Uzayda İlk Yürüyüşü Yapan Adam “Aleksey Leonov “

0

UZAY NEDİR?

Gök cisimlerini içinde bulunduran sonsuz,sınırsız boşluğa uzay denir.

UZAYDA YÜRÜYEN İLK İNSAN ALEKSEY LEONOV

Uzay çağının başlamasıyla 4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetler Birliği Sputnik-1’i uzaya fırlattı. Sputnik uzaya gönderilen ilk insan yapımı cisimdir. Sputnik’in gönderdiği sinyaller tüm dünya tarafından dinleniyordu. Ve bu gelişme ile uzay yarışı başladı. Amerika da uzay için denemeler yaptı.

Sovyetler 3 Kasım 1957’de Laika adında dişi bir köpeği Sputnik-2 ile birlikte uzaya gönderdiler. 7 gün boyunca sinyal gönderen Sputnik-2 10 Kasım 1957 günü Sinyalleri kesti. Sovyet bilim adamları 11 ve 12 Kasım günleri uzaya giden ilk canlı olan Laika’nın öldüğünü bildirdiler. Uzay ile ilgili gelişmeler devam ederken, uçuş denemeleri çeşitli hal aldı. Sovyetler Birliği bu sefer Luna-2 adını verdikleri bir kapsülü daha fırlattı. Luna’yla birlikte yeryuvarlağından ilk eşyayı ay’a gönderme başarısını elde ettiler. Ay’ın dünyadan görünmeyen arka yüzünü de ilk kez 1959 yılında Luna-3 ile birlikte çekildi.

Sovyetler Birliği 19 Ağustos 1960’ta 4,600 kilo ağırlığında bir uyduya, yörüngesine de iki köpek oturtular. Ayrıca uyduda birkaç fare ve kavonoz dolusu sinek ve böcekler vardı. Bunlar dünyanın etrafında tam 18 kez dönerek sağ salim yer yuvarlağına indiler. Ve yörüngeye inen ilk canlılar oldular.

Uzaya insan gönderimi denemelerinde ilk isim Yuri Gagarin oldu. Dünyanın etrafında birkaç tur dönerek yeryüzüne indi. Yuri Gagarin’den sonra giden isim Gherman Titov’dur. Uzayda dünya yörüngesinde 17 kez döndü. Başarılı giden denemelerden sonra,
tarihler 18 Mart 1965’i gösterdiğinde Aleksey Leonov tüm zorluklara rağmen, uzayda ilk yürüyüşü yapmayı başardı.

ALEKSEY LEONOV KİMDİR?

Uzayda yürüyen ilk insan olarak tarihe geçen Aleksey Leonov, 30 Mayıs 1934’te Rusya, Sibirya’nın Listvanka’sında doğmuştur. Ailesinin 9.çocuğudur. Aleksey Leonov’un küçük yaşta sanata ve havacılığa ilgisi başladı. Ailesi 1936 yılında Kalinigrad’a taşındı. 1953 yılında liseden mezun oldu. Havacılık Teknisyeni olan ağabeyi sayesinde aero motorlar, uçak yapımı ve uçuş teorileri hakkında bilgiler edindi. 1955/57 yılları arasında Ukrayna’da pilotlar için eğitim veren Yüksek İhtisas okuluna girdi. Buradan mezun olduktan sonra, çok yetenekli bir pilot oldu. 1960 yılında kozmonot olmak için yapılan testleri geçti ve özel programa alındı. Gerekli eğitimlerini aldıktan sonra “Voskhod” uzay aracına co-pilot olarak atandı.

UZAYA ÇIKIŞI

18 Mart 1965’te gerçekleştirdiği uzay yürüyüşüyle uzayda yürüyen ilk insan unvanını aldı. Rus kozmonot 1965’den önce uzay yürüyüşünü yapmak için Voskhod-2 ile uzaya gönderildi. Uzay aracının dışına çıkarken, aracın içindeki havanın kaçmaması için, ve kolayca geri dönebilsin diye Voskhod-2’ye bir basınç odası ekledi. Basınç odasının uzunluğu 2,5 çapı ise 1,2 metreydi. Bu basınç odası silindir şeklindeki özel bir kumaştandı.
Uzay giysisini giyen Leonov, basınç odasının içini havayla doldurup, uzay aracının dışına doğru uzanan basınç odasını üst ucundaki metal kapağı açarak basınç odasına girdi. Basınç odasının havasını .boşaltıp, uzaya açılan kapağı açarak dışarı çıktı. Leonov güvenliği için 5,2 metrelik bir kabloyla uzay aracına bağlandı.

Leonov’un görevi; dünyanın ilk uzay yürüyüşünü yaparken kendisinin ve uzay aracının resimlerini çekmek. Resimleri çekmek için göğüs kısmına bir kamera taktı. Diğer bir kamera ise basınç odasının üst ucundaydı. Ancak Leonov resimleri çekemiyordu. Çünkü uzay elbisesi aniden havasız ortamda şişmeye başladı.
Leonov zor olsa da basınç odasının üstündeki kamera sayesinde kendisinin resimlerini çekti. 12 dakika sonra aceleyle basınç odasına girmeye çalıştı. Fakat bu onun için oldukça zordu. Çünkü elbisesi şişmişti. Yanlış teknikleri yüzünden içeride sıkışıp kaldı. Ayak ucundaki kapağa ulaşamadığından ters dönerek kapatmaya çalıştı. Önce elbisesinin hava musluğunu açarak biraz şişliğinin inmesini bekledi. Elbisenin basıncı düşünce basınç odasının kapağını kapatabilmeyi başardı. Uzay aracında bir arkadaşı daha olan Leonov ” onun için neredeyse intihar hapını yutacaktım” ifadesini verdi. Bütün bu kargaşa sonucunda uzay aracının dengesi otomatik bozulunca atmosfere giriş programı 46 saniye gecikti. Kozmonotlar basınç odasını yere iniş modülünden ayırdı. Ancak kablolar takılı kaldığından, ardından sürüklenmeye başladı. Atmosfere girince kablolar koptu ve iniş modülünden ayrıldı. 46 saniye gecikme sonucunda hedeften 386 kilometre uzaklığa paraşütle iniş yapıldı. Helikopter onları bulamayınca -5 derecede geceyi geçirdiler. Ertesi gün yine helikopter inemeyince devreye kayaklı ekipler girdi.

Aleksey Leonov ve kozmonot arkadaşı Belyayev ormandan çıkıp üsse geri döndüler. Bunun ardından geçirdikleri ölüm tehlikesi gizli tutuldu. 23 Mart 1965 tarihinde kendisine ” Golden Star “ madalyası verildi ve Sovyetler Birliği tarafından “Kahraman Rütbesi” verildi.

UZAY SONRASI

Uzay yolculuğundan 3 yıl sonra 1968’de Hava Kuvvetleri Mühendislik akedemisinden mezun oldu. Leonov ilk uzay istasyonu olan Soyut-1’le birlkte gidecek olan soyuz11 ekibine seçildi.
Ekibinde verem şüphesiyle hastaneye yatan bir astronot yüzünden, Soyuz11’in yedek ekibi gitti. Soyuz11’in dönüşü sırasında oluşan kazada giden ekipteki 3 kişi hayatını kaybetti.

1976-1982 yılları arasında ” Başkozmonot ” unvanını aldı. Daha sonra Sovyet uzay adamlarının komutanı ve Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nin müdürü oldu. Ayrıca kozmonot dergisi “Neptün”ün editörlüğünü de yaptı. Sovyet yönetimi ve diğer doğu bloku ülkeleri tarafından kendisine madalyalar verildi. 1991 yılında emekli olduktan sonra özel bir şirkette yöneticilik, Moskovada bir bankada ise danışmanlık yapmıştır.

Aynı zamanda yetenekli bir ressam olan Aleksey Leonov, 200’den fazla yaptığı resimleri ile pek çok sergi açtı. Sanat’a olan bu ilgisinden 1965’ten bu yana Sanatçılar Birliği üyesi olmuştur.
Şu an Moskova’da yaşayan Aleksey Leonov, hayatını Svetlana Pavlona Dazenko ile birleştirmiştir. Oksana ve Viktoria adında iki çocuğu vardır.

HAYATINI UZAY’A ADAMIŞ 10 RUS KOZMONOT

? VLADİMİR KOMAROV
? VLADİSLAV VOLKOV
? GHERMAN TİTOV
? YURİ GAGARİN
? VALENTİNA TERESHKOVA ( İLK KADIN KOZMONOT)
? SVETLANA SAVİTSKAYA ( İKİNCİ KADIN KOZMONOT )
? SERGEİ KRİKALEV
? YELENA SEROVA ( SSCB YIKILDIKTAN SONRA RUSYA’NIN İLK KADIN KOZMONOT’U )
? ALEKSEY LEONOV

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here