Van Gölü Canavarı Efsanesi

0

VAN GÖLÜ CANAVARI NEDİR?
Dede Korkut masallarında geçen Tepegöz’den tutun da hikayelerimizde anlatılan Anka Kuşuna kadar tonlarca efsanevi varlığa ev sahipliği yapan zengin bir kültüre sahibiz. Oldukça kabarık olan bu listeye 1800’lü yılların sonlarına doğru yeni bir madde eklenmesine sebebiyet veren bir canlı ortaya çıktı.

Her ne kadar efsanevi bir varlık olduğunu dile getirsek de binden fazla kişinin bu canlıyı gördüğünü iddia etmesi, akıllarda ‘Gerçekten de böyle bir canlı var mı? ’ sorusunun yer etmesine sebep oluyor. Bu canlının Van gölü ‘canavarı’ olarak nitelendirilmesi de varlığıyla ilgili kafaların daha çok karışarak soru işaretleriyle dolmasını sağlıyor. Belki de her şeyi abartmayı seven insanımız, henüz türü tespit edilememiş bir hayvanı ‘canavar’ olarak nitelendirerek mitolojik bir yapıya büründürmüş de olabilir. Kim bilir Van ve Bitlis arasında bulunan Van Gölü’ne olur da yolunuz düşerse siz de bir ziyaretinizde Van Gölü canavarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Olur da bu sevimli (!) arkadaşla karşılaşırsanız daha sonra bizleri bilgilendirebilmek için kendisinden birazcık daha evcil davranmasını rica etmeyi de unutmayın. Ayrıca kendisine daha güzel bir isim bulursak bize karşı daha anlayışlı olacağını düşünüyorum. Size de canavar deseler sizin de hoşunuza gitmez sonuçta. İşi sağlama almak gerek.

VAN GÖLÜ CANAVARI EFSANESİ
Van ve Bitlis illeri arasında yer alan ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölünde ortaya çıkan Van gölü canavarı, bizlere adını ilk kez Osmanlı Devleti zamanında çıkan Saadet Gazete’sinin bir manşetinde duyuruyor. Devamında da çeşitli dergi yayınlarında yer alan bilgilere göre o zamandan bu zamana bir Van gölü canavarı efsanesi oluşturuluyor.

Efsaneye göre Osmanlı zamanında Van – Bitlis merkez sancağına bağlı olan Hizan kazası halkından olan üç amca Bulanık adı verilen başka bir beldeye doğru yola çıkarlar. Namaz vaktinin çıkmasına az bir vakit bu amcalardan biri namazını eda etmek amaçlı yol güzergahlarında bulunan Van gölünün Tatvan-Ahlat arasında kalan bir kısım sahillerinde kısa bir mola verirler. Namaza duracak olan amca ilk önce abdest almak için gölün kıyısına iner. Başlar abdest almaya. Eldi, yüzdü, koldu derken sıra ayakları yıkamaya gelir. Ayakkabıları çıkarır ve ayaklarını yıkamak için su bileklerini az geçecek şekilde suyun içine girer. Denize girer girmez denizin içerisinden bir şey ayaklarına sarılır ve adamı denize doğru çekmeye başlar. Zavallı adam da gücünü son damlasına kadar kullanarak dışarı çıkmaya çabalar. Fakat denizin içinde adamın ayaklarına sarılan canlı o kadar güçlüdür ki adam tek başına gücünü yetiremez. Gücünü yetiremeyeceğini anlayan adam feryat figan bağırmaya, yalvar yakar arkadaşlarından yardım istemeye başlar. Adamın sesini duyan arkadaşları alelacele yardıma koşarlar. Savaş meydanında kılıcına sarılan savaşçılar gibi arkadaşlarına kollarından sarılır canhıraş gölden çıkartırlar. Çıkartırlar çıkartmasına da ne yazık ki deniz canavarı adamın topuğundan dizine kadar olan kısma ahtapot gibi sarılmıştır. Arkadaşları çabalar durur. Bu arada zavallı adam can çekişir, acısını haykırır adeta göklere. Adamın arkadaşları baktılar olmuyor, son çare olarak ateş yakmaya başvururlar. Yaktıkları ateşle adam hayvanın elinden kurtarabilmek için hayvanın kuyruğunu yakarlar. Hayvanın kuyruğuna ateş değmesiyle yürekleri dağlayan bir böğürtü peydah olur göğe doğru. Kulak tırmalayıcı bir çığlık sesi…

Hayvan hissettiği acıyla beraber denizden yirmi beş metre yükseğe kadar çıkar ve adamı da beraberinde alarak denize geri döner.

VAN GÖLÜ CANAVARI ÇİN’DE GÖRÜNTÜLENDİ

Şu zamana kadar görenlerin söyledikleri bilgilere göre, boyu yirmi beş ile otuz metre arasında olan, yüksek sesler çıkaran, su püskürten ve siyah olduğu bilinen Van gölü canavarı Çin’in Güneydoğu Yunan Bölgesi’ndeki Luoping Şehri’nde yer alan bir bölgede, vatandaşların cep telefonları kameralarıyla görüntülendiği iddia edildi. Kamerada çok belli olmasa da görenlerin anlattıklarına göre sudan başını çıkartıp bir süre oyalandıktan sonra tekrar suyun içinde kaybolan bir canlıyı görüntülediler. Van gölü canavarı iddia edilen bu canlı bazılarına göre Çin timsahı da olabilir. Fakat Van gölü canavarının tekrardan ortaya çıktığı da düşünceler arasında sık rastlanan bir fikir. Görüntüleri kameraya kaydeden kişinin şaşkınlık nidaları da kamera da net bir şekilde duyuluyor.
Bundan sonra bir de Çin malı Van gölü canavarımız olmuş oldu.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here