Üniversiteli Adaylarına Tavsiyeler

0

Üniversiteli Adaylarına Tavsiyeler

Aramızda on yıl olabilir fakat hayal kurmanın yaşı yoktur. Küçük dostlarım defalarca yenilseniz bile, hedefinizi insanlığa yararlı olmak üzere belirleyin.

Ders bilgisi sizin genel kültürünüzün temelidir. Ancak diğer araç gereçleri kullanarak öğrenme becerilerinizi yükseltmeniz bazen geç oluşabilir. Maddi imkansızlıklar, yanlış arkadaşlar, rekabet hırsı, ailede yaşananlar, sokakta tanık olduklarımız, dışarıdan etkenlere karşı savunmasızken istediğimiz üniversite okuma hayali sekteye uğrayabilir. Belki çoğu on beş yaş gurubu lise birde okulu terk ediyor.

Üretken yapıdaysanız hemen keşfedilemeyeceksiniz. Siz daima yüreğinizi ferah tutun. Paylaşacaklarım aynı zamanda gençlerin ailelerine de yöneliktir.

1-)Var Olma Amacınız Nedir?
Hangi şehirde, ülkede, dili, dini, ırkı ne olursa olsun herkesin yaratılma sebebi vardır. Sen bulunduğun topluma nasıl katkı sağlayabilirsin ? Örneğin, kendim için şudur “yazılarımla insanlara ışık gösterebilirsem bir kişi bile olsa pek âlâ” gibi ,esas durum yola çıkmaya karar vermektir.

2-)İlgi Alanlarınızı Keşfedin
Kitap okumayı sevmek ile ne tür kitap okursun ifadesi arasında dağlar kadar fark var. Polisiye sevmem ancak dünya klasiklerinin çeşitli yayınevlerinden çevirilerini takip etmekten çok mutluluk duyarım. Haşmet Babaoğlu”iyi okur olmak,bir yazarı iyi takip etmek demektir” der. Dücane Cündioğlu çok okumak değil, bir kitabı çok okumak önemini vurgular.

Resim çizemeyebilirsin. Dünyaca ünlü tabloların kim tarafından yapıldığını bilmek seni bir sıfır galip eder.

Şiir okumak? Şiir deyince popülist kavramlar gelmeyecek aklımıza. Yeni kitap çıkarmış diye anlatılan kişinin biyografisini bilerek piyasa ticaretinde tüketilen yapıya hizmet etmemeli.

Spor yapıyor musun? Herkesin spor salonuma gitmesine lüzum yok. Yirmi dakikalık park yürüyüşü,açık havada bisiklet sürmek motivasyonunuzu yükseltir. Nereden mi inanıyorum? Çünkü lise hayatımdan beri sahilde koşuya çıkarım.İlla sahile gitmenize de gerek yok. Merdiveni tercih edin asansör yerine.

El becerileriniz mi var? Mutfakta sanatsal şeyler mi üretiyorsun? Sen bir dahisin. Ya da örgü gibi küçük üretkenlikler seni huzura erdirir. Çok iyi kahve yapabilirsin fakat kötü sunduktan sonra mühim değil.

Fotoğraf makinen de olmasa fotoğraf tarihini ve iyi fotoğrafları okuma becerisi edinebilirsin.

3-)Manevi Değerler
İlkeli yaşamak, başınızı yastığa koyduğunuzda vicdanınız hür uyumasını sağlar. Sokakta yaşayan diğer canlılara sevginizi gösterin. Martılar açlıktan çöp kutularında dolaşıyor , bayat ekmekleri onlarla paylaşıyorum.

Yaratıcımıza inanmak ve şükretmek, nefes aldığımız sürece çözümün bize gösterileceğini hatırlatacaktır

Sivil Toplum Kuruluşlarına üye olabilirsin. Milyonlarca insan senin yardımını bekliyor. Bağış toplanan dernekler ya da kuruluşlardan kitap alarak faydalı olabilirsin, eğitime daima destek gösterilmeli.

4-) Tok Gözlü Olmak
Zenginlik nedir ? Her şeyin fazlası zarardır. Düzenli maaş veren bir meslek tercih edin. Endüstriyel ve kapitalist yorgunlukları elli yaşınızı düşünerek eleyin. Aza kanaat etmeyen, çoğu bulamaz. Unutmayın ki “sağlık” en büyük zenginliğimizdir.

5-)Beslenme
“Ya sabahın köründe okula gidiyorum Ne zaman kalkıp kahvaltı edeceğim” deme ey genç, bir bardak süt ve bir dilim kızarmış ekmek yiyerek okula gidin.Kan şekerinizi dengeler ve zihninizi açık tutar.

Günde birkaç bardak su, haftada bir soda tüketmelisiniz. Ayda bir kere de hamburger menü yiyebilirsiniz, tabiki temiz yapılan bir mekanda. Sağlıklı düşünmek, iyilik düşünmek, olumsuzluklara nefret ile karşılık vermemek de önemli. Dizi izliyorsanız cuma akşamlarının yayınını tercih edin ki uykunuz düzenli olsun.

6-)Zehirli Kişiler
Akraba da olsa zehirleyebilir.En güvendiğiniz arkadaşınız sizi üzebilir.Aşık olup reddedilebilirsiniz. Kalbinizi de vaktinizi de hayallerinizi de buna değen insanlara harcayın.Çünkü etrafınız size ideallerinizi vermez, siz savunarak idealinizi elde edersiniz.Gerçek sevgi size zararsız cömert davranandır. Grip olmaya bile özenmeyin. Hastalık konuşan, ağrı eşiği düşük,kara düşünenlerden uzaklaşın.Enerjinizi yedirmeyin.

7-)Genel Kültür Arttırma
Kültürlü düşündüğümüz insanların hayata dair başka problemleri çıkabilir.Bu bakımdan paylaşabilme yeteneğiniz devreye atak geçecek.Ne demek “paylaşabilme yetenekli” Karşındaki çok bilmiş beş cümle kuracak sen hakkında bahsedilen konuya bir cümle kurarak son sözü söyleyeceksin.

Her şey kitabi bilgi değildir .İnternetin olmayabilir,kıyafetin yetersizdir,telefonun bozulmuş olabilir .Ölümler görmüşsündür.Sorunları yenmenin en önemli püf noktası sokakta yürürken karşınıza çıkan herkesin hikayesini dinleyin .O insanlar sizinle hiç ummadığınız biçimde iletişime geçen mistik duyularınızı hareketlendiren sebeplerinizdir. Gezmeyi sevin ,mutlaka yakın yerlerin yöre mekanlarını ziyaret edin.Kelime darağacını geliştirmek ve özgüven yükseltmenin temelinde sabırlılık vardır.Herkes zirvede başlar ,sen iz bırakmanın formülünü bulacaksın.

8-)Doğru Bilgi
Dershaneye gitmek zorunda değilsin. Ne öyle haftasonum ziyan oluyor mu diyorsun ? Fazla bilgi kitaplar can sıkabilir. Hımmmmm bu durumda kaynak çeşitliliği ve araştırmalarında arı ve doğru bilgi ile test çözümlerinde pekiştirme yapmayı öneririm. Test çözmek istemiyor musun? Bu hayat senin sonraki sene daha verimli çalışabilirsin. İnsan zekası müthiş bir rehberdir. Öylesine sevmediğin meslek diploması alacağına hayallerine ulaşabileceğin kurslarla kendini yetiştirebilirsin Sen hayat görgüsü kazanacaksın arkadaşım.

Başarılar…

Tuğba Şahin

"bildiğiniz yoldan şaşmayın, bırakın insanlar ne söylerse söylesin"
Tuğba Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here