Ulusalcı ve Atatürk Hayranı Behçet Kemal Çağlar’ı Saygıyla Anıyoruz

0

Behçet Kemal Çağlar

24 Ekim,

Bugün, Ulusalcı ve Atatürk hayranı şairimiz Behçet Kemal Çağlar’ın ölüm yıl dönümü.

Atatürk ve milli şiir temasında tanınmış, içinde derin bir yurt sevgisi taşıyan biri olan Behçet Kemal Çağlar, Faruk Nafız Çamlıbel ile Onuncu Yıl Marşı’nı yazmışlığıyla da bilinir.

Kendisi şimdiki siyasetçilerin ideolojilerine büyük bir zıtlıkla, hem Atatürk’e hem de Kuranı Kerim’e, dinine bağlı örnek bir sanat insanıdır.

O kadar ki;

Atatürk’ün ölümü Behçet Kemal’in ruhunda derin bir acı yaratmış, memleketin ve milletin kurtulmasında Atatürk’ün başarılarının hayranı olarak, kendisini Atatürk’e ve O’nun devrimlerine adamasına sebep olmuştur. Bununla beraber Atatürk’e dair kitapların yanı sıra, Kuranı Kerimden İlhamlar adlı da bir kitabı vardır. Bir insanın hem Atatürkçü, hem dindar bir Müslüman olabileceğinin yegâne kanıtı olmakla beraber, şimdiki sanat insanlarına ve siyasetçilere okutulması gereken bir ders olduğunu düşünmekteyim.

Behçet Kemal Çağlar’ın Atatürk’ün ölümünün ardından, ulu öndere yazıp seslendirdiği bir şiir vardır. Kendi sesinden hazırlanan bu şiirin videosunu yazının sonunda bulabilirsiniz.


 

 

Peki Kimdir Behçet Kemal Çağlar;

Şair kendi dilinden yaşamını 1966 yılında şöyle anlatmıştır:

“Babamın çeşitli bölgelerdeki memurluğu, benim bütün memleketi kapsayan Halkevleri Müfettişliğim ve Doğu sınırlarında geçen askerliğim sayesinde Anayurdu köşe bucak dolaşabildim. Anayurt gibi Atatürk’ü de yakından tanımak talihim var; bazı mısraları sofrasında yazdığım oldu. Zonguldak Yüksek Maden Mühendis Mektebi’nden diplomalıyım ama ilk günden beri Anadolu’nun insan cevheri ile haşır neşirim. Faruk Nafiz Çamlıbel, Eflatun Cem Güney edebiyat hocalarımdı. Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sohbetlerinden yıllarca feyz aldım. Doğuda tanışıp kaynaştığım halk ozanları bana halkımı bir kat daha tanıtıp sevdirdiler. 1948 başlarında laiklik ve devletçilik ilkelerinde Atatürk’ün yolundan çıktığını gördüğüm için saflarından ayrılmaya karar verdiğim partinin bana sağladığı milletvekilliğini, Meclis kürsüsünden istifa etmek suretiyle bıraktım. Başka bir parti aday gösterdi, noter marifetiyle reddettim. Temsilciler Meclisi’ne çağrıldım, umutla katıldım. Cumhurbaşkanlığı kontenjanından senatör olmam istendi. Günlük politikadan tiksindiğim için kabul etmedim. O gün bu gündür yazarlık ve öğretmenlik yapıyorum. ”

Halk şiiri ve Kemalizm’den beslenen şair, gericiliği önlemede çaba harcamış, haftalık dergiler ve günlük gazetelerde bu konularda makaleler yazmış, radyo programcılığı yapmıştır.

1935 yılında yayınlanan bir dergide;

“Benim ruhum denizin, Ada camlarının, Boğaziçi mehtabının işlediği bir dantela değildir. Ben 20 yaşıma kadar büyük şehir ve deniz görmedim. Fakat acunun en büyük, en temiz ve en derin halkı içinde yetiştim. Anadolu’da doğdum ve büyüdüm. Daha 15 yaşındayken saçımda ak, ciğerimde verem tahayyül ederek yazmaya heveslendiğim zamanlar oldu zannetmeyiniz. Ben edebiyata ağlayarak değil, haykırarak; şüphelenerek değil, inanarak başladım. Haykıracağım ve inandığım şeyi yazmaktan başka bir şeyi yapmaya niyetim yok.”

Diyen şairimizi, ölüm yıl dönümünde sevgi ve saygıyla anıyor, ruhu şad, fikirleri, ilmi örnek olsun diyorum.

 

Eserleri

 

Şiir 
Erciyesten Kopan Çığ (şiir, 1933), Burada Bir Kalp Çarpıyor (şiir, 1933)
Benden İçeri (bütün şiirleri, 1966), Behçet Kemal Son Şiirleri (1970)

Oyunları 
Çoban (1933), Atilla (1935), Deniz Abdal
Diğer Eserleri
Halkevler (inceleme 1935), Hasan Ali Yücel ve Eserleri (1937),

Hür Mavilikte Gezi (1947), Dolmabahçe’den Anıtkabir’e Kadar (Gözlemler 1955), Kur’an-ı Kerim’den İlhamlar (1966) , Atatürk Deniz’inden Damlalar (antoloji 1967), Battal Gazi Destanı (1968)
Bugünün Diliyle Atatürk’ün Söylevleri (1969)

Ayrıca yeğeni Selcan Çağlar tarafından yayına hazırlanan 4 adet eseri bulunmaktadır. Bunlar; Destanlar (1997) , Bitmez Tükenmez Anadolu (1994) , Benden İçeri (1994) ve Kuran’ı Kerim’den İlhamlar (1995) TC Kültür Bakanlığı tarafından basılmıştır.


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here