Ünlü Oyuncu Oya Başar

0

Oya Başar Kimdir ?

? Ünlü oyuncu Oya Başar 22 Nisan 1956 yılında İstanbul’da doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Komedyen, sinema ve aynı zaman da tiyatro oyunculuğu yapan Oya Başar hayatını da yine tiyatro oyuncusu olan Levent Kırca ile birleştirmiştir. Baba tarafı Selanik göçmeni olan Oya Başar’ın anne tarafı ise Kürt’tür.

? Küçük yaşlardan beri oyunculuğa merağı olan Oya Başar henüz 8 yaşında iken İstanbul Belediyesinin açmış olduğu İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarına girmeyi başaran Oya Başar burada uzun yıllar eğitim almıştır. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra yurt içinde çeşitli tiyatrolarda sahne alan Oya Başar bir çok tiyatro da ünlü ve emektar tiyatrocularla da çalışma fırsatı yakalamıştır. Deve kuşu Kabare, İstanbul Tiyatrosu ve Ali Poyrazoğlu tiyatrosu gibi daha pek çok tiyatro da yer alan ve sahnelenen oyunlarda görev yapan Oya Başar daha sonra ise televizyon dizilerine geçiş yapmıştır.

? Oya Başar bir çok televizyon dizisinde de yer almıştır. Bu çalışmalarından sonra Levent Kırca – Oya Başar Tiyatrosu kurulmuştur. Ardından 1988 yılın da yayına giren Türkiye’nin belki de dünyanın en uzun soluklu programlarından biri olan ” Olacak o Kadar” TV dizisinde oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak pek çok görevde bulunan Oya Başar son dönemler de ise Şehirler tiyatrosuna geri dönerek burada pek çok oyun ve müzikal de rol aldı. Bunların en bilineni ise Yedi Kocalı Hürmüz oyunudur. Bu oyunu İstanbul Şehir Tiyatrosunda da oynayan Oya Başar Kadın ile Memur, Seferi Ramazan Beyin Nafile Dünyası, Gereği Düşünüldü ve Morfin gibi pek çok tiyatro oyununda yerini aldı.

 

? Ancak Oya Başarın peşini talihsizlikler bir türlü bırakmıyordu bir gün rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Oya Başarın meme kanseri olduğu anlaşıldı. 5 kez ameliyat olan ve defalarca kemoterapi tedavisi uygulanan ünlü oyuncu uzun süren tedavilerin ardından kanseri yenmeyi başardı ve çocukluğundan beri çok sevdiği tek tutkusu olan oyunculuğa geri döndü.

? Oya Başar bir çok dizi ve filmde de rol almasının yanı sıra bir çok sinema filminin de yapımcılğını üstlenmiştir.  Oya Başar Berduşlar, Gözüm Gibi Sevdim, Mavi Muammer, Sokak Şarkıcıları, Ölürsün Gülmekten, Son, Ah Yaşamak Var Ya!, Kendini Bırak gitsin, Sev kardeşim ve Benim Annem Bir Melek dizi ve filmlerin de baş rol olarak oynayan Oya Başar Şeytan Bunun Neresinde ve Son filmlerin de ise yönetmen koltuğunda  ki yerini alarak bu filmlerin yapımcılığını yapmıştır sanatçı halen aktif olarak tiyatro ve televizyon çalışmalarına devam etmektedir.

? Ünlü sanatçı en son 2014 yılın da Türker İnanoğlunun yapımcılığını yaptığı Roman Havası adlı dizi de Galip Erdal, Goncagül Narlı gibi isimlerle başrolünü paylaştığı dizi de yer almıştır.

 

? İki kere dünya evine giren Oya Başar bu evliliklerin ikisini de Levent Kırca ile yapmıştır. İlk kez 1985 yılın da evlenen çift 2000 yılında boşanmış 1 yıl ayrı kaldıktan sonra ünlü çift bu sefer 2001 yılın da tekrar evlenmiş ve 4 yıl süren birliktelik sonucun da çift 2005 yılında tekrar ayrılmaya karar vermiş ve yollarını ayırmıştır.

 

? Oya Başar Çocukları Umut ve Ayşe Kırca ile Yeni Köyde’ki yalısında yaşamını sürdürmektedir.

 

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here