Ülkelere Göre 10 Garip Güzellik Anlayışı

0
90
Ülkelere Göre 10 Garip Güzellik Anlayışı

1. Çarpık Diş (yeaba)

Japonya’da “yeaba” denilen birkaç dişin, özellikle köpek dişlerinin, yamuk olduğu bir gülüşün çekici olduğu varsayılıyor.

Çocuklukta meydana gelen bu çarpıklık, süt dişlerinin dökülmesiyle, yerine gelen gerçek dişler yer bulamayınca oluyor.

Japonlar bu kusuru gençlik belirtisi olarak görmekte ve bu sebeple beğenmekte. Hatta öyleki dişleri düzgün olanlar doktora gidip illaki bir dişini çarpık yaptırıyor ya da takma aparatlar kullanıyorlar. O derece seviyorlar yani.


 

2. Yara İzleri (Keloid)

Keloid kabarık bir yara izi tipidir. Diğer yara izlerinden farklı olarak keloid, yara izine neden olan yaradan daha fazla büyür.

Dermatolojik bir sorun olan bu yara izi Kongo Havzası ve Batı Afrika’da bir güzellik belirtisidir. Öyleki yara izleri daha kabarık olan kadınlar için cinsel olarak daha aktif oldukları ve daha doğurgan bir yapıya sahip oldukları düşünülür. Bu yara izlerini kadınlar kadar erkekler de oluşturur.

Vücudun çeşitli yerleri, orantılı bir şekilde keskin bir aletin ucuyla çizilir. Bitki sularıyla cildin tahriş olması engellenir. Odun kömürü ve barut gibi pigmentlerle de renklendirilir.


 

3. Aşırı Kilo (Gavage)

Moritanya’da uygulanan bu geleneğe göre bir kadın 60 kilonun altındaysa ve yemek yememekte ısrarlıysa ağır cezalara tabii tutuluyor.

Aşırı kilo Moritanyalılar için evlilik çağına gelen kızlarda olmak zorunda olan bir güzellik algılayışı. Öyleki kadınlar sabahtan akşama kadar şişmanlama kamplarında tıkınıyorlar.

Eski çağlarda şişmanlık, zenginlik belirtisi iken şimdi de güzellik demek.


4. Long Neck Karen

Tayland’ın kuzeyinde yaşayan bir kabile kadınları, boyunlarını uzun göstermek için halkalar takıyor. Uzun boyunlu kadınların çekici olduğunu düşünen kabilenin bunu yapmasındaki nedenlerden birinin de bir efsaneye dayandığı iddia ediliyor.

İddiaya göre kabile kadınları altın ejderha soyundan geldikleri için, ejderhanın boynunu temsil etmek nedeniyle bu halkaları takıyor.

Kabile kadını hayatı boyunca yaklaşık 20 halka takıyor. Pirinç halkaların ağırlığı 10-12 kg ağırlığında. Halkalar arttıkça, artan ağırlıkla birlikte omuzlara aşağı doğru baskı yapıyor ve vücudun şeklini bozarak daha uzun boylu bir görüntüye neden oluyor. 5-6 yaşındayken başlanan halka takma geleneği, her yıl yaş arttıkça devam ediyor.


 

5. Labret

Etiyopya’nın güneyindeki kabilelerden birinde kadınlar güzel görünmek için alt dudaklarını deliyorlar ve genişleterek tabak takıyorlar.

Mursi kabilesi kadınlarının geleneği olan bu işlemde, kadınlar küçük yaşlarda dudaklarını bir diken ile deliyor ve kilden yaptıkları tabaklarla genişletiyorlar. Bu tabakların adı Levi. Bir Mursi kadının Levisi ne kadar büyükse, o kadın o kadar güzel ve zengin sayılıyor.

 

 


 

6. Tek Kaş

Tacikistan’da kalın ve tek kaşlar güzelliğin simgesi sayılıyor. Tek kaş olmayanlar kaşlarının ortasını boyuyor. Garip bir güzellik anlayışı.


 

7. Moko

Yeni Zelanda’daki Maori kabilesinde görülen dövmeli güzellik anlayışı.

Bu yöntemle, cilt bir bıçak yardımıyla oyuluyor ve açılan yaralar boyanıyor. Erkeklerde tüm yüze, kadınlarda ise sadece çene ve dudaklara işleniyor. Bu işlem kutsal sayıldığı için, işlem sırasında bağırmamak şart.


 

8. Otjize

Namibya’daki Himba kabilesinin güzellik anlayışı, keçi yağından, bir takım otlardan ve özel topraktan yapılan turuncu renkteki otjize denilen macunu vücutlarına sürmeleridir.

Aynı macunu, çamur ve tereyağı ile karıştırıp saçlarındaki örgüleri de kaplıyorlar.

Himba kadınları hiç yıkanmıyor. Ayrıca bu macun onları aşırı sıcaktan ve böceklerden koruyor. Kötü kokulardan kurtulmak içinde kokulu tütsülerle duman banyosu yapıyorlar. (Yıkasak ne kir çıkacak Allah bilir.)


 

9. Açık Ten

Çinliler’e göre güzellik açık tende. Bu sebeple bronzlaşanları hiç anlamıyorlar. Güneşe çıktıkları zaman yanmamak için maske bile takıyorlar.


 

10. Bıyık

İran’da 19. yüzyılda garip bir güzellik anlayışı vardı. Kaçar Hanedanı’nda kadınlarda bıyık güzellik alameti demekti. (Hey maşallah!)


 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here