Ülkemizde Kayınvalide Algısı; Gelin-Kayınvalide İtemleri

0

ÜLKEMİZDE KAYINVALİDE ALGISI

Değerli Okuyucularımız;

Bildiğiniz üzere ülkemizde kayınvalide algısı aldı başını gidiyor. Hatta bir çoğumuz “kayınvalide” terimini kullanmak yerine “kaynana” terimini kullanmayı yeğliyor.

Kaynana; kadına göre kocasının, kocaya göre karısının annesi.

 

Kaynana algısı, bilinç altımıza; “benim değil eşimin annesi” diye yerleşmiş olabilir mi? 

Bence olabilir olayı böyle telaffuz etmesekde, bilinçaltımızda bu şekilde yerleşmiş olması mümkün.

Gelinler olaya bu açıdan baktığı zaman otomatik olarak  kayınvalideleri, “kendilerinin değil, eşlerinin annesi” oluyor. Bu durum arada kurulabilecek yakınlık mesafesini açıyor.

 

Kavgalar; Bitmek bilmeyen gelin kaynana kavgaları, eşleri de olumsuz yönde etkiliyor.

Karısı ve annesi arasında kalan erkek, psikolojik çöküntüye uğruyor.

Ne yapsın. Bir tarafta kendisini doğurup büyüten annesi; diğer tarafta hayatına beraber yürümek için seçtiği eşi. Çok sevdiği iki insan arasında kalan erkek, mutluluğa doğru değil gün geçtikçe umutsuzluğa doğru yürüyor maalesef.

 

Aman Kaynanam Duymasın!

Çocukluğumuzdan bu yana, kafamızda çizilen kaynana portresi pek de iç açıcı değil.

 ➡ Aman kaynanam duymasın!

 ➡ Kaynanam görürse kızar!

 ➡ Kaynanam izin vermez!

Buna neden olan ise, eski zamanlardaki “kaynanalar.”

Eskiden kaynanalar,  daha otoriter ve daha disiplinliymiş. Gelinler kaynanalarından hem korkar, hem de çekinirlermiş. Evde gelinlerin değil, kaynanaların sözü geçerli olurmuş. Hatta bu durum, filmlere, piyeslere, şarkılara, manilere konu olmuş.

 

Pazardan üzüm almadın mı
Sahana koymadın mı
Kör olasın kaynana
Sen gelin olmadın mı

 

Oyna hopla kaynana
Dilini topla kaynana 
Oğlun beni istiyor
Çatla patla kaynana

 

Tereklikte nişasta
Kız kaynanam çok hasta
Hastaysa gebersin
Çekişmede çok usta

 

Eskilere göre günümüzdeki kaynanalar daha hoşgörülü ve daha anlayışlı. Günümüzde gelin kaynana ilişkisi biraz daha iyi durumda. Ben filmlere, piyeslere konu olan gelin kaynana ilişkisinin pek  kalmadığını düşünüyorum.

Sevgili Gelinler;

Unutmayın ki kaynanalar da birer anne… Gelinler kaynanalarına “eşimin annesi benim de annem”. Tıpkı benim annem gibi, o da bir anne düşüncesiyle baksalar, kafalarındaki olumsuz kaynana algısı yerini olumlu kaynana algısına bırakacak.

 

Gelelim Kaynanaların Cadı Olmasının Sebeplerine…

Anne sıfatında sevgi ve şefkat dolu, komşu sıfatında ise kendinden önce komşusunu düşünen  kaynanalar; kaynana sıfatına büründüğü zaman bambaşka bir insan olabiliyorlar. Tabi bu söylediklerim her kaynana için geçerli değil. Yukarıda belirttiğim gibi günümüzdeki kaynanalar eski kaynanalara oranla çok daha iyi ve anlayışlılar. Fakat günümüzde de hala cadı kaynanalar var  maalesef.

Kaynanaların Cadı Olmasının Sebepleri:

Kaynanaların Cadı olma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Birinci sebep, o bir kaynanadır.  🙂

İşin şakası bir yana, kaynanaların cadı olması için hiçbir sebep yokken, nasıl bu kadar cadılık yapabildikleri tartışılır.

 

➡ Oğullarına duydukları sevgi;

Oğullarına duydukları sevgi, onları kıskançlığa doğru sürüklüyor. Kıskanç bir insan, sevdiği kişiyi paylaşmak istemez. Hal böyle olunca kaynana kıskandığı gelinini oğlunun yanından uzak tutmak için elinden geleni ardına koymuyor.

 

➡ Hakimiyet kurma çabası;

Gelinleri üzerinde hakimiyet kurma çabaları başarısız olduğu zaman öfkeye kapılan kaynanalar, çareyi gelinleri ile sürekli uğraşmakta buluyor.

 

 ➡ Ön yargı;

O,  benim “kızım değil gelinim” diye düşünen kaynanalar, gelinlerine hep ön yargı ile baktıkları için gelinlerin de sürekli hata ve kusur arıyorlar.

 

Oğlumu elimden alacak;

Kaynanalar da görülen en yaygın psikolojiden biri de gelinlerinin oğullarını ellerinden alacağı düşüncesi. Bu düşünceye kapılan kaynana, saldırı oklarını direkt olarak gelinine hedefliyor.

 

Benden çok sevecek!

Her anne, evladının nazarında bir tanedir.  Ve en çok sevdiği kişidir.  Anneler de bunu çok iyi bilir. Eve gelen bir gelinle, oğlunun kendisine olan sevgisinin azalacağından korkan kaynana, gelinini oğluna kötü göstermek için elinden geleni ardına koymaz.

 

Sevgili Cadı Kaynanalar;

Aslında Sizler birer Cadı değilsiniz sadece korku ve ön yargılarınıza yenik düştüğünüz için çalışıyorsunuz sanırım.

 

Daha önceden gelinler için söylediğim sözü, siz kaynanalar içinde söylemek istiyorum..

Gelinlerinize “gelin gözüyle” bakmayın lütfen. Düşünün ki gelinleriniz de bir annenin evladı. Gelininizi  oğlunuzun karısı olarak değil de,  “Allah’ın size bir ömür boyu emanet ettiği bir evlat” olarak düşünün. Olumsuzlukları, ön yargıları bir kenara bırakıp gelininizi anlamaya ve sevmeye çalışın.

 

Siz bir büyük olarak anne şefkati ile gelininize kucak açarsanız eminim ki gelininiz de size bir gelin gibi değil evlat sevgisi ile koşacaktır.

 

Ezber Bozan Kaynana; 

Gelinini evladı gibi seven bir kaynana düşünün.  Kulağa çok hoş geliyor değil mi..

Evet size ezberleri bozan bir kaynanadan bahsetmek istiyorum.

O kaynana kim biliyor musunuz?

Ezber bozan kaynana, benim annem 🙂

Anneme göre gelini; 

Benim anneciğime göre gelin demek; evimize gelen, bize emanet edilen bir kız evladı demektir. Bilirsiniz ki emanet Allah katında kıymetlidir. Annem, o sebeple gelinlerine gözü gibi bakar. Elinden geldiğince kırıp üzmemeye çalışır. Bilmiyorsa öğretir, bir şeyi sevmiyorsa sevdirir. Ve tüm bunları sevgi ve muhabbetle yapar.  Hatta o kadar ki gelinlerimizden bir tanesi “o artık sizin anneniz değil benim annem” der. Annem bana hep şöyle söylerdi;

Kızım, sen gelin gittiğin zaman bu eve misafir gibi gelirsin senin asıl evin kaynananın ve eşinin evidir. Gelinlerim ise bu evin gelini değil, artık bu evin kızlarıdır.

Hayatta böyle bir kaynanaya gelin olmak da var. Ne kadar güzel değil mi?

Bize düşen,  “Allah böyle kaynanaların sayısını arttırsın” demek sanırım.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here