Ünlü Ressam Picasso

0

PABLO PİCASSO

Pablo Picasso 25 Ekim 1881 yılında İspanya’nın Malaga şehrinde doğmuştur. Pablo’nun asıl adı Pablo Diego Jose Francisko de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz Picasso’dur.Rivayete göre Picasso’nun ölü doğduğu söylenmektetir. Ebe olan amcası ,ölü doğan Picasso’ya puro dumanını üflemesiyle ağladığını ve hayata tutunduğu  söylenmektedir.

Picasso’nun babası yerel bir okulda resim öğretmenidir. Aslında Picasso’nun resimle uğraşması tesadüf değildir hatta 1541 den beri atalarının sanatla uğraştığı söylenir. Yani Picasso kalem, kağıt, boyalarla çok küçük yaşlarda tanışmıştır. Hayatının ilk on yılını Malaga’da geçirmiştir daha sonra babasını mesleği gereği İspanya’ya taşınmışlardır. Picasso 14 yaşındayken 8 yaşındaki kız kardeşi difteriden ölmüştür bu yüzden Picasso’nun hasta insanlardan hep kaçtığı söylenmektedir. Picasso ilkokul eğitimini düzenli almamıştır lakin 13 yaşına geldiğinde resimleri babasının resimlerinin üzerindedir. Bunu fark eden babası ondan bi gün güvercinin ayaklarının resmini yapmasını ister, resim bittiğinde babası onun gerçek bir sanatçı olduğunu kabullenir, elindeki tüm araçları oğluna verir ve bir daha resim yapmaz. İyi bi eğitim almamasına rağmen 14 yaşında Barcelona’da bir sanat okulunu üstün beceri ile kazanmıştır Picasso.Lakin girdiği okulu kurallarından dolayı sevmemiş ve derslere girmek yerine şehrin sokaklarını gezip manzara resimleri çizmiştir. Okulu bittikten sonra Barcelona’nın en tanınan ressamlarından biri olmuştur. Picasso bu dönemini ‘Çıraklık Dönemi‘ olarak saymıştır.

16 yaşında Madrid Kraliyet Akademisi’ne onur öğrencisi olarak girmiştir. Burada ki eğitimi de beğenmemiştir Picasso yine kendini sokaklara atıp çingene, dilenci,hayat kadını resimleri çizmiştir.Bu  dönemde yaptığı ”BİLİM VE ACIMA” adlı yağlı boya onur ödülü almıştır.

Sağlık problemleri nedeniyle bir süreliğine iyileşmek için Barcelona giden sanatçı döndüğünde resimlerine yeni görüşlerle bakmaya başlamıştır.Bunun ardından 1900 yılında ilk kişisel sergisini açmıştır. Bundan sonra resimleri beğenilen Picasso bir gençle anlaşarak galeriye para karşılığında düzenli resim yapmaya başladı.Bu sayede taklitten kurtularak zamanla özgünlüğünü kazanmaya başladı. Bi süre sonra da artık tam anlamıyla yüzyıllarca unutulmayan ressam Picasso tam kendi oldu.

MAVİ DÖNEM

Picasso ”Mavi Dönem ” olarak adlandıdığı bu dönem de ip cambazları ve palyaçoları konu edinmiştir.Bu dönem adından da anlaşıldığı gibi sadece mavi tonlarını kullanmıştır.Picasso’nun Mavi Dönem’ni içselleştirecek olursak 1900 yılında yani aynı dönemde en yakın arkadaşı Carlos Casagemas’ın intiharıyla karşılaşmış oluruz. Evet bu intihar Picasso’yu çok derinden etkilemiştir ve bu yüzden hüzün üzerine yoğunlaşıp Mavi resimler yapmıştır ünlü resam. Bu döneminin en önemli eserleri 1903 yılında tamamlanan Blue Nude, The Old Guitarist ve La Vie‘dir.

1904 yılında Fernande Olivier ile tanışmıştır Picasso. Bu genç kadınla arasında tutkulu bir aşk başlamıştır ve ilişkileri yedi yıl sürmüştür. Picasso’nun ilk aşkıdır ama kıskançlığı çok yoğun yaşayan sevgililer kavgayı da çok yoğun yaşarlarmış. Genc kadın ressam olmakla beraber, Picasso’ya bi çok kez modelllikte yapmıştır. İlişkileri 1912 yılında Picasso’nun terk etmesiyle bitmiştir.1930 yılında Picasso ile olan ilişkisini yazmaya başlamış Fernande bunu öğrenen Picasso ona ödeme yapmış ve kadın yazmayı bırakmış. Ölene kadar da Picasso’nun maddi yardımıyla yani bir çeşit nafaka ile geçimini sağlamıştır.

PEMBE DÖNEM

1904 yılında Picasso için yeni bir dönem başlangıcıdır. Konusu Mavi Dönem ile aynı kalsa da bu dönem de çizgiye ve desene ağırlık vermiştir, baskın resnleri ise pembe, gri ve kahverengi olmuştur. Bu dönemin en önemli eserleri ise Family of Saltimbanques, Lady With a Fan, Harlequin Family,Woman With Loaves ‘tir. Bu eserlerinin en önemli özelliği ise Kübizm Akımı’nın izlerini taşımasıdır.

KÜBİZM AKIMI

1907 Yılında ilkbahar ve yaz ayları boyunca beş yüz yıldır Batı resmine hakim olan geleneği yıkmayı amaçlayarak bir tablo üzerine çalışmıştır. Bu tablo önce Genelev daha sonra Avignonlu Genç Kızlar ismini verdiği tablodur. Bu tablo Kübizm Akımı’nın başlangıcıdır.1907  yılından Georges Braque ile birlikte Kübizm Akımı’nı başlatmıştır Picasso. Bu dönemde verdiği eserleri başlarda yakın arkadaşları dışında kimseye göstermemiştir. Bu dönemde verdiği ilk eserleri Pipo İçen Adam,Bambu Sandelyeli Natürmort, Şişe Bardak ve Keman‘dır. Bu yıllarından ardından arkadaşları ile 1910 da Analitik Kübizm akımını bundan 2 yıl sonra da Sentetik Kübizm Akımı’nı başlatmışlardır. Bu dönemlerdeki resimlerinde arka plandan fırlayan figürler,köşeli ve uyumsuz kompozisyonlar dikkat çekmektedir.İzleyici artık resmi gerçek bir dünyanın uzantısı gibi anlamaya çalışmaz ve tabloya derinlik verecek perspektif ve göz yanılmaları yaratmak için bir girişimi de yoktur.

1930 lu yıllarda ünlü ressam Sürrealizm’den etkilenmiştir. 1937 yılında en ünlü eseri Guernica tablosunu yapmıştır. Alman  saldırısına uğrayan Guernica Kasabası’na ithaf ettiği resmini ülkesinde sergilenmesini istememiştir çünkü kendini komünist olarak ifade etmektedir ve İspanya’daki demokrosiden memnun değildir.

1949 yılında üyesi olduğu Komünist Partisi’nin Barış Kongresi için bir afiş yapılması istenmiş ve Picasso’da günümüzde hala barış simgesi olan Güvercin resmini yapmıştır.

ÖZEL HAYATI

Roma’da kaldığı yıllarda dansçı Olga Kokhlova ile tanışmış ve 1918 yılında evlenmiştir. Olgo’dan Paulo adında bir oğlu olmuştur. Ünlü ressam eşinin bir çok portresini resmetmiştir. 1927 de Marie Therese ile tanışmış ve ona da aşık olmuştur ve evli olmasına rağmen onunla da aşk yaşamıştır. Marie’den de Maya isminde  bir kız çocuğu olmuş Picasso’nun. 1945 yılında Françoise Gilot adında bir kadınla sevgili olmuş onunla Güney Fransa’da yaşamaya başlamıştır. Picasso’nun Françoise’den iki çocuğu olmuştur. 70 yaşlarında iken Françoise’nin iki çocuğunu da alarak onu terketmesi Picasso’yu derinden üzmüştür.1961 de son eşi  Jacqueline Roque ile evlenmiştir.

Hayatının son dönemlerini manik obsesif bir ruh halınde geçirmiş ve sanki ölümünü bekler gibiymiş. Ve ünlü ressam 8 Nisan 1973’te 91 yaşında Fransa’da vefat etmiştir.

ESELERİ HAKKINDA

20. yüzyılın en önemli sanatçılarında biri olan Picasso üretkenliğini ömrü boyunca kaybetmemiştir. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre en üretken sanatcı Picasso’dur. 100.000  baskısı,34.000 kitap resmi, 300 heykeli, bir çok da seramik ve çizimi vardır. Pek çok çalışması dünyanın en büyük sanat müzayedelerinde sergilenmektedir ve onun imzası olan tablolar rekor fiyatlara satılmaktadır.

 

UNUTULMAYAN SÖZLERİ 

  • Cisimleri gördüğüm gibi değil düşündüğüm gibi boyarım.
  • Yarına ancak yapmadan ölsen aldırış etmeyeceğin şeyleri ertele.
  • Çalıştığımda rahatlıyor ve dinleniyorum.Beni asıl yoran, hiç bir şey yapmamak ya da gelen misafirleri ağırlamak.
  • Her şeyi söyleyemem ama her şeyin resmini yaparım.
  • Benim arayışlarımdan söz ediyorlar, ben araman ki bulurum.
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here