Üstad Necip Fazıl’ı Ne Kadar Tanıyoruz ?

0

Üstad’ın eserlerinden hemen hemen herkesin kulaktan dolma da olsa bir kaç tane bildiği şiir vardır.Fakat bize çok basit satırlar olarak gelsede okuduklarımız yahut dinlediklerimiz, o dizelerin arasında geçen bir ömür ve o ömrün özeti.. Belkide gelecek neslin geleceğini aydınlatacak fikir deryası, ufuk çizgisiydi o satırlar. Peki “Necip Fazıl” denildiği zaman ne geliyor aklımıza? Ne biliyoruz hakkında? Doğumu, eğitimi, gençliği, yaşantısı,ölümü.. Hangisi hakkında tam bir malumat sahibiyiz? Karınca kararınca, elimizden geldiğince sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız..
26 Mayıs 1905‘da doğdu. Maraş’lı bir soydan gelen Necip Fazıl’ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş’ta ki konağında geçti. İlk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi’nde (Askeri Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal, Ahmet Hamdi (Akseki), İbrahim Aşkı gibi isimler vardı.

İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü‘nü bitirdikten (1924) sonra gönderildiği Fransa’da Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümünde okudu. Paris’te geçen bohem günlerinden sonra, Türkiye’ye dönüşünde Hollanda, Osmanlı ve İş Bankalarında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak çalıştı. Bir Fransız okulu, Robert Kolej, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde hocalık yaptı(1939-43). Sonraki yıllarında fikir ve sanat çalışmaları dışında başka bir işle meşgul olmadı.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here