Uzmanlar, Albayrak’ın Açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı Gerçekçi ve Dengeli Buldu

0
7
Uzmanlar, Albayrak'ın Açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nı Gerçekçi ve Dengeli Buldu
Uzmanlar, Albayrak'ın Açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nı Gerçekçi ve Dengeli Buldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı. YEP’i değerlendiren uzmanlar, ekonominin 3 yıllık haritasını dengelive gerçekçi buldu.

PAKSOY: DENGELİ PROGRAM

AA Finans Analisti Cüneyt Paksoy Yeni Ekonomi Programı’nı dengeli bulduğunu belirterek “Her şey enflasyonla mücadele, mali disiplin ve reel sektörün desteklenmesi üzerine kurgulanacak beklentisi vardı. Bakan’ın açıklamalarında bu sinyaller alındı.” değerlendirmesini yaptı.

BÜRÜMCEKÇİ: 4 ÖNEMLİ NOKTA VAR

Ekonomist Haluk Bürümcekçi programda 4 önemli nokta olduğunu belirterek “Birincisi büyüme tahminleriydi. Daha düşük belirlenmiş. Beklentimden daha düşük tahminler yapılmış. 2. olarak bakılacak konu; bütçedeki tedbirlerdi. Burada da harcamalar ve yatırımlar tarafında önemli kesintiler var. Bunu olumlu görebiliriz. Diğer bir konu başlanmamış projelerin yapılmayacağı konusu, bu da olumlu.

Son olarak da ‘bankacılıkta sorunlu kredilerde plan gelecek mi?’ konusu vardı. Planda yer almadı gibi görünüyor ama satır aralarını okuyunca mali bünye değerlendirme çalışması yapılacak olması önemli. Gerekirse sektöre her türlü destek verilecektir deniyor, bunun da yer alması pozitif.” şeklinde değerlendirme yaptı.

GÜLKAN: GERÇEKÇİ

Ünlü&Co. Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan ise yeni programın gerçekçi olduğunu belirtti. Gülkan “Ana makro parametrede bakılınca büyümenin arzu edilenden daha düşük olacağının kabul edilmesini iyi bir işaret olarakgörüyorum. Yani %2.3’lük büyüme tahmininin programa girmiş olması gerçekçi olduğuna dair işaret.

Enflasyonla ilgili bir mucize olmayacağı beklentisi görüyoruz. Cari açık beklentileri de bence gerçekçi. Bunların ötesinde ortaya konan sayısal hedefleri görmek lazım. Kamuda ne kadar tasarruf önlemleri olacak görmemiz gerekir” değerlendirmesini yaptı.You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here