Uzayda Bağımsız Bir Astronot: Bruce McCandless

0

 

Uzayda Bağımsız Bir Astronot Bruce McCandless

Bruce McCandless Kimdir?

Bruce uzayda serbest yürüyüşü gerçekleştiren ilk astronottur. Amerikalıdır. 7 Şubat 1984 yılındaBir jetpack (insanlara kemerle bağlanan insanın uçmasını sağlayan gaz çantası) ile uzay mekiğinden 100 metre yani 328 ft yol kat ederek uzaya serbest bir iniş gerçekleştirdi. Bunu yaparken de Neil Armstrong’a da bir gönderme yaptı. Ay çizgisine bakarak “Bu, Neil için küçük bir adım olabilir, ancak benim için büyük bir sıçrama” dedi ve gülümsedi.

Bruce McCandless Doğumu

Uzayda ilk bağımsız yürüyüşü gerçekleştiren Bruce 8 Haziran 1937 yılında Massachusetts Eyaleti Boston’da doğmuştur. ABD’li emekli bir deniz kaptanı olan McCandless, Nisan 1966’da NASA tarafından seçilen 19 astronottan biridir.

Bruce McCandless Eğitimi

Başarılı astronotun iş hayatı gibi eğitim hayatı da oldukça parlaktı. California, Long Beach’ten Woodrow Wilson Senior Lise’de okudu. 1958 yılında ise Birleşik Devletler Donanma Akademisi’den, Elektrik Mühendisliği alanında master yaptıktan sonra, 1987’de Clear Lake City’de Houston Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisansı alan bilim dalı diplomasını aldı.

Bruce McCandless Uzay Serüveni

Nisan 1966’da NASA tarafından seçilen 19 astronottan biriydi ve içlerinde en küçük olanı oydu. Nasaya seçildiğinde henüz 28 yaşınaydı. Apollo 14 görevinde astronot destek ekibinin üyesiydi ve ilk crewed Skylab misyonunun yedek pilotuydu. ki uzay mekiği misyonunda görev uzmanı olarak uçtu. 1984’te STS-41B’de ünlü uzay yürüyüşü gerçekleştirdi ve 1990’da STS-31’de Hubble Uzay Teleskobunu dağıtmaya yardımcı oldu.

Bruce bir tür astronot manevra ünitesi olan Skylab Programında uçağa binen ve MMU’nun geliştirilmesi konusun işbirliği yapan M-509 astronot deneyinde ortak araştırmacı olarak görev yapmıştır. Inertial Üst Aşama (IUS), Hubble Uzay Teleskobu, Güneş Maksimum Onarım Görevi ve Uzay İstasyonu Programı için donanım ve prosedürlerin geliştirilmesine mürettebat girdilerinden sorumludur. McCandless MMU’yu kullanarak dört saat uçuş saati dahil olmak üzere uzaydaki 312 saatten fazla kaldığı kadedildi.

2015’te Guardian için yazdığı bir makalesinde , güneşe baktığı için siperliğini indirdiğini belirterek ünlü yapan fotoğrafa yansımıştı.

“Bu da ilgi çekici yerlerden biridir: anonim olduğum anlamına gelir ki insanlar kendilerini aynı şeyi yaparken hayal edebiliyorlar” diye yazdı. “Neil’in 1969’da söylediği gibi orada insanlığı temsil ediyorduk.”

Bruce McCandless 21 Aralık 2017 yılında hayatını kaybetti.

 

Merve Nazlı

Merve Nazlı

... acayip tuhaf, tuhaf ve acayip...
Merve Nazlı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here