Uygulamalar Sizi Dinlemiyor Ama…

0
6
Uygulamalar sizi dinlemiyor ama...
Uygulamalar sizi dinlemiyor ama...

Uzun zamandır varlığını gözeten ve sizin de tanıyacağınız bir komplo kuramı bulunuyor: Biri telefonunun yanında tatile çıkmaktan bahseder ve bir anda  Facebook üzerinde uçaklar, otel buluşmaları ile alakalı reklamlar almaya başlar. İnsanlar uzun bir müddettir telefonlarının saklı bir biçimde onları dinlediğini ve reklam maksatları için bilgi topladığını düşünüyorlardı. Öyle ki oluşan bu mit, Boston, Massachusetts’deki Northeastern University bilgisayar bilimi akademisyenlerinin bir kısmının bir araştırma başlatmasına neden oldu.

Her ne kadar bu araştırma neticesinde telefonların konuşmaları dinlediklerine dair bir ispat bulmamış olsalar da, ortaya çıkan neticenin bir o kadar ürpertici olduğu inkar edilemez.

Sene boyu süren araştırma, birkaç bin uygulamayı araştırdı ve saklı bir biçimde ses kaydı alıp almadıklarını inceledi. 17.260 popüler Android uygulaması, her uygulamadan çıkan medya dosyalarını anekdot alan otomatik bir programa sahip 10 Android telefon aracılığı ile takip edildi. Uygulamaların arasında  Facebook  ve sosyal medya devine bilgi yollayan 8.000’in üzerinde uygulama da bulunuyordu.

Gizmodo‘nun belirttiğine göre uygulamaların mikrofonu açtığı veya ses dosyası yolladığı bir örnek dahi bulunmuyordu. Bunun yerine bazı uygulamalar ekran görüntülerini kaydediyor ve üçüncü şahıslarla paylaşıyordu.

Örneğin Gizmodo’nun alıntısına göre bir abur cubur teslimat uygulaması olan GoPuff, kullanıcıların uygulama ile etkileşimlerini kaydoluyor ve bunların Appsee isimli mobil analitik firmasını yolluyordu.

Her ne kadar bu operasyon geliştiricilerin analitik şirketlerini kullanarak uygulamalarını iyileştirmeleri için sıradan bir usul olsa da, GoPuff’ın gizlilik prensibi bu durumlardan bahsetmiyor. Söylenene göre tahlilciler geliştirici ile irtibata geçtiklerinde de GoPuff saklılık prensiplerini aktüelleyerek bireyi belirlemek için kullanılan bilgilerin PII Appsee ile paylaşıldığını bildirime ilave etti.

Bilim adamlarının araştırmalarının sonuçları ise uygulamaların asla gizlice dinleme yapmayacaklarına dair bir garanti vermiyor, yalnızca bunu kanıtlayacak bir ispat bulmadıklarını bildiriyor.

Akademisyenler, otomatik sistemlerin insan etkileşimlerini kopyalayamayacaklarını kabul ediyor ve bu surattan da neticelerin asıl bir insan mevzubahisi olduğunda değişmesi olası. Ayrıca insanların aksine program, uygulamalara giriş yapamıyor ve aygıtın içerisinde işlenerek sevk edilmiş olan ses dosyalarını gözden kaçırmış olabilir.

Sonuç olarak Facebook gibi uygulamaların kullanıcı bilgilerine ulaşma yol ve usulleri bulabileceğini öğreniyoruz ve bu araştırma, şahsi bilgi ve kullanıcı mahremiyeti hakkında var olan sosyal etrafı daha da dayanaklar gibi gözüküyor.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here