Vajinismus Nedir? Tedavisi Var Mı?

0
Vajinismus nedir neden olur rehabilitasyonu var mı?
Vajinismus nedir neden olur rehabilitasyonu var mı?

Vajinismus nedir? Vajinismus neden olur? Tedavisi var mı? Bayanların muhtelif sebeplere bağlı olarak cinsel yaşantıları zaman zaman veya başlangıç olarak pek yolunda gitmeyebilir her ne kadar büyük bir mesele gibi görünmese de bu gidişat zaman zaman çiftler arasında çok büyük gerginliklere neden olabilir. Bu yüzden cinselliği negatif doğrultuda etkileyen ve bayanların fobili düşü olan vajinismus hakkında Uzman Psikolog Batuhan Toprak mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Kadının cinsel uzvunun etrafında bulunan pelvik taban adalelerinin ilişki anında kadının istemsizliğinden meydana gelen fobi , kasılma , sakınma tepkisidir. Vajinusmus % 90 psikolojik, % 10 organik sebeplere bağlıdır. Vajinismus organik nedenleri arasında daha çok doğuştan gelen kızlık zarı , vajina ve dış genital bölgede yer alan biyolojik problemlerdir.

VAJİNİSMUSUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Abartılmış olan  ilk gece öyküleri ve uydurmalaraı, fazla dini ve ahlaki kaideler, travmatik cinsel tecrübe, cinsel travmalar, cinsel uzvuma hiçbir şey giremez, girerse yırtılabilir çok kanamam olur gibi düşünceler vajinismusun sebepleri arasında yer alıyor.

VAJİNİSMUS EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Geçmişinde cinsel tacize uğrayanlar,
Etrafındaki insanların aile, yakın etrafın katı dini kaideleri,
Çocukluktan itibaren ahlaki açıdan çok katı yetiştirilenlerde, 
Vajinismus kendiliğinden geçer mi? Vajinismus kendiliğinden geçmez! Biraz zamana bırakayım geçer nasıl olsa demeyin; hem psikolojinizden hemde  ilişkinizden birçok şey götürür.

VAJİNİSMUS HATASI HAMİLE KALMASI OLASI Mı?

Ben vajinismus hastasıyım nasıl olsa hamile kalmam demeyin! Görülme sıklığı çok azda olsa dışa boşalma ile spermin vajinaya kaçarak orada döllenmesi sonucu hamile kalınabilir.

VAJİNİSMUSUN EVLİLİĞE/İLİŞKİYE TESİRİ NASIL OLUR?

Vajinismusun ertelenmemesi gerekir, ertelendiği takdirde evliliğinizde/ ilişkinizde meseleler yaşamanız mümkündür. Gelen danışanlarım arasında bu yüzden evliliğini sonlandırmak üzere olanlarda var, eşlerine destek olanlarda var.

VAJİNİSMUS HAKKINDA DOĞRU ÖĞRENİLEN YANLIŞLAR NELERDİR?

Benim vajinam çok dar, minik bu yüzden ilişkiye giremem böyle bir sonuç netlikle yoktur, vajina adaleleri o kadar elastiktir ki düşünün bir bebek çıkıyor
Bazı bayanlar kızlık çeperlerinin çok kalın olduğuna inanırlar ve bu yüzden cinsel ilişkiye giremezler ve hatta bazı vajinismuslu hastalar operasyonla kızlık çeperlerini açtırırlar netice yeniden hüsran anestezi aldıkları yetmezmiş gibi ilişkilerinde meseleler çıkabiliyor

Serinkanlılaştırıcı kullanmak, adale hafifletici ilaç kremler kullanmak işe yarar mı, içki  içmek problemi çözer mi? gibi sorular alıyoruz. 

Hayır birey sarhoşken ilişkiye girmek vajinismus için çözüm değildir ayrıca her cinsel ilişki öncesi içki içmek başka bir psikolojik problem olan içki bağımlılığını oluşturabilir.
Vajinismus zamanla kendiliğinden geçer. vajinismus kendiliğinden geçmez kesinlikle bir uzmandan dayanak alınmalıdır

VAJİNİSMUS BİR VAJİNA HASTALIĞI MIDIR?

Bir çoğunuzdan ”evet” yanıtlarını dinliyor gibiyim ama ”hayır” vajinismus bir vajina hastalığı değildir. Vajinismus tamamen bilinçaltıyla alakalı endişe ve fobi problemidir.

VAJİSİNMUS REHABİLİTASYONU NASIL OLUR?

Danışanlarım ilk bu meseleyle geldiklerinde oldukça kaygılı, evhamlı ve utandıklarını görüyorum oysaki utanılacak bir durum yoktur gayet banal herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır.

Tedavi sanıldığı gibi güç değildir oldukça kolaydır , vajinismus tek başına kadının meselesi değildir vajinismus çiftin meseleyidir , rehabilitasyonda eşler – partnerler kesinlikle eşlerine destek olmalıdır.

VİJİNİSMUS REHABİLİTASYON EDİLMEZSE NE OLUR?

Vajinismus tedavi edilmediği takdirde evliliğinizde/ilişkinizde meseleler çıkar zamanla eşinin gösterdiği tölerans eksilebilir ve erkek cinselliğini yaşayamadığı için dışarıda partner arayışına girebilir ve buda evlilik kurumunu hırpalar ve hatta sonlanabilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here