Uzay Hakkında İlgi Çekici Bilgiler

0

Uzay Hakkında İlgi Çekici Bilgiler

Bir çoğumuzun ortak merakı olan uzay hakkında neler biliyorsunuz? Aklınızda ki soru işaretlerinin ne kadarını cevaplayabiliyor ve ne kadarına mantıklı yaklaşabiliyorsunuz. Uzayda bir top kadar olan dünya ve dünyanın içinde bir kum tanesi kadar olan biz insanlar. Koca, yaşlı ve şişko dünya. Nefes almak için dünyaya muhtaç olduğunuzu hissettiniz mi hiç? Peki ya dünya dışında bir yerde yaşam formları olduğunu ve yapılarını. Merak bir insanı oluşturan en önemli özelliklerden birisidir. Eğer merak etmezsek insan olmamızın bir anlamı kalmayabilir.

Merak gibi sonsuzluk kavramı da insanoğlunun bir parçasıdır. Bir istektir belki. Sonsuz olan bir şeye örnek verilmesini istediğimiz zaman uzayı örnek olarak gösteriyoruz hemen. (Bazen de aşkınızı, tabi bu bir sır.)

Ve sır da insanoğlunun bir parçasıdır. Sadece insanların değil; dünyanın, evrenin, ağaçların hatta belki çiçeğin bile sıraları vardır. Gelin birlikte uzay ile ilgili bilgiler öğrenelim.


Astronot Kıyafetleri

Günlük hayatta üşümemek için, korunmak ve bedenimizi örtmek için günlük kıyafetler giyiyoruz. Kışın bir kazak ve pantolon, yazın bir tişört ve şort belki. Peki ya dünya dışına yapılan bir seyahatte ne giyilir. Böyle soru mu olur diyorsunuz değil mi? Evet şimdi vereceğim bilgi ile ağzınız o şeklini alacak eminim. Astronotların giydiği kıyafetlerin sadece bir tanesinin maliyeti 12 milyon dolardır. (Üstlerinde bir servet taşıyan astronotlara selamlar 😲)

 

 


Gözyaşları

Üzülürüz ağlarız, mutlu oluruz ağlarız. Biz insanoğlunun verdiği en normal tepkilerden birisidir ağlamak. Peki ya uzayda sağlayabilir miyiz? Gravity filmini izleyenlerin bildiğini umuyorum, teknik olarak uzayda ağlamak imkansızdır. (Tabi burada; uzayda neden ağlamak ister ki insan? Diye bir soru geliyor akıllara.) Yerçekimi olmayan uzayda ağladığınız zaman yer düşmeyen göz yaşlarınız havada kalır. Bu yüzden uzayda ağlamak mümkün değildir.

 

 


Uzay

Bir film tutkunuysanız ve korku filmlerine bayılıyorsanız tam size göre filmlerim var. Korku filmi denildiği zaman akla ilk gelen canavarlar oluyor sanırım. Fakat benim için korku filmi; karanlıkta seyretmeye başladığınız filmin sizi ışıkları açtırmak zorunda bırakması, koltuğun kenarına doğru kayma ihtiyacı hissettirmesi ve bazı bölümlerde nefesinizi tutacak kadar germesidir. Peki ya siz bu filmleri izleyecek kadar cesur musunuz?

Newton ve elma arasında ki ilişki sayesinde bulunan yer çekimi ne yazık ki uzayda yoktur. Bu sebeple ki bir astronot iseniz ve uzaya yolculuğa çıktıysanız boynunuzun tamı tamına 2,5 cm uzama imkanı var. Kısa boylular için bulunmaz bir nimet olan yerçekimsiz ortam astronotların uzama sebebi 😲.

 

 

 


Hiroşima Atom Bombası

Hepimizin bildiği ve üzüldüğü hiroşima, kalıntıları ve izleri hala sıcak olan bir olay. Şimdi ise uzayda gerçekleştirilen bir patlamadan bahsedeceğim. 1962 yılında Amerika Birleşik Devletleri hiroşimaya atılandan 100 kat güçlü bir atom bombasını uzaya atmış ve çok şiddetli bir patlamaya sebebiyet vermiştir.

 

 

 


Koku

Etrafımızda ki kokuları algılar ve değerlendirme yaparız. Hatta bazılarımızın çok iyi bazılarımızınsa vasat olsan koku alma yeteneği bir olan Koku: Bir Katilin Hikayesi olarak konu edildi. Kitabı okuyup filmi izleyenler Jean’in cinayetlerinde onunla birlikte şok olmuş ve hayrete düşmüşlerdir. Peki ya merakınızın büyük bir bölümünü oluşturan uzay nasıl kokuyor? Astronotlar uzayın; yanık et, sıcak metal ve kaynak dumanı gibi koktuğunu söylemişler. (Sanırım bu pek hoş bir koku değil.)

 


Uzay İstasyonu

Uzayda dolaşan bir çok uzay istasyonu var peki ya en büyüğü dünyanın etrafında ne kadar hızlı dönüyor bilmek ister misiniz? Uzayda dolaşan ve uluslararası en büyük uzay istasyonu dünyanın etrafında 28.000 kilometre hızla dönmektedir. (Günlük değil, saatlik hızı 😲.)

 

 

 


Gün Doğumu ve Gün Batımı

Dünyanın kendi çevresinde attığı bir tam tur bir gün oluyor peki ya dünyanın çevresinde dönenler için?  Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotlar 24 saat içinde güneşin doğumu ve batımını 15 kez görürler. Ne kadar muazzam bir şey öyle değil mi? Uzayın ve güneşin muhteşem bağı astronotlara muhteşem manzaralar sunuyor.

 

 


Uluslararası Uzay İstasyonu

 

Dünya içinde inşa edilen bir çok yapı bulunmakta pek ya bunlardan en pahalısının bir uzay istasyonu olduğunu söylesem. Uluslararası Uzay İstasyonu bugüne kadar inşa edilen en pahalı yapı olup maliyeti tam 150 milyar dolardır.

 

 

 


Newton’un Elma Ağacı

Elma ve Newton ilişkisi sayesinde bulunan yerçekiminden bahsetmiştik. İşte rivayetlere göre Newton’un yer çekimini bir elma ağacı altında keşfettiğini söyleniyor. İngiliz astronot Piers Sellers da Newton’un ağacını yer çekiminden kurtarmaya karar vermiş ve ağacın bir bölümünü yaptığı uzay yolculuğu sırasında yanında götürmüş.

 

 

 


Uzaydan Gelen İlginç Sinyaller

1977 yılında, Ohio Üniversitesine ait olan bir radyo teleskop derin uzaydan gelen 72 saniyelik sinyaller yakalamış ve kaydetmiştir. (Bizden başka varlıkların olduğu gerçeği film sahnelerini de beraberinde getiriyor öyle değil mi?) Wow! Adını verdikleri bu sinyallerin nereden ve nasıl geldikleri hala muammadır. Uzayda başka varlıkların olduğu gerçeği insanı meraklandırıyor öyle değil mi?

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here