Vajinal Akıntılar Neden Olur? Islak Mayo Tehlikesi…

0
16
Vajinal akıntılar neden olur hasarı var mıdır ıslak mayoyla sakın durmayın
Vajinal akıntılar neden olur hasarı var mıdır ıslak mayoyla sakın durmayın

Vajinal akıntı neden olur? Vajina neden nemlidir? Vajinadan gelen akıntıların zararı var mıdır? Vajinadan gelen akıntının zararlı  olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tüm bu soruların yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz. Uzmanlar vajinal sıkıntılar yaşamamak için yazın ıslak mayoyla durulmaması gerektiği mevzusunda da uyardı.

AKINTILAR, RENGE VE KOKUYA GÖRE DEĞİŞİR

Vajinal akıntılar, aslında bayan genital sisteminin temizliği mevzusunda önemli bir yere sahiptir. Vajinadan gelen bu akışkan, salgı bezleri tarafından üretilir, içinde ölü hücreleri ve bakterileri taşır. Böylece vajina temiz kalır ve enfeksiyonlardan korunur. Peki, vajinal akıntısı olan bayanlar hangi durumda hekime gitmeli? Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen mevzuyla alakalı önemli bilgiler verdi. Çoğu zaman vajinal akıntı varlığı banaldir; ölçüyü, kokusu ve renk tonu menstrual döngünün neresinde olunduğuna göre değişir. Mesela emzirme, ovulasyon ya da cinsel uyarılma olduğunda vajinal akıntının ölçüsü çoğalır. Hamilelik vaziyetinde vajinal akıntının kokusu değişikenleşebilir. Bu farklılıkların hiçbiri alarm nedeni değildir. Ancak uzun süren renk, koku ve ölçü değişimleri ve birliktesi yanma, kaşıntı gibi bulguların eşlik etmesi vaziyetinde enfeksiyon ihtimalini düşünmek gerekir.

ANORMAL AKINTI TANISI NASIL KONUR?

Hekiminiz sizden hikayenizi bilmek isteyecek ve birkaç soru soracaktır. Bu sorular şunlardır: Akıntı ne zaman başladı? Ne renk, koku var mı? Kaşıntı, yanma ve kızarıklık var mı? Birden fazla partneriniz var mı? Vajinal duş yapar mısınız? Hekiminiz, vajinal akıntınızdan örnek almak ve smear testi yapmak isteyebilir.

ANORMAL AKINTI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akıntı tedavisi, vajinal akıntının nedenine göre yapılır. Tedavinin bitirilmemesi ya da ilaçların yetersiz kullanılması tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir. Tedaviye rağmen geçmeyen vajinal akıntı ve düzelmeyen vajinal enfeksiyon gidişatlarında partnerin de tetkik olması ya da rehabilitasyon edilmesi gerekir. Vajinal enfeksiyonları önleyen ipuçları şöyledir: Vajina temizliğinde sabun, kokulu jel vs. kullanmayın. Vajinal bölgeyi ılık temiz su ile arının. Pamuklu çamaşır kullanın. Tampon ya da günlük ped alerjiniz olabilir, unutmayın. Kullanmanız gerekiyorsa asla uzun vakit aynı pedle durmayın. Banyodan sonra genital bölgeyi kesinlikle kurulayın. Islak mayo ya da bikiniyle durmayın.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here