Ünlü Dünya Mutfakları-2

0
52

ÜNLÜ DÜNYA MUTFAKLARI

2.BÖLÜM

 

Dünya’nın en ünlü mutfakları nelerdir ? Türkiye’nin en sevilen yemekleri ? Türkiye’nin mutfağı ?  Dünya mutfakları hakkında bilgi.  Dünya’nın en güzel yemekleri ? Dünya’nın en lezzetli yemekleri nelerdir ? Dünya mutfakları ?

 


 

TAYLAND MUTFAĞI ( BAHARATLI KARİDES ÇORBASI )

Tayland mutfağı dünyanın en beğenilen ve en ünlü mutfaklarından biridir. Hindistan usulü köriler, Çin usulü soteleme teknikleri bulmak mümkün. Mutfaklarındaki dört  ana unsur tatlı, ekşi, tuz ve acıdır. Deniz ürünlerini çok tüketilmektedir.  Mutfakta en çok kullanılan besini pirinçtir. Hemen her yemeğin yanında tüketirler. ” Köri” adı verdikleri yemekleri çok popülerdir. Bildiğimiz baharat olan köri değildir, tam aksine  sulu bir yemektir. Yemeklerini baharatlarla süslerler ve acıyı çok severler. Ayrıca kendilerine özgü  otlar ve sebzelere de yemeklerinde yer verirler.

 


Kaeng Khiao Wan Kai ( TAVUKLU YEŞİL KÖRİ )

 

Tayland’ın en popüler yemeklerinden birisidir. Tayland mutfağında baharatlar çok meşhurdur. Bize söylenen böceğiydi,  çekirgesiydi  bu tarz yemekleri belli bir kısım yiyor, bunun haricinde tavuklu, baharatlı, pirinçli yemekler çoğunlukta, eğer ki gididersem ben buralara aç kalırım diye düşünmeyin sakın böcek yemeye mahkum olmayacaksınız. Bu yemeğin içinde yeşil biber olduğu için adına da ” yeşil köri ” denmiştir.

 

 

 

 


 Phat Thai ( TAY USULÜ ERİŞTE )

Bu yemek kuru pirinç ve erişte den yapılır. Yumurta, kıyılmış tofu, aromalı bir demir hindi hamuru, balık sosu, kurutulmuş karides, sarımsak ya da arpacık, kırmızı biber, palmiye şekeri  ile servis edilir ve üstüne de kavrulmuş fıstık eklenir. Tayland’da çok tüketilen yemekler arasındadır.

 

 

 

 

 


Phat Kaphrao ( FESLEĞENLİ KIZARTILMIŞ ET )

Hızlı hazırlanan , kolay ve baharatlı bir yemektir. Mekong nehri boyunca popüler bir yemektir. Diğer yemeklerden tadını ayıran sır ise içine katılan fesleğendir. Bu yemekte kızartılmış sığır eti, tavuk eti ve deniz mahsülleri kullanılır. Kızarmış yumurta, chilies, sarımsak ve haşlanmış yumurta da vardır içerisinde. 

 

 

 

 


 Kaeng Phet Pet Yang ( FIRINDA KIZARTILMIŞ ÖRDEK KÖRİSİ )

Çoğunlukla birinci sınıf restoranlarda yenmektedir.  Yabancılar tarafından sipariş edilen ilk beşte yer alan bir yemekte. Tayland  mağazalarında yaygın bulunmayan bir yiyecektir. Kurutulmuş biber, dilimlenmiş arpacık, kıyılmış sarımsak, kıyılmış galanga, kıyılmış limon çayı, doğranmış kişniş kökü, öğütülmüş kişniş tohumları, öğütülmüş  kurutulmuş rezene tohumları, tuz, karides ezmesi, bir kaç çeşit biber ile yapılır.

 

 


 

Tom Kha Kai ( HİNDİSTAN CEVİZİ SÜTLÜ TAVUK ÇORBASI )

 

İçinde  genellikle Hindistan cevizi sütü, galangal, kaffir kireç yaprakları, limon, tay biberi, kişniş veya dere otu, saman mantarı veya diğer mantarlar, tavuk, balık sosu ve limon suyu bulunur. 

 

 

 

 


 

Yam Nua ( BAHARATLI ET SALATASI )

Lezzetli ve harikulade görünen bu salatayı tanıyalım birazda. Tayland’da gittiğinizde mutlaka tadına bakın derim . Tayland halkı her yemekte olduğu gibi bu tür salata ve yemeklerde ekşi tatlı dengesini kurmaktadırlar. İçinde oda sıcaklığındaki etle daha önceden saydım diğer yemeklerde de katmış oldukları sebzeler vardır.

 

 

 

 


 

Mu/Kai Sa-te ( ZERDEÇAL İLE KAPLANMIŞ TAVUK YA DA DOMUZ ETİ)

 

Kızarmış domuz eti veya zerdeçalla kaplı tavuk eti, bir ordöv ya da ara yemek veya atıştırmalık olarak kullanılmaktadır. Yabancılar tarafından sevilen yemekler arasında sekizinci sıradadır. Bizim buradaki tavuk şiş gibi bir şey 🙂

 

 

 


 Kai Phat Met Mamuang Himmaphan ( KAJU CEVİZİ İLE KIZARTILMIŞ TAVUK )

 

İçindekiler: piliç göğsü, dilimlenmiş soğan, dilimlenmiş kurutulmuş biber, 1 fincan doğranmış soğan, kıyılmış sarımsak, buğday unu, istiridye sosu, soya sosu, şeker, pişirme yağ  ve tavuk suyu vardır. Her haliyle güzel görünüyor. İçinde domuz eti olmasın da biz her türlü yeriz.

 

 

 

 


 

Kaeng Phanaeng  ( Hindistan Cevizi Kremasında Et Körisi )

 

Son olarak Tayland mutfağından etli bir yemek, hindistan cevizi kremalı et körisi. Tavuk veya sığır eti bu yemeğin ana maddesidir. İçinde: tavuk göğsü veya sığır, karabiber, hindistan cevizi kreması,  kurutulmuş biber, ıslatılmış 
kişniş tohumu,  kimyon tohumu, kızarmış fıstık, kıyılmış limon çayı,  arpacık, doğranmış kişniş kökü, sarımsak, galanga kökü, balık sosu, rendelenmiş kaffir kireç kabuğu, şeker ve son olarak da karides ile yapılıyor. 

 

 

 


 KÖRİLER 

 

 

Tayland kültürü, dini ve dili üzerindeki Hindistan etkisi yemeklerine de yansımıştır. Birçok köri çeşidini Tayland’da bulmak mümkündür. Hindistan’daki körilere göre daha çok çorba kıvamındadır.  En çok tüketilen köriler; Kırmızı Köri (Kaeng phet), Yeşil Köri ( Kaeng khiao) ve Sarı Köri ( Kaeng kari )’dir.  Körileri genelde haşlanmış pirinçle birlikte kullanırlar.

 

 

 

 


ÇORBALAR

 

Tayland mutfağında en çok sevilen bazı çorbalar; Tom Yam Kung  yabancılar arasında popüler ve çok tüketilen bir çorbadır. Hindistan cevizi sütü ile yapılan tavuk çorbası Tom Kha Gai  oldukça popüler ve lezzetlidir.

 

 

 

 


PİRİNÇ YEMEKLERİ ( KAAO )

 

Pirinç, bizim buradaki ekmeğin Tayland’daki  karşılığıda diyebiliriz. Haşlanmış yağsız pirinç neredeyse  tüm yemek çeşitleri ile birlikte tüketiliyor. Kızartılmış pirinç (Kaao phad)  genelde et, tavuk ve tofu karıştırılarak, yapışkan pirinç (Kaao niao)  ise geleneksel olarak mango meyvesiyle birlikte tüketiliyor.

 

 

 


  SALATALARI 

 

 

Tayland’da salatalar batı kültüründen biraz farklıdır. Genelde salatalar ana yemek grubuna giriyor ve pirinç ile birlikte tüketiliyor. Salatalar sadece meyve sebze içermiyor, kıyma ve deniz ürünleri de koyuluyor. En ünlü salata çeşidi Som Tom  ( yeşil papatya salatası )’dur.

 

 

 


MEKSİKA YEMEKLERİ VE MUTFAĞI

Meksika mutfağı dediğimizde aklımıza ilk gelen şey ” acı” dır. Çili adı verilen kurutulmuş acı biber, ülke  mutfağının en önemli besinlerinden bir tanesidir. Mısır, fasulye, kakao, pirinç, sebze çeşitleri, egzotik meyveler ve baharatlar ülke mutfağının temel besin ögeleridir.  Yemeklerin yanında Tortilla adında bir tür atıştırmalık tüketilmektedir. Tortilla: mısır ve buğday unundan yapılan, lavaşa benzeyen ince bir ekmek türüdür. Tortillanın içine koyulan malzemelerle Taco dediğimiz yiyecek oratay çıkmaktadır ve ülkede oldukça çok tüketilmektedir. Ülkenin bir kısmı okyanusla çevrili olduğundan deniz ürünleri de çok tüketilmektedir.  Çorbanın da büyük önemi vardır. Dünyada en çok çorba tüketen ülkelerden biridir Meksika. 

 

 


 

TACO 

 

Meksika’da en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Malzemeleri; Taco kabuğu, kıyma, zeytin yağı, soğan, domates, kırmızı biber, sarı biber, yeşil biber, acı biber sosu, domates salçası, tuz, karabiber, kimyon, maydonoz ile yapılmaktadır. Bizim buranın tantunisi oranın Tacosu olmuş. Çakma tantuniciciler sizi.. 

 

 

 

 


TORTİLLA 

 

 

Meksika’da en çok tüketilen ikinci yiyecek diyebiliriz. Mısır unu, su ve tuz ile yapılan ince açılmış yufka. İçine kıymayla birlikte sebzeler konulduğunda tortilla oluyor

 

 

 

 

 


 

MEKSİKA FASULYELİ BURİTTO 

 

 

Malzemeleri: tortilla ekmeği, arpacık soğan, közlenmiş kırmızı biber, fesleğen, haşlanmış Meksika fasulyesi, konserve mısır, tereyağı, keten tohumu, tuz, karabiber, rendelenmiş  çedar peyniri ile yapılır. Sevilen yemekler arasındadır.

 

 

 

 

 


FAJİTA 

 

Balık eti, tavuk eti ve dana etiyle yapılır. Tabakta gelen bu yemekle kendi dürümünüzü istediğiniz gibi yiyebilirsiniz.  Soğan ve biber ile pişirilmektedir. Yanında avakado sosu, salsa sosu  ve kremalı sos gibi soslar sunulmaktadır. 

 

 

 

 


 

 MEKSİKA ÇORBASI

 

Doğranmış soğan, dövülmüş sarımsak, haşlanmış kırmızı fasulye, havuç, haşlanmış mısır, doğranmış domates, meksika biberi, arnavut biberi, zeytinyağı, et suyu veya su, tuz, karabiber, kimyon, pul biberinden yapılmaktadır. Meksikalılar her zaman kendilerine özgü ve ülkelerinde çok yetişen bitkileri meyveleri ön planda tutarak güzel, acılı ve lezzetli yemekler yapmışlardır.

 

 

 

 


 SALSA SOSU

 

 

Çoban salatasını andıran bu sosun içinde, dövülmüş sarımsak, rendelenmiş domates, rendelenmiş soğan, paprika, kimyon, tuz ,sumak, yağ ve su ile pişirilip soğuduktan sonra servis edilir. 

 

 

 

 


MARGARİTA 

 

Aslen Amerika’da bir Meksikalının keşfettiği bu kokteyl günümüzde her barda servis edilmektedir. Tekila bazlı güzel bir kokteyldir. İçindekiler:  1 su bardağı tequila (Gold veya beyaz olabilir.)
 3/4 su bardağı limon suyu
 3/4 su bardağı triple sec (Portakal likörü; örneğin Cointreau, Grand Marnier, vs…)
 1/4 su bardağı şurup ile karışım yapılır.

Gördüğünüz gibi bu margaritanın oranları: 4:3:3:1. Yani 4 ölçü tequila, 3 ölçü lim suyu, 3 ölçü portakal likörü, 1 ölçü şurup. Tüm bileşenler iyice birbirine karışıncaya kadar çırpın. Meksika’da bizim bildiğimiz blenderlardan kullanıyorlardı. Mutlaka soğuk sunulması gerekiyor. Margaritayı sunmak da ayrı bir iş. Bardağın ağız kısmının kenarına, kesilmiş limonu  sürüyorsunuz. Ve bardağı tuz dolu bir tabağın içine batırıyorsunuz. Ardından bardağı buzla dolduruyorsunuz. Buz küpleri ufak olursa daha iyi. Bardağa soğuk margarita karışımını döküyorsunuz. İçine kamış da konulduğu oluyor, ama margarita kamışla içilmezmiş.

 


 

HİNT YEMEKLERİ

 

Hindistan mutfağı bol baharat kullanmasıyla tanınır. Binbir çeşit baharatı ile Hindistan yemekleri. Hindu inancına göre dana eti pek tüketilmez, ağırlıklı olarak tavuk eti tüketmektedirler.  Vejetaryan yemeklere çokça rastlanabilir.  Ayrıca körili yemekleri her öğün tüketmektedirler. Yemek yerken çatal ve bıçak yerine elleriyle yemektedirler.  Güney Hint mutfağı ve Kuzey Hint mutfağı olarak yemek kültürü ikiye bölünmüştür.  Güneyde  acısı fazla olan vejeteryan yemekleri daha fazla tüketilmektedir. Kuzey mutfağında ise daha çok et ve tahıl ürünü tüketilmektedir. Tatlı olarak sütlü tatlı tüketmektedirler.

 

 

 


 

     THALİ 

 

 

Thali Hindistan’ın ana yemeğidir. Thali, yemek servis edilen tabak anlamında kullanılır. Pilav, papadam, chapati yada  roti ekmeği, dal ( mercimek yemeği ), körili sebze yemekleri, yoğurt, sos, turşudan oluşur. Soslu yemekler pilavın üstüne döküp yemek içindir, isterseniz dökmeden de yiyebilirsiniz. 

 

 

 

 


 

MASALA DOSA

 

Güney Hindistan yemeğidir. Pirinç ve mercimekten yapılan bir hamurun içine  baharatlı, soğanlı, acı biberli, hardal tohumlu haşlanmış patates dolduruluyor. Hindistan cevizi sosu, domates sosu, sambar ( mercimekli bir sos ) ile servis edilmektedir.

 

 

 

 


 

   İDLİ 

 

Bir Güney Hindistan kahvaltısıdır.  Fermente olmuş pirinç ve mercimekten yapılan bir çeşit ekmeğimsi bir yiyecek. Yanında Hindistan cevizi sosu, domates sosu ve sambar ile servis edilir.

 

 

 

 


VADA

 

Vada da bir Hint kahvaltısıdır. Donat şeklinde ortası delik hamur kızartması. Nohut, mercimek gibi baklagiller, soğan, kimyon, kişniş, baharat, acı biber ile karıştırılarak hamur hazırlanıyor. Kızartılan hamur domates sosu, hindistan cevizi sosu ve yine sambar ile servis ediliyor.

 

 

 


 

UTTAPAM

 

Bir nevi krep gibi olan bu yiyecekte bir kahvaltı türüdür.  Hamuru baklagillerden yapılıyor. Sambar ve sos ile servis ediliyor.

 

 

 

 


 

ALOO GOBİ

 

Aloo Hint dilinde patates demek, gobi de karnabahar. Yani anlayacağınız patatesli karnabahar yemeği. Sarımsak, soğan, zencefil, köri yaprakları, zerdeçal ve kimyon ile yapılır. 

 

 

 

 

 


 

SAMOSA 

 

Bir Hindistan atıştırmalığıdır. Üçgen şeklindeki hamurların içine  patates, soğan, bezelye, mercimek ve bol baharat konularak hazırlanır, derin kaptaki yağda kızartılır. Sokak aralarında karşınıza çıkabilecek  bir yiyecektir. Genellikle naneli sos ile servis edilir. 

 

 

 


 

GÜNEY KORE / KUZEY KORE YEMEKLERİ

 

Bir çok uzak doğulu ülke gibi Kore’nin de ana yemeği pirinçtir. Kendine özel hazırlanan soslar ,et, sebze ve deniz ürünleri eşlik eder. Şimdi gel gelelim dizi ve filmlerinde en çok aşkı ele alan güzelim Kore’ye. Ne yazık ki siyaset nedenleri yüzünden ikiye ayrılmıştır. Yarım ada olmasından dolayı deniz ürünleri bolca tüketilmekte. Koreliler geçmişte sebze ürünlerini çok tüketirken şu anda et ürünlerini daha fazla tüketmektedirler. Geleneklerine bağlı yaşayan Kore halkı çaya da büyük önem vermektedir. Çayın çeşitleri çoktur: tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve sert . Bu çayların önde gelenlerinden biri  Gingseng Çayı’dır.  Kore mutfağı oldukça geniş ve zengin bir mutfaktır. Bu mutfakta, soya sosu, kızarmış biber, susam ve susam yağı kullanılmaktadır. Yemek pişirme yöntemleri çeşitlilik gösterse de  en çok kızartma ve kavurma  yöntemi kullanılır . Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrılmasından ötürü mutfaklar değişiklik gösterebilir. Mesela Güney Kore yemekleri daha baharatlı yapılır. Milli yemekleri kim  ‘chi’dir. 

 


Gingseng Çayı

 

Bal, çam fıstığı, hurma ile hazırlanan bu çayın enerji verdiğine inanılır. Çok şifalı olduğu söylenir; bu çay, aynı zamanda sindirim, solunum ve dolaşıma yardımcıdır ve iştah açıcıdır.

 

 


 

KİM CHİ 

Bu yemek beyaz lahana yaprakları ile yapılan baharatlı bir turşudur ve her sofrada mutlaka bulunur.  Kore’de kahvaltı kültürü yoktur. Ana yemeklerinde ne yerlerse kahvaltıda da onu yemekteler. Sofra kültüründe  yemekler ayrı ayrı servis edilmek yerine, hepsi aynı anda sofraya konulur. Ana yemek olarak, çorba, pilav ve kim chi ikram edilmektedir. Kore mutfağında vitaminli ve enerji veren besinler tüketilmeye özen gösterilmektedir.

 

 

 


 

RAMEN 

 

Malzemeleri;  yarım paket spagetti, tavuk bulyon, küçük bir havuç, yeşil biber, biraz ıspanak, salça, tavuk göğsü ve tercihe bağlı baharatlar katılır. 

 En çok tüketilen yiyeceklerden biri de ramendir. Eee  içinde yumurta yok ama resimde var diyorsunuzdur şimdi evet birde haşlanmış yumurta katıyorlar.

 

 

 

 

 


 

SİYAH FASULYE SOSLU PİLAV ( JJAJANG BAP  )

 

 

Küp kesilmiş dana eti, küp kesilmiş kabak,  küp kesilmiş soğan, küp kesilmiş havuç, bezelye, bölünmüş mantar, ay çiçeği yağı ve susam yağıyla yapılmaktadır. En ünlü ve sevilen yemeklerden biriside siyah fasulye soslu pilavdır. 

 

 

 

 

 


 

HAŞLANMIŞ DANA ETİ VE YUMURTA ( Jangjorim )

 

 

Ara yemeklerden biridir. Malzemeleri: dana eti, soğan, yeşil soğan, beyaz japon turbu, sarımsak, mirin, karabiber, katı pişmiş yumurta ile yapılır. Sos olarak, baharatlı soya sosu ile ikram edilir.

 

 

 

 


 

   ( Chili )Biberli Tavuk  

 

 

Malzemeleri: tavuk kalçası, dilimlenmiş soğan, dilimlenmiş mantar, dilimlenmiş havuç ve son olarak ayçiçek yağı kullanılır.

 

 

 

 


 

Mantarlı Patates Tava (Gamja Bokkeum) 

 

Kabukları soyulmuş patates,  ince dilimlenmiş mantar, dilimlenmiş soğan, ince kıyılmış soğan, tuz, şeker, zeytinyağı ve üzeri için, susam yağı, susam ve ince dilimlenmiş sarımsak. Çorbalarını deniz ürünlerinden çoğunluk sebzeler olmak üzere arada bazen makarna da katarak yaparlar.

 

 

 


 

Soya Ezmeli Sebze Çorbası (Doenjang Jjigae)

 

İçindekiler: su, balık tozu, sarımsak, kabak, soğan, sert tofu peyniri, soya ezmesi veya maso, son olarak kırmızı biber. Üzeri için ise dilimlenmiş sarımsak .

 

 

 

 


 

Kore Usulü Tatlı Ekmek (Soboro Bbang)

 

Malzemeler: ekmek unu, esmer şeker, kuru maya, ılık süt, yumurta, eritilmiş tereyağı ile yapılmaktadır. Tatlı olarak tüketilir genelde.

 

 

 

 

 


Acı Biber Soslu Karides

 

Ünlü yemekler arasındadır. Temizlenmiş jumbo karidesler, taze çekilmiş karabiber, mısır nişastası, ince kıyılmış sarımsak ve zeytinyağıyla yapılır. Üstüne dilerseniz ince kıyılmış yer fıstığı da ekleyebilirsiniz. 

 

 

 

 


Kıymalı Pilav Topları (Sogogi Jumeokbap)

 

İçindekiler; dana kıyması, kısa taneli pirinç, küçük halde doğranmış kabak, küçük halde doğranmış patates, soğan, kırmızı dolmalık biber, susam, susam yağı ve tuz vardır. En sevilenler arasında yer alan bir yiyecektir. 

 

 

 

 


 

Ünlü Dünya Mutfakları- 1 için tıklayınız.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here