Ümran Baradan Kimdir ?

0

Ümran Bardan Kimdir ?

? 4 Şubat 1945 yılında İzmir’de dünyaya gözlerini açan Ümran Baradan seramik sanatçısı, ressam ve aynı zamanda da yazardır. Ümran Baradanın sanatla bu kadar iç içe bir hayat yaşaması ise tesadüf değildir. Sanat dünyasıyla iç içe olan bir Aileden gelen Ümran Baradanın aynı zaman da pek çok sanatçı, müzisyen ve televizyon aktörü akrabası vardır. Öyle ki şair İsmail Hakkı Baradan dedesi, ünlü besteci Ali Ulvi Baradan babası ve yine ünlü aktörlerden olan Hüseyin Baradan ise amcasıdır. Ayrıca akrabalık bağı bulunmasa da ünlü televizyon programcısı ve sunucusu doğayen medyacı Uğur Dündar ise Ümran Baradanın damarıdır.

? Ümran Baradanın baba tarafı Giritlidir ve 1913’te Giritten İzmir’e göç etmişlerdir. Anne tarafı ise Selaniklidir ve yine anne tarafı da baba tarafı gibi göç etmiş ve İzmir’e yerleşmiştir. Ümran Bardan İzmir’de doğmuş ve burada dünyaya gözlerini açmıştır. İlk okulu Gazi Alsancak İlkokulu’nda Okuyan Ümran Baradan liseyi ise İzmir kız Lisesinde okumuştur. Üniversiteye Ankara Gazi Üniversitesi’nde başlayan Ümran Baradan burada DFTC’yi bitirdikten sonra bu eğitimle yetinmemiş ve Viyana’ya giderek burada da Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirmiş ve tahsilini burada  tamalamıştır. Viyanada Andrea Lehmanın öğrencilerinden biri olan sanatçı daha sonra Amerika’dan çok önemli bir teklif alan sanatçı Amerikan Hükümeti’nin teklifi üzerine Amerika’ya gitti ve burada tıp kitaplarının üzerine resimler çizmeye başladı. 1961, 1968 yılları arasında ünlü bir profesör ile çalışan Ümran Baradan bu gün ki x ışınları ile tedavi kitabının da resimlerini çizmiştir.

? Ümran Bardan lise yıllarından itibaren resim yapmıştır. Daha sonrasında ise çanak ve çömlek atölyelerin de ders alarak deneyimlerini ilerletmiş ve kendini geliştirmeye devam etmiştir. 1964’te Ankara Fransız kültür merkezinde resim galerisi açan  Ümran Bardan daha sonra 1967’de Dallasta, 1968’de New York’ta ve bin dokuz yüz yetmiş üç yılında ise İstanbul Harbiye Galerisinde resim sergileri açma başarısını göstermiştir. Ümran Bardan aynı zamanda Bursa Uludağ, İzmir Dokuz Eylül, Eskişehir Anadolu, ve Dallas SMU gibi pek çok üniversite de konferanslar düzenlemiştir.

 

? Bin dokuz yüz kırk dört yılında Uluslararası Sanatçılar Derneği’nin Türkiye temsilciliğini yapan Ümran Baradan 1955’ten sonra ise Uluslararası Kadınlar Dayanışma Birliğinin genel başkanı oldu ve bu organizasyon da tarihte ilk Türk kadın başkanı yine Ümran Baradan oldu. 1975’te ise Ümran Baradan güzel sanatlar Lisesi’nin kuran başarılı sanatçı 1970 yılından sonra ise Türkiye ve dünyada pek çok üniversitenin şeref üyeliklerine seçildi. 1974 yılında ise yirminci yüzyılın en başarılı yüz kadını arasında gösterilen Ümran Baradan 3 Mart 2011 tarihinde İzmir’de dünyaya gözlerini yumdu.

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here