Ünlü Ses Sanatçısı Sümeyra Çakır

0

Ünlü Ses Sanatçısı Sümeyra Çakır kimdir?

?️ Ünlü ses sanatçısı Sümeyra Çakır  25 Mayıs 1946 yılında Edirne’de doğmuş ve burada dünyaya gözlerini açmıştır. İlk okulu ve orta okulu Ankara ve İstanbul gibi iki farklı şehir de tamamladıktan sonra konservatuvar okumak istemiş ancak kazanamadığı için bu hayale gerçekleşmemiştir. Maçka Mimarlık Fakültesin’de okumaya başlayan Sümeyra Çakır bin dokuz yüz altmış dokuz yılında Maçka Mimarlık Fakültesinden mezun olmuştur. Ancak konservatuvar hayalinden hiçbir zaman vazgeçmeyen Sümeyra Çakar 1966 ve 1977 yılları arasında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı ses eğtimi bölümünde dersler alan Sümeyra Çakır daha sonra bin dokuz yüz yetmiş bir ve bin dokuz yüz yetmiş yedi yılları arasında ünlü müzisyen  Ruhi Su ile saz ve türkü çalışmaları yapmış ve ilk kez bin dokuz yüz yetmiş altı senesinde sahneye çıkma başarısı göstermiştir.

?️ Küçük yaşlardan beri her zaman müziğe ilgisi olduğunu söyleyen Sümeyra Çakır müziğe olan aşk ve tutkusunu şöyle anlatıyor : ” Annem ve babam birer müzisyen değildi ama ikisi de müziği çok severdi. Ben on bir yaşında iken bile konservatuvara gitmeyi çok istiyordum ve keman çalmaya da çok hevesliydim ancak olmadı. Ama o sıralar annem bana bir mandolin hediye etti ben de tüm hevesimi o mandolin den çıkardım. Liseyi bitirdikten sonra tekrar konservatuvara gitmeyi denedim ama yine olmadı ben de Maçka Mimarlık Fakültesin de Mimarlık okumaya başladım. “

?️ 1969 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ni Mimar olarak bitiren Sümeyra Çakır mimar eğitimi gördüğü sıra da bunun yanında bir de İstanbul Belediyesi’nin  Konservatuvarının Klasik Batı Müziği Şan bölümüne girdi. 1969’da İstanbul Teknik Üniversitesini bitiren Sümeyra Çakır bin dokuz yüz yetmiş bir yılına kadarda konservatuvara devam etmiştir.

?️ Lirik türküleriyle yurt içinde ve dışında hatrı sayılır bir hayran kitlesine ulaşan Sümeyra Çakır Ruhi Su ve kadrosuyla birlikte 1977’de “El Kapısı” ve 1978’de ki “Sabahın Sahibi Var ” adlı plak çalışmalarına katılarak bu çalışmalardaki yerini almıştır. 1979’da Tahsin incirlinin bestelediği şiirlerden oluşan Barış, Gurbet türküleri adlı çalışmayı hazırladı. Sümeyra Çakır ayrıca 1977’den başlayarak bir çok dinletide de yerini almıştır.

?️1977 tarihten sonra Türkiye ve Dünya da pek çok konser veren Sümeyra Çakır bin dokuz yüz seksen de Berlin’de yapılan uluslararası politik şarkı festivalinde söylediği bir şarkı nedeniyle hakkında dava açılmıştır. Bu olaydan sonra Türkiye’ye bir daha geri dönemeyen Sümeyra Çakır müzik kariyerine yurt dışında devam etmek zorunda kalmıştır. Atina’dan Londra’ya kadar dünyanın pek çok şehrinde sahne çalışmaları yapan sanatçı yakalandığı bir hastalık sebebiyle 05 Şubat 1990’da frankurtta hayata gözlerini yummuştur.

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here