Ünlü U-bot Kaptanı: Otto Kretschmer

0

OTTO KRETSCHMER KİMDİR?

İkinci Dünya Savaşı’nda yer alan ünlü U-bot kaptanıdır.

OTTO KRETSCHMER HAYATI

1 Mayıs 1912 yılında doğmuştur. Daha 17 yaşına girmeden İngiltere’ye gitmiştir. Orada 8 ay kalarak İngilizce öğrenmiştir. 1930 yılının Nisan ayında askeri eğitim almaya başlamıştır. Okul gemisi olan Niobe’de 3 ay görev yapmıştır. Daha sonradan bir yıl Emden hafif kruvazöründe görev yapmıştır. 1934 yılında U-bot birimine transfer olmuştur. Ancak Köln’de hafif kruvazör olarak yer almıştır. Bu birimde U-bot subaylığı eğitimi almıştır. İlk deniz komutanlığını 1935 yılında U-35 te yapmıştır. İspanya da 1937 yıllarında çıkan iç savaş sırasında İspanya sınırları içerisinde devriye nöbetlerinde görev yapmıştır. 1937 yılında U-23’e atanmıştır. Savaş artık başlamıştır ve ilk batırdığı gemiyi Kuzey denizinde batırmıştır. Bundan sonraki başarıları ikinci dünya savaşında devam etmektedir, ikinci dünya savaşı içerisinde esir alınır ve sonradan yine Alman ordusuna katılmıştır. 1998 yazında geçirdiği talihsiz bir kaza sonucu vefat etmiştir.

OTTO KRETSCHMER İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI

Otto ikinci dünya savaşında gayet donanımlı bir şekilde girmiştir. Başarıları herkesin diline pelesenk olan ünlü bot kaptanı ikinci dünya savaşında da binlerce ton ağırlığındaki gemileri de batırmaktan çekinmemiştir. İlk büyük başarısını ise 10.517 tonluk Danmark gemisini batırarak kazanmıştır. Bundan sonra bir çok başarı ardı sıra gelmiştir. İngiliz gemisi olan 1375 tonluk HMS Daring’i batırmıştır.

U-23 den 1940 yılının Nisan ayında ayrılmıştır. Çünkü başarılarının sonucu olan kendi ismiyle anılacak olan U-99’ atandı. 2 aylık bir eğitim aldıktan sonra U-99’u terk ederek ilk seferine çıkmıştır. Planı daha sonraki zamanlarda gece su üzerinden konvoylara yapacağı hücumlar olmuştur ve bu olayla ünlenmiştir. “Bir torpido… Bir gemi ”sözü bütün denizaltıcılara aşılanmıştır. En önemli başarıları silahlandırılmış kruvazörleri batırması olmuştur. Son seferinde Schepke’nin komuta ettiği 11 gemiyi batırmıştır. Ancak tüm torpidolarını bitirmiş olan ve artık dönüş yoluna koyulan U-99 tarafından sualtı bombalarıyla saldırıya uğramıştır ve aldığı yaralar nedeniyle su yüzüne çıkmak zorunda kalmışlardır lakin şöyle bir şey de vardır; U-99un su yüzüne çıkar çıkmaz makineli tüfeklerle ateş açacağını tahmin etmişlerdir. Amaçları deniz altındaki personellerin deniz altını terke ettirip deniz altını sağ salim ele geçirmektir. Olağan şartlar altında  makine dairesini altındaki imha patlayıcılarını çalıştırıp geminin batmasını sağlamaları gerekirdi ama aksilik bu ya cephaneliğin kapısı sıkışmıştır açamamışlardır ve  durumu sezen çarkçı başı sarnıçların vanalarını açıp deniz altının içine su dolmasını sağlamıştır ve okyanusun derinliklerinde denizaltı kaybolmuştur.

İkini dünya savaşında botu ele geçirilene kadar toplam 274.333 tonluk gemi batırabilen savaşın en yüksek tonajda gemi batırabilen kaptan olmuştur. Rekor kırmıştır.

OTTO KRETSCHMER ESARETİ

Esir alındıktan sonra 6,5 ay savaş esiri olarak İngiltere de tutuldu. Daha sonra Kanada’ya sevk edilmiştir. Orada da 4 yıl Bowmanville kampında (Kamp30) esir olarak tutulmuştur. Esaret hayatını burada 1947 yılının Aralık ayına kadar sürdürmüştür.

Esaret hayatı son bulunca Alman donanmasın katılmıştır. 1. Eskort Birliğinin komutanı olan Otto daha sonradan 1958 yılında Amfibik Birlikler Komutanlığına atandı. 1962-1965 yılları arasında NATO bünyesinde çeşitli kademelerde görev almıştır. 1965 yılında NATO Baltık Filosu Komutanlığında görev aldıktan sonra 1970 yılında Filo amiri olarak emekli olmuştur.

OTTO KRETSCHMER ÖLÜMÜ

1998 yılının yazında geçirdiği bir kaza sonucu Bavyera’da bir hastanede hayata gözlerini yummuştur.

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here