Ülkemizde Kitap Okumama Alışkanlığı ve Nedenleri

2
54

“KİTAP OKUMAK YAŞAMAKTIR.”

Peki Neden bu kadar önemli olduğu halde kitap OKU’MU’YORUZ ?

  • Çok yoğun çalışıyorum vakit bulamıyorum
  • Yaa bir kitaba o kadar para verilir mi?
  • Filmi çıkınca izlerim
  • Bugün dizim var o bitsin okurum…

Bunlar gibi birçok bahaneyle; televizyon karşısında veya tabiri yerindeyse internette sörf yaparak boşuna zamanlarımızı harcıyoruz. “BOŞ ZAMANLARIMDA KİTAP OKUMAYI SEVERİM” peki hiç boş zamanımız olmuyor mu? Ya da kitap okumak gerçekten boş zamana koyulacak kadar önemsiz mi? Sanırım bu sorular uzunca bir zaman cevapsız kalacak o zaman bakalım kitap okumamanın sebepleri neler olabilir?

Maksim Gorki ne güzel sözlerle kitap okumayı anlatıyor. ‘’Kitaplar  kendinize ve başkalarına  saygı duymayı öğretecek , yüreği ve aklı dünya ve insanlık sevgisiyle dolacaktır der’’.

“KİTAP OKUMAK CAHİLLİĞE ATILAN KURŞUNDUR.”

 

ÇOCUKLUKTA KAZANILAMAYAN KİTAP SEVGİSİ

Eğitim yalnızca okulda başlayıp bitmiyor. Eğitim öncelikle ebeveynler tarafından verilmeye başlanır. Okumayan insanları haksız bulmamak gerek doğrusu 30 yaşında bir bireye kitap okuma sevgisi ne kadar işlenebilir ki! Anne-babalar ellerinde akıllı telefonlarıyla İnstagram’da Facebook’ta gezerken, televizyon kumandası ellerinde zap yaparken çocuk ne yapsın kitap mı okusun yani! Bildiğimiz halde inatla göz ardı ettiğimiz bir gerçek var bu hayatta çocuk ne görürse onu uygular. Ebeveynlerini rol model olarak alırlar.

KİTABIM VAR ORALARDA BİR YERDE!

Kitaplar toplumumuzda büyük bir kesim tarafından inkâr edilse de raflarda tozlanan ve ara sıra tozu alınan birer ev süsü olarak görülmekte. Bence bunun en büyük sebeplerinden biri de “okuyunca bana ne faydası olacak” ya da “ha okumuşum ha okumamışım aman duruyor işte orada bir ara okurum” mantığıdır. Her kitap bir insan bunu unutmamalıyız. Kitaplar evlerde süs eşyası değildir.

ÇEVRESEL VE KÜLTÜREL FAKTÖRLER

Bizim kültürümüzde konuşmak sohbet etmek önemli bir aktivitedir. İnsanlarımız kitap okumaktansa o ne yapmış bu nasıl olmuş gibi konuşmalar yapmaya bayılıyorlar. Yeni yüzyılda para denilen obje kişisel gelişim ve kültürel gelişimden çok daha önemli hale gelmiş durumda. Hal böyle olunca insanlar çok daha fazla çalışıp kolay yoldan para kazanma hırsıyla kitapları bir köşeye itip kitap için verilen paranın fuzuli bir harcama olduğunu savunur olmuşlar.

Velhâsıl kelam; Kitap okumanın önemini hepimiz kabul ederiz. Ancak kitap okumanın önemini bilme ile kitap okuma arasında oldukça büyük uçurumlar vardır.   Araştırmalar ve istatistikler de gösteriyor ki ülkemizde kitap okuma konusunda dünyanın çok gerisindeyiz.

Bizim kitap okumaya ayırdığımız zamanın; 300 katını bir Norveçli, 210 katını bir Amerikalı, 87 katını bir İngiliz, 87 katını bir Japon ayırıyor. Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat daha fazladır.

Unutmayın kitap okumadan geçen zaman, ömürden harcanan boş bir günden ibarettir.

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here