Ülkemizin Ünlü Koyları

2

Ülkemizin Ünlü Koyları

Tatil vakti gelince vücudunuz size de tepki veriyor mu? Gün içinde aniden gelen bıkkınlık hissi, peşinde sürüklediği umursamazlık. İş yapmama isteği, yataktan kalkamama ve daha neler neler. Bu zamanlarda ya depresyon kapıya dayanmıştır ya da tatil. Depresyonsa eğer kapıyı çalan siz tatili de içeriye alın. Zira depresyona iyi gelecek ilaçlardan birisi de tatil. Beyninizin içi günlük sorunlarla dolmuşken, ruhunuz şehrin gürültüsünden boğulmuş ve simsiyah olmuşken, gelin ruhunuzu o tüm gürültülerden arındıralım.

Rahat ve huzurlu bir tatil için öncelikle dertlerinizi, iş yerinde ve mümkünse çöpte bırakmalısınız. Tatillerin en güzel yanlarından biri ayaklarını uzatıp serin sulara doğru, parmak uçlarını gıdıklayan su eşliğinde bütün gün keyif çatmaktır. Sadece bununla kalmayıp iki mavinin aşkına şahitlik etmek, umudu ve huzuru; denizden ve gökyüzünden bulmaktır. Tatilde bulacağımız bu huzuru uzakta aramaya gerek yok ki, güzelim ülkemizin koylarından birinde eminim ki huzurun alasını bulacaksınız. Dilerseniz Türkiye’de ki koyları tanıyalım.


Bademli Koyu

Tatil için en sık tercih edilen şehirlerden biri olan İzmir’in kuzeyinde bulunan Dikili ilçesinde yer alan cennetten ya da masallardan fırlamış olacağını düşüneceğiniz bir koy. Sadece mavi olmasın diyen gezginler için yeşil ve mavinin sonu gelmez gibi görünen raksını izlemenin nasıl keyif verdiğini hayal edin. Siz gezginler için sakinliğin, huzurun ve tüm dertleri bir kenara itmenin en güzel yollarından biri Bademli Koyu.


Papaz Koyu

Turizmin atan ve atmaya devam eden Antalya ilinde bulunan Kumluca ilçesinin, biz insanlara verdiği en güzel hediyelerden biri olabilir bu koy. Mavinin huzuru ve ormanın sakinliği… Şuan gözlerinizi kapatmış ormanın içinden gelen sesleri dinlediğinizi biliyorum. Gece ormanda kamp, gündüz koyda güneşlenme; muhteşem bir ikili oldular öyle değil mi? Antalya-Demre arasında ki bu masal diyarı bilenlerin ve öğrenenlerin uğrak yeri. Sizde yaz için bekleyip, yaz kapıya geldiği anda onu kucaklayıp yılın ilk kampını yapmak için bu koya uğrayabilirsiniz.


Suvla Koyu

İnsanların daha keşfedemediği yerlerden biri olan Suvla Koyu; Ege Denizi’nin Gelibolu Yarımadası yakınlarında ve Saros Körfezi’nin güneyinde bulunmaktadır. Mavinin en temiz ve yeşilin en masum halini görmek istiyorsanız eğer Çanakkale’de saklanmış olan bu koyu kesinlikle görmelisiniz. Yanına fotoğraf makinenizi ve tuvallerinizi almayı unutmayın derim. Hoş hiçbir boya o mavi ve yeşilin yerini tutamaz ama yine de salonunuzun bir köşesinde uzak diyarlardan gelmiş bir manzara istiyorsanız kesinlikle çizmelisiniz.


Akvaryum Koyu

Türkiye’nin nefes alan illerinden biri olan Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan ve eşi benzeri olmayan bir koy. Muğla tatile gittiğinizde bir hafta ile yetinebileceğiniz bir şehir değildir. Efsanelerin vazgeçilmez doğal yapısı olan Kız Kumu, Bodrum Antik Tiyatrosu, Halikarnas Mozolesi, Yediler Manastırı ile bezenmiş olan Muğla’ya kafanızı dinlemeye gidiyorsanız buyurun Akvaryum Koyuna. Akvaryum Koyu denilmesinin sebebi oldukça canlı ve hareketli olan deniz altı yaşamı ve mükemmel berraklığı. Kesinlikle görmeniz gereken bir yer.


Adrasan Koyu

Yine Antalya iline bağlı Kumluca ilçesinden bir cennet koyu. Adeta bir renk skalası kadar renkli, mavi, yeşil ve kahverenginin her tonunu görebileceğiniz bir yer. Çok nadir görülen güzelliklere sahip olan bu yer, bakir koyu ve muhteşem doğası ile sizleri büyülemeye hazır bekliyor. Birçok yaşam formu ve sakinliğin bolca bulunduğu bir yerdir. Sakinlik ve huzur istiyorsanız eğer, ilk adresiniz burası olmalı. Etrafı dağlarla çevrili olan bu koy, ciğerlerinize bir şölen niteliğinde ki rüzgarları ile ünlüdür.


Balıkaşıran Koyu

İlginç bir ada sahip olan bu koy, turizmin damarlarından biri olan Muğla ilinde bulunmaktadır. Marmaris-Datça yolunda 26. kilometre de bulunan Hisarönü Körfezi içinde ki; Balıkaşıran Koyu’nda muhteşem güzellikler bulunmaktadır. Bencik Koyu’na da oldukça yakın olan bu yer, sizleri tek bir yere mahkum etmek yerine, birçok muhteşem gezi yeri ve doğanın sizi kucaklamasına imkan verecek. Fakat burada en bir sıkıntı da sizi bekliyor. Konaklama konusunda sıkıntıları bulunan bu koyda genellikle kamp yapılıyor. Kamp yapamam derseniz eğer, Balıkaşıran Koyu’nu tercih etmemelisiniz.


Kekova Koyu

Turizmde en az Muğla kadar iddiali olan Antalya’da eşsiz güzelliklerin bulunuğu aşikar. Peki ya Kekova Koyu? Sizleri bir masaldan bir diğerine sürükleyecek olan muhteşem bir doğa eseri. Doğa eseri diyorum çünkü bu maviyi, bu yeşili, bu sanatı ancak doğa icra edebilir. Gezgin sevgililer, yalnız gezginler, depresyonda ki gezginler; her birine hitap edecek oldukça şirin bir yer. Akdeniz’i bir daha bu kadar güzel görebilir misiniz bilmiyorum. Kaş Karayoluna sadece 15 kilometrelik bir mesafede olan Kekova cennet kapılarını sizler için aralayacak.


Kiriş Koyu

Tabi ki de Antalya! Antalya’ya bağlı Kemer ilçesinde yer alan bu muhteşem koy, sizlere denizin bilinmeyen yönlerini gösterecek. Su altı dalışı için malzemelerinizi getirdiyseniz vakit kaybetmeyin derim. Suyun berraklığı, renginin tonu ve muhteşem dinginliği sizi içine çekecek. Antalya’ya gelip burayı görmeden gitmeyin.


Karaöz Koyu

Bir masalvari yer daha. Antalya, Kumluca’da; Antalya Körfezinin batısında yer alan bu yarımadanın Finike Körfezine bakan, batısında yer alan küçük bir köydür Karaöz. Doğusunda ise Adrasan, Olimpos ve Çıralı yer almaktadır. Etrafında ki yeşil ve yeşilin tonları ile sizleri uzun süre etki altına alacak ve tatilinizin bitmesini istemeyeceksiniz.


Akademi Koyu

Bu sefer de güzel ülkemizin, genel yazlık tercihlerinden biri olan Didim’e gidiyoruz. Eski ismi Yenihisar olan Didim, Aydın’ın turistik yerlerinden biridir. Akademi Koyu ise; hem bütçenize uygun bir tatil olanağı verip, hem de muhteşem bir doğa görme imkanına sahip olacağınız bir yer. Kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yer olan Akademi Koyu, berrak ve temiz suları ile bir fotoğraf gibi adeta. Şimdiden içiniz ferahladı öyle değil mi?


Akyarlar Koyu

Türklerin ve yabancı turistlerin yaz için en uğrak yerlerinden biri olan Muğla’nın, turistik bir altın olan Bodrum ilçesinde bulunan bu koy sizleri rüya mı gerçek mi olduğu konusunda şüpheye düşürecek. Mis kokulu ve harikulade begonvillerle bezeli, mavi demeyelim de; turkuaz renkli bir denizle çevrili. Bodrum’a gidiyorsanız, burayı da görmelisiniz. Renklerin ahengi ve havanın muhteşem kokusu sizleri etkisi altında bırakacak.


Bağla Koyu

Yine Muğla, Bodrum’da bulunan ve en güzel koylarından biri olan Bağla Koyu; mavinin en koyu tonunu görebileceğiniz bir yerdir. Aşıklar Koyu ve Küçük Akvaryum’da dedikleri bu koyda; gezi tekneleri sizi karşılar. Oldukça rağbet gören bu gezi tekneleri, daha detaylı ve görsel bir inceleme imkanı sağlar. Denizi soğuk ve temizdir, bununla birlikte çevresinde kamp yapan insanlara rastlamak ve kamp yapmak mümkündür. Su altı hayatınında bir hayli canlı olduğu bu koyda, dalış yapmak sizlere ayrı bir zevk verecektir.


Kadıkalesi Koyu

Kuş bakışı görünümü bile sizleri büyüleyecek olan bu yer, Muğla, Bodrum ilçesinde bulunur. Turgutreis’e 6 ve Bodrum’a yaklaşık olarak 22 kilometre uzaklıkta bulunan bu yer; çok fazla doğal güzellik bulundurmasa da sizlere müthiş bir deniz keyfi verir. Sahili beğenmemezlik edip geri dönmeyin, muhteşem bir haz alacaksınız. Kumulları sıcak ve denizi berraktır.


Salmakis Koyu (Bardakçı Koyu)

Tatile gitme planları yapıyorsanız ilk tercihlerinizden biri olacak olan Bodrum sizlere mükemmel bir tatil sunacaktır. Bodrumda ki Bardakçı Koyu; Zeki Müren’in yüzdüğü koy olarak bilinir. Her yıl onlarca ziyaretçi alan bu koy, suyunun temizliği ve berraklığı ile ünlüdür.


Kargı Koyu

Muğla’nın Datça ilçesine bağlı olan bu koy, taşlarından denize girilmesi imkansız gibi bir hava verse de inanın öyle değil. Suyun berraklığı sayesinde dibin bu kadar yakın göründüğünü biliyor muydunuz? Suyun dibi 25-30 metreden bile görebileceğiniz kadar berrak. Turistlerin sık sık ziyaret ettiği bu koy, çoğunluğa göre Datça’nın en iyilerinden.


Kurucabük Koyu

Denizle bir bütün olan insanların, mutlaka gidip görmesi gereken hatta mümkünse uzun bir süre tatil yapması gereken yerlerden biridir. Muğla’nın Datça ilçesine bağlı olan bu yerin imkanları bol ve iklimi oldukça güzeldir. Sizlere iki seçenek sunar; sakinlik ve hareketlilik. Siz hangisini tercih ederseniz size onu verecektir. Adatepe yarım adasının koya bakan kıyılarının önünde 6-10 metreye demirleyip, karadan koltuk alınabilir. Genellikle sakinlik seven ve kafa dinlemeye gelen insanların tercih ettiği bir koydur. Çam ağaçları ile kaplı yamacı rüzgardan korunmak için mükemmel bir settir.


Çiftlik Koyu

Yine Datça’dayız. Aslında Datça’ya 30 kilometrelik bir mesafede bulunan Çiftlik Koyundayız. Koyun en güzel yanlarından biri Aktur tatil sitesinin içinde bulunması ve buna bağlı olarak ta konaklama, restoran gibi ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabileceğiniz bir yerdir. Mavi denizinin gökyüzüne olan aşkı ile sizleri oldukça etkileyecek.


Bedri Rahmi Koyu

Yine Muğla’dayız. Fakat bu sefer meşhur Fethiye ilçesinde. Göcek’te bulunan ve en sakin, en huzurlu koylardan bir tanesi olan Bedri Rahmi Koyu, adının hikayesini ilginç bir olaydan alıyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu bu koya geliyor ve burada bulunan büyük bir kayaya balık resmi çiziyor. Bu olaydan sonra Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlanan koy, yeşil ve mavinin muhteşem aşkını yansıtıyor.


Boynuzbükü Koyu

Sadece Köyceğiz’den Fethiye’ye kadar Sığla ağaçları ile kaplı olan bu koy sadece maviyi değil yeşili de veriyor sizlere. Bununla birlikte burada bulunan ağaçların reçinesi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Tatlı su ikmali yapan ve restoran hizmeti veren bir tesis bulabileceğiniz bu koy, Muğla’nın değerli yerlerinden birisidir.


Murdala Koyu

Yine Muğla diyeceksiniz biliyorum fakat görülmesi gereken koyların en güzellerini Muğla saklamış. Datça’nın Ege Tarafında, Bodrum’a bakan muhteşem bir koydur. Yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği bu yerde, doğa sizlere kucak açıyor. Bununla da yetinmeyip yumuşak kumlu sahili muhteşem bir tatil imkanı tanıyor.


Göbün Koyu

Cennet neresi derseniz, yeryüzünde burası derim. Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan saklı koylardan biri. Görünüşü ve burada geçireceğiniz vakit sizleri uzun süre büyüleyecek. Yılan belirli bölümlerinde sık sık ziyaretçi alan koy sizleri de bekliyor.


Günlüklü Koyu

Bütçe bakımından hiçbir sorunu olmayan gezginler için muhteşem bir koy. Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan bu koyda amber ağaçları ünlüdür. Ormanda onlarla iç içe bir yürüyüş yapmak hem ciğerlerinize hem de gözlerinize bir şölen sunacaktır. Kah çimlerin üzerinde, kah kumsalda. Nerede isterseniz orada.


Poruklu Koyu

Her zaman sıcak ve sakin olan Poruklu Koyu’nun konaklamak için bir tesisi yoktur lakin kamp için muhteşem bir seçenektir. Denizi hafif taşlık ve kumulları sıcaktır. Fethiye’ye gidip mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.


Sarsala Koyu

Yollarında çekeceğiniz zahmet, oraya vardığınızda göreceğiniz muhteşem manzara ve size vereceği mükemmel tatile değecek inanın. Harika bir denizi vardır. Bununla beraber ormanın koynunda uzanan mavi, sizi derin hülyalara salacaktır. Keyifli tatiller!


Tersane Koyu

Cennetin bir köşesi olan Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan bu koyunda görebileceğiniz en güzel şey mavinin en güzel tonu ve tertemiz sularıdır. Bununla birlikte tarihi kalıntıların da bulunduğunu söylemek isterim. Sadece tatil yapmak istemiyorsanız, kesinlikle gidip görmenizi tavsiye ederim. Doğa ile yan yana durabileceğiniz harika bir yer.


Yavansu Koyu

Diğer adı sahilde ki martı figüründen dolayı “Martı Koyu” olan bu yer; Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Fakat Yavansu denilmesinin sebebi ise; koyun suyunun dağdan gelmesi ve bu suyu bir tek hayvanların içebilmesidir. Bununla birlikte bir manzara gibi duran harikulade denizi ile sizleri büyüleyecek.


Ekinci Koyu

Muğla’nın en güzel yerlerinden biri olan Köyceğiz’de yer alır. Bununla birlikte mutlaka görülmesi, görülmekle yetinmeyip hissedilmesi gereken bir yerdir. Muğla tatilinizden hoşnutsanız ve buna devam etmeye kararlıysanız burayı görmeden gitmeyin.


Kleopatra Koyu

Yılda 150.000’den fazla ziyaretçi alan Sedir Adası, Marmaris’e yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunur. Altın sarısı kumu ve turkuaz denizi ile muhteşem bir tatilin kapılarını aralar. Yerli ya da yabancı turistlerin ilgisini çeken tarihi eserler de burada bulunmaktadır. Koyun bir diğer ilginç yanı ise plaja terlikle girilmemesidir. Tarihin, mavinin ve yeşilin muhteşem birleşmesi.


Aya Yorgi Koyu

Bu sefer güzel ülkemizin uğrak tatil yerlerinden biri olan İzmir, Çeşme’ye gidiyoruz. Çeşme merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkla bulunmakla birlikte, sosyetik plajlara ev sahipliği yapan Aya Yorgi Koyu; akılları şaşırtacak kadar güzel olan denizi ile tatilcilerin düşlerini süslemektedir. Havuza benzeyen denizinde güzel vakitler geçirmeyi kim dilemez ki! Kumsalda güneşlenirken, hafif esen rüzgar saçlarınızı okşarken muhteşem hayaller kurabilirsiniz.


Boyalık Koyu

Yine İzmir, Çeşme’nin muhteşem güzelliklerini barındıran Boyalık Koyu; 5 kilometre uzunluğunda ki plajları, çeşit çeşit su sporları yapabileceğiniz, aynı zamanda da yüzmek için ideal bir yerdir. Turkuaz renginde ki denizi, beyaz kumları, marinası ve kamp yerleri ile Boyalık Koyu; eğlence ve huzurun mükemmel birleşimi. Aynı zamanda konaklama tesisleri de bulunur.


Bitez Koyu

Tatil için muhteşem seçeneklerden biri olan Bitez Koyu; Muğla ilinin Bodrum ilçesinde bulunur. Gezginlerin en iyi vakitlerini geçirdiği bu yer, sizin içinde mükemmel bir tatil mekanı olacaktır. Tertemiz denizi ve sakin yapısı ile; iş dertlerinizi, günlük hayatınızı ve tüm sorunlarınızı geride bırakmanıza yardımcı olacaktır. Dondurması meşhur olan bu yerde, sizde bir külah alırsınız her halde.


Şifne Koyu

Yakınında barındırdığı kaplıcaları ile de ünlü olan bu koy, yılın tüm zamanlarında ılıktır. Korunaklı olması sebebi ile (bunda Gerence rüzgarının büyük etkisi vardır.) her zaman tercih edilen bir yerdir. İzmir, Çeşme’de bulunur ve muhteşem manzaraların kapılarını aralar.


Gideros Koyu

Hiç beklemediğiniz bir yer olan Kastamonu’ya gidiyoruz bu sefer. Tatil için sıklıkla tercih edebileceğiniz yerlerden birisidir. Amasra’dan Sinop’a kadar uzanan doğal güzelliklere tanıklık etmek isterseniz burası tam da size göre. Mavi, yeşil, kahverengi. Deniz, gökyüzü, orman ve toprak. Mükemmelliğin tanımı diyebileceğimiz mükemmel bir yer.


Kabak Koyu

Kamp, çadır, ateş, deniz ve temiz hava. Beşi bir yerde kaçırılmayacak bir fırsat. Ben bir gezginim ve her koşulda varım diyorsanız tam da size göre olan Kabak Koyu, Fethiye’de bulunmaktadır. Bununla da yetinmeyip Bungalov Evlerinden otelleri var. Seçim sizin!


Tatil, kum, güneş. Dertler kapı arkasına, mutluluk bavulunuza dolsun.

Haydi İyi Tatiller!

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here