Usta Gazeteci Halit Kıvanç

0

Halit Kıvanç Kimdir ?

Halit Kıvanç 1926 yılında İstanbul’da doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Televizyon ve habercilik konusunda pek çok mevki ve görevde bulunan Halit Kıvanç gazetecilik, radyo ve televizyon sunuculuğu, ve maç spikerliği yapmıştır. Sadece Türkiye’de değil dünyada da tanınan bir gazeteci olan Halit Kıvanç dünya çapındaki bu ününü BBC kanalında çalıştığı yıllara borçludur. Halit Kıvanç Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularından biridir. Ayrıca yazar ve müzisyen olan Ümit Kıvanç’ın da babasıdır.

İlkokula kendi Mahallesi’nde giden Halit Kıvanç orta öğretimini ise İstanbul’un en güzel liselerinden biri olan Pertevniyel Lisesi’nde okumuş ve buradan da başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Daha sonra Üniversite olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Halit Kıvanç buradan da başarılı bir şekilde mezun olmuş ve avukat olarak göreve başlamıştır. 3 ay kadar da hakimlik yapan Kıvanç daha sonrasında bu mesleği bırakarak gazeteciliğe adım atmıştır. Avukatlığı niçin bıraktığını da şöyle anlatır: ” İlk başlarda mali davalara bakıyordum ilk iki davayı konuşmama bile gerek kalmadan kazanmıştık üçüncü davam da yine ben hiç söz almadan kazanacağımız seyirde gidiyordu ama ben bu kez dayanamayıp hakimden söz istedim hakim de bana şöyle söyledi ‘Ne söyleyeceksin ki müvekkilinin parayı nasıl dürüstçe ödediğini mi?’ O günden sonra beni konuşturmayan bir meslekte daha fazla kalamayacağımı karar verdim ve o gün avukatlığı bırakarak gazeteciliğe başladım.”

Başta Milliyet olmak üzere Tercüman, Hürriyet ve Güneş gibi pek çok gazete  ve bazı dergilerde görev alan Halit Kıvanç bu dergi ve gazetelerde yazarlığın dışında yönetici olarak üst düzey görevlerde de bulunmuştur. 1953 yılında Alp Zirek ve Halit Taylar ile birlikte Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi olan Türkiye spor gazetesini yayın hayatına sokan Halit Kıvanç bir yıla yakın bir süre de dünyanın en ünlü yayın organlarından biri olan BBC de çalışma başarısı da göstermiştir. Türkiye de radyo ve televizyonun gelişmesinde büyük katkılarda bulunan Halit Kıvanç bu sayede aynı zamanda radyo ve televizyon da bir çok olay ve yayında ilklerin adamı olmayı da başarmıştır. Olimpiyat oyunlarını televizyondan naklen sunan ilk Türk spiker olan Halit Kıvanç daha sonra da radyo ve televizyon da dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Dünya Kupasını naklen anlatmıştır. Halit Kıvançın anlattığı bu dünya kupası finalleri düzenlenen 10. Dünya Kupası finalleridir.

Snuculultaki 50. Yılını 2005 yılında yaptığı bir jübile ile kutlayan Halit Kıvanç Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve benzeri Cemiyetlerden 100’lerce ödüle layık görülmüştür. Kıvanç’ın toplam ödül sayısı ise 200’ün üzerindedir. Halit Kıvanç spikerliğe ise tam olarak 1983 yılında Cumhur Başkanlığı Kupası Finalini anlatmasının ardından veda etmiştir. Türk halkına temiz bir Türkçe ve eğitici çalışmalar bırakan Halit Kıvanç Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından da ödüle layık görülmüştür.

Şuan hala hayatta olan Halit Kıvanç çeşitli televizyon kanalların da çalışmaya devam etmektedir. NTV  kanalında Halit Kıvançla Ustalar adlı televizyon programını sunan Halit Kıvanç FB TV de ise Efsanenin 100 yılı adlı söyleşi programını sunmaktadır.

Halit Kıvanç’ın Yazdığı Kitaplar :
Ve Allah Gazeteciyi Yarattı 1959 İstanbul Matbaası.
Kazulet Hanımın Minisi 1968 Altın Kitaplar
Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat 1977 Meta Yayınları
Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) 1977 Kelebek Yayınları.
Gülmece Güldürmece 1978 (1. Baskı) Kelebek Çocuk Kitapları
Ve Karşınızda Halit Kıvanç 1979 (1. Baskı) Milliyet yayınları 1980 Karacan yayınları
Gelin Yarışalım 1982 Kelebek Yayınları (Kelebek Çocuk Kitapları)
Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra 1982 Karacan yayınları
Gool Diye Diye 1983 Hürriyet Yayınları.
Hadi Anlat Bakalım Anılar 1 1988 (3. baskısı) Yorum Kitapları
Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen‘le söyleşiyor 1988 Yapı Kredi Yayınları.
Çok Affedersiniz Ama… 1999 Aksoy Yayıncılık.
Telesafir Bizde TV Böyle Başladı 2002 Remzi Kitabevi
Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930′dan 2002′ye 2002 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Futbol! Bir Aşk… 2004 İletişim Yayınları
Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı 2006 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here