Ünlü İçecek Markası Coca Cola

0
16

13 Ekim 1886 tarihinde,

Atlantalı Eczacı  John Pemberton;

Yeni ilaç formülleri ararken yaptığı Fransız Coca şarabının içine önerdiği su yerine soda atılması ile birlikte şu an popüler içecek olan Coca Cola ortaya çıkmıştır.

Coca Cola’nın Formülü:

Coca tohumu bu koca karı ilacı dediğimiz her derde deva olan bir bitki bunu Cola özü ile birleştirince ortaya Coca Cola çıkmış.

Rekabet’in Ortaya Çıkışı:

Coca Cola ilk olarak yerel bir üne kavuştuk’tan sonra asıl formülün sahibi John Pemberton, 16 ağustos 1888’de sefil biçim de ölmeden önce bütün hisselerini Asa Griggs Candler’a satar sattık’tan sonra 1926’ya kadar Coca Cola geçen süre de taklit ettiği gerekçesi ile 7.000 işyerini avukatları ile beraber mahkemeye vermiştir ama bunların içinden yeşeren, olgunlaşan ve git gide ilerleyen başka bir marka ortaya çıkmıştır Pepsi Cola.

Pepsi Cola’nın Formülü:

Bu Coca Cola’dan ayrı bir formül olan Pepsi Cola’nın asıl formülü’nün sahibi ise,

Caleb Bradham’dır;

Ülsere ve mide hastalıklarına iyi geldiği söylenen Restring, Vanilya bazlı, Egzotik Baharatlar ve Şeker birleşimidir, Coca Cola ve Pepsi Cola’nın hep aynı formüller de yapılıyor sanıyorduk ama araştırınca öyle olmadığını görüyorsunuz.

Günümüz’de Bile Devam Eden Rekabet:

Çalışma hayatın da her zaman rekabet olmuştur ama Coca Cola ve Pepsi Cola kadar rekabet için de olan başka bir marka yok sürekli davalar, arada ateşkesler ve barış için de yaşamaları önerilmiş ama şu an bile rekabetleri devam ediyor.

Siyasi Taraflar:

ABD’de, Cumhuriyetçi taraf Pepsi Cola tarafındadır diğer taraf ise,

Ray Kroc’ın da tarafın da olan yani Mc Donalds’ın sahibi Demokrat taraftır zaten dikkat edersiniz Mc Donalds’da Coca Cola;

Burger King’te ise Pepsi Cola’dan başka Kola yoktur.

Ama şunu söylemeden geçmeyeyim bir şirket için siyasi liderler önemlidir şu an Mc Donalds’ın Dünyanın en iyi 6.markası olmasın da bile siyasi tarafın büyük bir etkisi vardır.

Coca Cola Zero’nun Formülü:

Coca Cola’da olan şeker Coca Cola Zero’da yoktur, onun yerine tatlandırıcı kullanırlar ama formül aynıdır.

O zaman hep birlikte daha fazla bilgi için buraya göz atalım.

Öykü Şeyma Atasever

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here