UNICEF Nedir?

0
48

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu kısaca UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund)

Dünyada doğduğumuz andan itibaren kazandığımız bir çok haklarımız vardır. Kazandığımız bu haklara “insan hakları” denir. Unicef ise, bu haklardan “çocuk hakları” olan dalını oluşturmaktadır. Çocuklar savunmasızlardır. Unicef de, çocuk haklarının savunuculuğunu yapmak için kurulmuştur.

Unicef, 11 Aralık 1946 tarihinde ilk adı olan Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu adıyla kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrası, 13 Avrupa ülkesinde çocuklara kısa süreli yardım amacıyla kurulmuştur. 1953 yılında Unicef‘in sadece acil durumlarda ortaya çıkmasının sınırının kaldırılmasına ve böylece uzun vadeli yardım kuruluşu olmasına karar verilmiştir. Böylece, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1954 yılında çocuk hakları için tanıtım ve savunma çalışmaları yapmak ve çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında yardım da bulunmak üzere görevlendirilmiştir.

Çocuk hakları üzerinde 10 yılı aşkın emekler verdikten sonra, 1961 yılında Unicef’in çalışma alanına “eğitim” eklenmiştir. Bu olaydan dört yıl sonra ise Unicef, Nobel Barış Ödülleri‘ne layık görülmüştür.

Unicef bugün, Türkiye dahil 158 ülke ve bölgede çocuk haklarını sağlamak için uğraş veriyor. Unicef , Genel Müdürü Carol Bellamy’nin Birleşmiş Milletler’in Çocuklar için Özel Oturumu’nda söylediği şu sözlerle özetlenebilir: “Çocuklar sadece geleceğimiz değil, şimdiki zamanımızdır. Çocuklar için yapılan programlar harcama değil, yatırımdır. “

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here