Usta Oyuncu Kartal Tibet’in Kaderine Terk Edilen Ünlü Otomobili Bulundu

0
8
Usta Oyuncu Kartal Tibet'in Kaderine Terk Edilen Ünlü Otomobili Bulundu
Usta Oyuncu Kartal Tibet'in Kaderine Terk Edilen Ünlü Otomobili Bulundu

Yeşilçam’ın efsane oyuncusu, yönetmeni, senaristi Kartal Tibet’in, kaderine terk edilen aracı gün yüzüne çıktı. Usta yönetmenle adeta özdeşleşen 1969 model 34 KT 417 plakalı Mercedes marka, 280S tipi aracı geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

BİR SANAYİ SİTESİNDE TERK EDİLMİŞ HALDE BULUNDU

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin izini sürdüğü araç Sinop’ta bir sanayi sitesinde kaderine terk edilmiş şekilde bulundu. Otomobilin şaşaalı günlerine tekrar dönebilmesi için üzerinde bulunan hacizlerin kaldırılması ve restore edilmesi gereken otomobile büyük emek verilmesi gerekiyor.

“EN LÜKS OTOMOBİL”

Reyhan(1969),Beklenen Şarkı (1971),Vukuat Var (1972),Bir Pınar Ki (1972),Bir Demet Menekşe (1973), Zambaklar Açarken gibi birçok filmde gördüğümüz KT (Kartal Tibet) plakalı araç için Ses Dergisi’nin 8 Kasım 1969 tarihli yazısında “Sinema Artistleri İçinde En Lüks Otomobil Kartal Tibet’in” başlığı bile atılmıştır.

KARTAL TİBET KARAKOLA ÇAĞRILIR

Yeşilçam’ın efsane ismi Mercedes’i 220 bin liraya satın almış ve uzun yıllar kullanmıştır. Araç alındığında beyaz renktedir lakin, 70’li yılların ortalarına doğru Rumelihisarı Mezarlığı’nın önünde bir taksiyle çarpışır ve ön tarafı paramparça olur. Sigorta yetkililerinin değerlendirmelerine göre hasar 25 bin lira civarındadır. Kaza esnasında aracı ne Kartal Tibet, ne de yardımcı rollerde oyunculuk yapan şoförü İhsan Baysal kullanıyordur. Konudan haberdar edilen Kartal Tibet Bebek karakoluna çağrılır. Ağlayarak “Beni affedin,bir cahillik yaptım” diye yalvaran Ersan Gökbayrak adında bir şahısla karşılaşır karakolda.

RENGİ MAVİ OLUR

Bu kişi otomobilin durduğu garajın gece bekçisidir. Gece içki içmiş ve Boğaz’da şöyle bir dolaşayım demiş, kendi kendine hayaller kurarak. Bekçi garaja dönerken Rumelihisarı Mezarlığı’nın başladığı yerde Chevrolet marka bir taksiye çarpar ve aracın ön tarafı ciddi bir hasar alır. Kartal Tibet çok sevdiği otomobilini Almanya’da tamir ettirir ve bu arada aracın rengi mavi olur.

ARACI SATMAYA İKNA OLUR

Hatta yönetmenliğini yaptığı Kemal Sunal’ın Şark Bülbülü ve Çarıklı Milyoner filmlerinde Mercedes’i mavi rengiyle görebiliriz. 80’li yılların başında Levent’teki evinden çıkıp araca binmek üzereyken, bölgede dispanser binası yapan Karadenizli bir müteahhit, hal hatır sorduktan sonra, otomobili kendisine satmasını ister Kartal Tibet’ten. Lakin olumlu yanıt alamaz. Dispanser inşaatı süresince annesinin çay ikramları dolayısıyla müteahhitle sıcak bir diyalog gelişir ve Kartal Tibet bir süre sonra aracı satmaya ikna olur.

“YEŞİLÇAM’IN BÜYÜSÜNÜ TEMSİL EDİYOR”

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, Yeşilçam’a Saygı temalı aktiviteleri kapsamında bugüne kadar, Türk Sinemasında büyük yerleri olan birçok aracı gün yüzüne çıkardıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Kartal Tibet’in yıllarca kullandığı otomobili kesinlikle bulmak ve kendisiyle buluşturmak istiyorduk. İzine Sinop’ta ulaşınca çok heyecanlandık. Lakin geçtiğimiz yıllarda otomobile gereken özenin gösterilmemesi bizi klasik severler olarak çok üzdü. Buna rağmen hacizlerin kaldırılıp, otomobilin restore edileceğine inancımızı koruyoruz. Bu araç aynı zamanda Yeşilçam’ın büyüsünü de temsil eden, çok büyük bir değerdir.You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here