Unutan İyileşir

0
16

 

-Alois Alzheimer, Alman Sinir Hastalıkları Uzmanı

Alzheimer hastalağını ilk kez tanımlayan Alman psikiyastrist ve nöropatolog (1864-1915), Marktbreit, Bavaria’da doğdu. 1887 yılında Würzburg Üniversitesi’nde tıp fakültesini bitirdi. 

   Hastası Auguste Deter’i 1901’de Frankfurt Hastanesinde muayene ettikten sonra onu 1906 yılına kadar izlemiş, hastanın çok garip seyreden hastalığının ardından yaşamını kaybetmesi üzerine nöropatolojik incelemesi (beynin otopsi sonrası makroskopik ve mikroskopik inelenmesi) ni yapmıştır. Kısa bir süre sonra da 4 Kasım 1906’da Tübingen’de yapılan 37. Güney-Batı Alman Psiyatristleri Kongresi’nde hastanın klinik tablosu ile patolojik (beyindeki hastalık) bulgularını sunmuştur.

   Aslında bu vaka ilk kez “presenile dementia” (presenil demans) olarak adlandırmıştı. Daha sonra Dr. Alzheimer’ın klinik şefi Dr. Emil Kraepelin tarafından “Alzheimer Hastalığı” olarak isimlendirildi. 

Alois Alzheimer, 51 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle öldü. (1915, 19 Aralık)

Peki nedir bu Alzheimer? 

   Alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde, kadınlarda biraz daha fazla görülen beyin korteksinin sorumlu olduğu bellek, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği algılama ve kendine bakım yeteneğinin bozulmasına neden olan kronik, ilerleyici, demansla karakterize, nörodejeneratif bir hastalıktır.

   Erken semptomlardan biri hafıza kaybıdır. Bu hafıza kaybı, geçmiş hafızanın korunduğu, hastalığın ilerlemesi ile birlikte sıklıkla telaffuz edilmeye başlanan küçük unutkanlıkların başlaması şeklindedir. Bozukluğun ilerlemesi ile bilişsel (kognitif) yeteneklerdeki kayıp, frontal ve temporal lob işlevleri ile ilişkili, dil alanlarında işlev kaybı (afazi), beceri gerektiren hareketlerde işlev kaybı (apraksi) ve tanıma fonksiyonlarında bozulmaya doğru uzanım göstermeye başlar. 

   Alzheimer Hastalığı ilerleyen bir durumdur ve belirtiler zamanla daha da kötü hale gelir.  Alzheimer hastalığının klinik gidişi ve buna bağlı olarak belirti ve bulguları 3 evrede inceleniyor.
Alzheimer ilk zamanlar presenil (65 yaş öncesi) yaş grubunda görülen ender bir hastalık olarak kabul ediliyordu. Bugün ise Alzheimer hastalığı yaşlılığın en sık hastalığı hastalığı haline gelmiş ve bütün ölümlerin sıklığında da dördüncü sırada bulunuyor.

Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hastalığın oluşumunda bazı faktörler yer alıyor, bunlar;
– Genetik yatkınlık,
– Kromozom anomalileri,
– Virüsler,
– Otoimmun bozukluklar,
– Asetilkolin metabolizması ile ilgili bozukluklar,
– Kafa travmaları,
– Diyette alınan kalsiyum,
– Magnezyum gibi elementler,
– Alüminyum toksisitesi gibi genetik ve çevresel birçok faktör.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here