Uluslar Arası Sağlık Örgütü (NIH) Riskli Virüs Araştırma Yasağını Kaldırdı

0

Uluslar Arası Sağlık Örgütü (NIH) 3 Yıldır Süren Riskli Virüs Araştırma Yasağını Kaldırdı..

 

 Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ,tehlikeli virüslerle yapılan bazı çalışmalar için ABD finansmanına 3 yıl süren erteleme kararı uyguladıktan sonra, bugün “duraklama” sözcüğünü kaldırdı ve bu tür incelemeleri gözden geçirmek için yeni bir plan hazırladı.Yalnız şöyle bir durum var ki  federal yetkililer 2014 yılının Ekiminde tutulan grip ve Orta Doğu Solunum yolu Sendromu (MERS) üzerine yapılan küçük inceleme  bir sonuca ulaşamamıştır.

Ölümcül sonuçları olan H5N1 (kuşgribi) virüsünde arasında olduğu 11  araştırmanın üstündeki yasağın kalkması araştırmacıları memnun etti. Wisconsin deki  Madison Üniversitesi’nden virolog Yoshihiro Kawaoka,”NIH bu kararı ilerlememize izin veriyor” yazılı bi e-posta yazdı.

NIH  yetkilileri, bilim adamlarının eski düşüncülerin yerine ileriye dönük öneriler sunacağına inanıyor.

NIH Direktörü Francis Collins yeni süreçte,"Bu tür araştırmaların sağlam, güvenli ve sorumluluk sahibi kişilerle  yürütülmesi işleri kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır."dedi.
Bu araştırmayı eleştirenler, çalışmaları inceleme sürecinin nasıl yürüdüğüne kadar karar veremiyorlar.

Hollanda’daki Rotterdam’ daki Erasmus Tıp Merkezi’ndeki Kawaoka ekibi ve Ron Fouchier laboratuvarı, 2011’de patlak veren, insanlara patojenlerin yayılmasına neden olan “işlev kazanım” (GOF) çalışmaları söz konusu olduğunda kaygılarını değiştirdiklerini açıkladılar. H5N1 kuş gribi virüsü, kuşlar arasında yayılmasını sağlar. Bu tür çalışmalar, uzmanların pandemi için hazırlanmalarına yardımcı olabilir, ancak sıkışan patojen laboratuvardan çıkarsa risk oluşturabilir. Uzun bir tartışmadan sonra, Biyogüvenlik için Ulusal Bilim Danışma Kurulu (NSABB), iki çalışmanın yayınlanmasına ve federal yetkililerin belirli H5N1 çalışmaları için yeni gözetim kuralları açıklamaya karar verdi.

Fakat ABD’li yetkililer, yeni GOF kağıtlarının yayınlanmasının ve ABD biyokontainment laboratuvarlarında olan birkaç kazanın ardından tedirgin oldular. Ekim 2014’te grip, MERS ve ciddi akut solunum yolu sendromu virüslerine ilişkin 21 GOF çalışması için finansman konusunda benzeri görülmemiş bir  “duraklatma” yaptığını duyurdular. (O zaman, NIH, duraklamalı 18 çalışma olduğunu belirtti.)Sonuç olarak, NIH nispeten az risk oluşturduğu belirlenen bazı çalışmaları muaf tuttu. Fakat sekiz grip çalışması ve üç MERS projesi beklemeye devam etti.

NSABB sonrasında aynı soruna cevap verebilecek,daha az riskli bir yol olup olmadığı gibi, bu tür çalışmalara ne zaman izin verilmesi gerektiğini belirlemek için bir dizi kriterler geliştirdi.

 

bugün  NIH duraklamayı kaldırırken , HHS de gözden geçirme sınırlarını açıkladı. Bilimsel olarak benzer  durumların incelemesinden geçen ve PPP tanımına uyan herhangi bir öneri ; biogüvenlik, etik ve yasaya kadar bölümlerinde uzmanlaşmış bir HHS grubu tarafından gözden geçirilecektir. Bu kurum araştırmaların yararları ,riskleri gözlemleyip , önerilen çalışmanın reddedilmesi ,ilerlemesi veya değişiklik yapılması yönünde tavsiyelerde bulunabilecek.

NIH, araştırmacıların çalışmalarına kaldığı yerden devam etmesini beklemiyor. Muhtemelen eskiyen yöntemler yerine NIH’in  araştırmacılara yeni öneriler sunacağını öngörüyor.

Collins, NIH’in  duraklatılmış orjinal çalışmaların bazılarına daha öncesinde başlama izni verdiği için ”dramatik bir değişim değil” şu anda çok daha şeffaf  bir tutumları olduklarını söylüyor.

Fouchier, tekliflerin yeniden  gönderilmesinin zaman alacağını gözlemliyor: ”Sorular hala aynı, ancak mevcut virüs zorluklarıyla çalışmak isteyeceğiz” diyor. 

Harvard epidemiyolojisi uzmanı Marc Lipsitch, GOF duraklatma için lobi yapan bir grup araştırmacı eşliğinde, HHS sınırlarını ”küçük bir adım” olarak görüyor. O bu tür incelemerin pratikte nasıl yürüdüğünü soruyor. Lipsitch, HHS kurumu NSABB kriterlerini 2011 H5N1 çalışmaları gibi ( finanse edilmemesi) gereken deneylerin onaylanacağından endişeleniyor.

 
 
 
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here