal medya ve arşiv araştırması yapılması, haklarında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan işlem başlatılarak, gözaltına alınabilmesi, ikametlerinde arama, el koyma yapılabilmesi için karar aldı.

TEKNİK TAKİP SONUCU GÖZALTINA ALINMIŞTI

Alınan karar doğrultusunda yürütülen teknik takip sonucu Y.D’nin, HDP Van Milletvekili Sarısaç’ın evinde saklandığını belirleyen ekipler, 14 Şubat’ta evden çıkan şüpheliyi gözaltına aldı. Terör şüphelisi Y.D’nin HDP milletvekili Sarısaç’ın da bulunduğu araçtan indirilerek gözaltına alındığı anlar, MOBESE kameralarınca kaydedilmişti.

Murat Sarısaç

HDP’Lİ VEKİLE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu arada Van Cumhuriyet Başsavcılığı da HDP Van Milletvekili Sarısaç hakkında, “terör örgütüne yardım ve yataklık, Terörle Mücadele Kanunu 6. maddesine aykırılık ve kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçlarından soruşturma başlatmıştı.

Van'da HDP'li vekilin aracında yakalanan kişi, terör olayının zanlısı çıktı

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç hakkında soruşturma başlatıldı

Son dakika: PKK’lı terörist HDP’li milletvekilinin evinden çıktıShare

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here