Uzaya Seyahat: 433 Eros Asteroidi

0

Eros Asteroidi Nedir?

433 Eros esas olarak Mars ve Dünya’nın yörüngesinde dolaşan S tipi bir asteroid. 433 Eros ilk defa bir uzay aracının yüzeyine inmesiyle ünlüdür. Yaklaşık olarak Güneş’ten 172.800.000 km uzaklıktadır. 13 Ağustos 1898’de keşfedilen Eros’u, Berlin’de bulunan Urania Gözlemevindeki Gustav Witt keşfetmiştir. İnsanlığın ilk asteroide inmesiyle ünlü olan 433 Eros’un yüzeyine 12 Şubat 2001 yılında inilmiştir. Bunu gerçekleştiren Eugene Shoemaker’dir.

 

 NEAR Shoemaker Nedir?

NASA’nın Discovery misyonlarından ilkidir. 433 Eros’u incelemek için, 17 Şubat 1996 yılında NASA adına Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından yapılan robotik uzay sondasıdır. İlk başta “NEAR” adı verilen uzay aracı, daha sonra Eugene Shoemaker onuruna yeniden adlandırılmıştır. “NEAR Shoemaker” adı verilen uzay aracı 150 milyon dolara mal olmuştur.

NEAR Shoemaker Teknolojisi

 

XGRS Genel: kütlesi 487 kilogramdır. , 1,800 Watt güce sahiptir.

 

X-Işını Floresans Spektrometresi: 10 kHz’e kadar tam performans gösteren sayma hızı götermektedir. Uçuş esnasında kalibrasyon kaynakları 55Fe. Enerji aralığı ila  keV arasındadır.

 

X-Işını Güneş Monitörleri: Kademeli kalkanı gazla doldurulmuş oransal sayaç.

 

Gama Işını Spektrometresi: 10 kHz’e kadar sayma hızı. Kalkan dedektörü; 8.9 x 14 cm BGO sintilatör fincanı kalkanıdır. Başbakan dedektörü; 2.5 x 7.5 cm Nal (Tl) sintilatör. Enerji aralığı; 10- keV kanallarında 0,3-10 MeV.

 

NEAR Shoemaker Buluşları

 

NEAR’ın asıl amacı Eros’un morfolojisi, minerolojisi, bilişimi, iç kütle dağılımı ve manyetik alanı hakkında veri döndürmekti. İkincil hedefler güneş rüzgarı ile etkileşimler, regolit özellikleri, gaz veya tozla gösterilen muhtemel akım aktivitesi ve asteroit spin hali çalışmalardır. Bu veriler asteroitlerin özelliklerini bunların kuyrukluyıldız ve meteroidlerle arasında bulunan ilişkiyi çözmek için kullanılacaktı. Bunlar hakkında yorum yapmak için NEAR izleme sistemi kullanılarak bir radyo bilim denemesi yapıldı.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here