Üzüntünün Regl’e Etkisi… Regl’de Düzensizlik Annelik İçin Tehdit Oluşturur mu?

0
Yeisten regl durur mu regl neden kesilir?
Yeisten regl durur mu regl neden kesilir?

Regl neden gecikir? Regl bir anda neden kesilir? Regl kesilmesi hastalık habercisi midir? Stresten dolayı regl kesilir mi? gibi soruları hemen hemen her bayan sormuştur. Regl kesilmesinin stresle ilişkili olduğunu söyleyen uzmanlar bayanlara da uyarılarda bulunuyor. İşte o uyarılar…

YOĞUN İŞ TEMPOSU…

Yoğun iş hayatı ve bitkinlikle beraber ortaya çıkan stresin bayanlarda adet düzensizliklerine neden olabildiği belirtildi.

STRES ADET DÜZENSİZLİĞİNE NEDEN OLUR MU?

Bayanların adet düzensizliği meselesinin çocukluk, ergenlik, doğurganlık, menopoz evveli ve menopoz olarak ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Serdar Koç, “Adet düzensizliğini belirlemeden evvel sıradan adet düzenini belirlemek gerekir. Adet düzensizlikleri genellikle organik nedenlerden ve hormonal nedenlerden kaynaklanır. Organik neden denildiğinde bayandaki ilgili  uzuvlarının anatomik yapısındaki farklılar akla gelmelidir. Bunların başında rahimden kaynaklan ve iyi mizaçlı ur olarak kabul edilen miyomlar gelir. Rahim duvarının kalınlaşmasına neden olan adenomyozis, rahim çeperinden kaynaklanan polip ya da doğum hakimiyet emeliyle uygulanmış spiraller öteki sık nedenlerdir.

40 YAŞIN ÜZERİNDEYSENİZ…

Organik nedenler adet düzensizliklerinin yüzde 25’ini oluştururken 40 yaşın üzerine çıkıldığında bu oran çoğalır. Yumurtalıklardan salgılanan hormonlardaki bozukluk, doğum kontrol hapları gibi hormon kapsayan preperatlar ve eğer hamilelik var ise hormonal kaynaklı adet düzensizliklerinin önemli nedenini oluşturur. Tiroid bezindeki hormon bozuklukları da sıklıkla adet gecikmelerine neden olabilir” dedi.

ADET DÜZENSİZLİKLERİNİN TEDAVİSİ 

Adet düzensizliklerinin tedavisi hakkında da bilgiler veren Dr. Koç, “ Problemin kaynağını ortaya koymak için sırasıyla jinekolojik tetkik, ultrasonografik tetkik ve aynı anda yumurtalıktan ve bedenin öteki bölgelerinden salgılanan hormonların ölçümü gerekir. Hormonal ölçüm yaparken adet döngüsünün muhakkak döneminin tercih edildiği unutulmamalıdır. Sorun ortaya konulmadan yalnızca adet düzenleyeci ilaçların kullanılması doğru değildir. Bu cins preperatları kullanarak 80 yaşındaki bir bayana bile adet gördürtebiliriz, ancak asıl yapılan  hastalığın üstünü örtmüş oluruz. Ayrıntılı bir tahlilden sonra şayet mesele bir anaotomik problem ise seçim edilecek tedavi şekli cerrahi yaklaşımdır. Bu cins problemlerin hemen hepsinde kapalı usul olarak adlandırılan laparoskopik usul tercih edilmelidir.

Açık cerrahi, neden olduğu yan ve ters tesirlerden dolayı çağdaş tıp da terk edilmeye başlanmıştır. Mesele spiral ise 3 ay bekleme dönemi önerilmeli, gerekli ek tedaviler tertip edilmeli başarısızlık gidişatında çıkarılmalıdır. Doğum hakimiyet haplarının kullanımı sırasında ilk 1-2 ay ara kanamaların olabileceği akla getirilmeli, sabırlı olunmalı, bu vakti aşan kanamalarda preperat farklılığı önerilmelidir. Her türlü vajinal kanamada hamilelik ve onun getirebileceği problemler hiç bir zaman akıldan çıkarılmamalıdır” diye konuştu.

“ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR”

Adet düzensizliği yumurtlama bozukluğunun göstergesi olabileceğinden bu meseleyi yaşayan bayanlarda hamile kalmada güçlükleri olmasının çok sıradan olduğuna vurgu yapan Dr. Koç, şu ihtarlarda bulundu: “Adet düzensizliği olan bir bayan özellikle çocuk sahibi olmayı istiyorsa kesinlikle bir sağlık merkezine müracaat etmelidir. Burada düzensizliklerinin sebebi tespit edildikten sonra bu sebebe uygun tedavi uygulanması zorunludur. Bazen çok kolay tedaviler ile hamilelik sağlanabilirken bazı vaziyetlerde ileri bir işlem olan  tüp bebek usulüne müracaat edilmesi gerek olabilir. 

Şayet düzensizliklerinin altında uayatn tek neden bu ise zaman içinde kendiliğinden düzelebilir. Öncelikle her bayana nasihatim, ergenlik çağından itibaren adet takvimini düzenli olarak tutmalarıdır. Adet düzensizlikleri görülmeye başlandığında adet düzensizliklerinin spektrumlarına dikkat edilmelidir. Bu düzensizlikler birkaç ay süresince yineleyip çoğalıyorsa kesinlikle doktora müracaat etmek gerekiyor”

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here