Uzayda Yalnız Olabiliriz!

0
Uzayda Yalnız Olabiliriz!
Uzayda Yalnız Olabiliriz!

 

Elon Musk‘ınİ; “Bizleri bekleyen uzaylılar olmasa dahi Dünya’dan çıkmayı ve uzayı keşfetmeyi gerçekten istediği rahatlıkla söylenebilir.” 

Sadece düzeyin idrak edilmesi efor büyüklüğü nedeniyle bir yerlerde kesinlikle bir canlı hayatının olması gerektiği belirtiliyor. Buna karşın uzayın, en azından bizler için, kayda kıymet bir kısmını gözlemlemiş olsak da Dünya-dışı hayata dair bir delile tesadüfmüş değiliz. Bu çelişki, Fermi Paradoksu olarak adlandırılıyor.

Yeni bir araştırma da şöhretli paradoksu ve uzaylıların kesinlikle orada bir yerde olması gerektiği tahminini tekerrür inceliyor. Evren hakkında bildiklerimiz ve öğrenmediklerimiz hakkında azıcık daha hakikatçi bir yaklaşım ile, cihandaki tek zeki hayat formu olma olasılığımızın kayda kıymet olduğunu belirtiyor. Araştırma takımı, galaksimizde yalnız olma olasılığımızın oldukça yüksek olduğunu belirtirken, âlemde yalnız olma olasılığımızın dahi küçümsenemeyecek kadar yüksek olduğunu söylüyor.

Ancak Mars gelişiminin lider sponsoru ve SpaceX CEO‘su Elon Musk, bu yazının neticesinden pek etkilenmemiş gibi gözüküyor.

Musk, Twitter aracılığı ile araştırmaya yolladığı yanıtta, bu vaziyetin Dünya’daki hayatı gözetmek ve devam etmesini sağlama bağlamak için oldukça önemli bir öteki neden olduğunu vurguluyor.

Araştırmanın kendisine geri döndüğümüzde, Oxford analistlerinin yaptıkları hesaplamalar neticesinde Samanyolu’ndaki tek zeki hayat formu olma olasılığımızın %53 ile %99.6 arasında bulunduğu görülüyor. Görülebilir cihandaki tek zeki hayat formu olma olasılığımız ise %39 ve %85 arasında olarak belirtiliyor.

Musk, gerçekten yalnız olma olasılığımızın, hayatı Dünya dışına taşımamız için ilave edilen bir başka tetikleyici efor olduğunu söylüyor. “esas olarak hayatın kâhyasıyız ve devamını sağlamak için … görevlendirilmiş gidişattayız.”

SpaceX‘in maksatlarından biri de insanlığı çok seyyareli yani gökbilim terimi olan gezegenli bir ırk haline çevirmek olarak belirtiliyor. Şirket, şimdiden insanları aya, Mars’a ve hatta Güneş sisteminin daha derinlerine taşımak için planlanmış devasa bir roket üzerinde çalışmaya başlamış durumda.

Musk, bu yeni uzay bulguyu hareketinin suratı haline gelmiş olsa da, bunun yeni bir düşünce olduğu söylenemez. Jules Verne‘e kadar uzanan bilim kurgu eserlerinde ve sonu gelmek öğrenmeyen Uzay Yolu gibi filmlerde SpaceX‘in erişmek istediği gelecek görülebiliyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here