Uğur Mumcu Aslında Kimdir?

0
Uğur Mumcu

Annesi Nadire Mumcu, babası Tapu Kadastro memuru olan Hakkı Şinasi Beydi. Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde, Kırşehir’de, dört kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir.Türk gazeteci, araştırmacı ve yazar.

Annesi Nadire Mumcu, babası Tapu Kadastro memuru olan Hakkı Şinasi Beydi. Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde, Kırşehir’de, dört kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir.

İlkokulu Ankara Devrim İlkokulunda, ortaokulu Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde okumuştur. Uğur Mumcu 1961’de başladığı üniversite eğitimine de avukat olmak üzere başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1965 yılında tamamlamıştır. Öğrenciyken 26 Ağustos 1962 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü almıştır. 1963’te fakültede öğrenci derneği başkanı seçilmiş, 1969-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak çalışmıştır.

Askerliğini yapmaya hazırlandığı dönemde 12 Martta bir yazısında kullandığı “ordu uyanık olmalı” sözleri yüzünden “orduya hakaret etmek” ve “sosyal bir sınıfın öteki sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü kurmak” suçundan gözaltına alındı. Mamak Askeri Ceza evinde pek çok aydınla birlikte bir yıla yakın kalan Uğur Mumcu, bu davadan dolayı 7 yıl hapse mahkum edilmiş, fakat bu karar Yargıtay tarafından bozulmuş ve Mumcu serbest bırakılmıştır. Bu olaydan sonra askerliğini yedek subay olarak yapması gerekirken, 1972-1974 yılları arasında Ağrı’nın Patnos ilçesinde, resmi tanımıyla “sakıncalı piyade eri” olarak tamamlamıştır. Patnos’ta, ağır koşullar altında askerliğini yaparken, zaten uzun zamandan beri var olan ülseri yüzünden mide kanaması geçirmiştir.

Annesi Nadire Mumcu, babası Tapu Kadastro memuru olan Hakkı Şinasi Beydi. Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde, Kırşehir’de, dört kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir.

1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başlamış, “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazmıştır. 1977’de Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitapları yayımlanmış, ertesi yıl, Sakıncalı Piyade adlı yapıtını Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarlamıştır. Oyunu Ankara Sanat Tiyatrosunda tam 700 kere sahnelenen Mumcu, 1978’de, ünlünün yaşam öykülerini, siyasal geçmişlerini, bir güldürü zenginliğiyle anlattığı kitabı “Büyüklerimiz” yayımlanmıştır.

1981’de terörün silah kaçaklığıyla ilgisini ortaya koymak ve kamuoyunu bu konuda uyarmak amacıyla ele aldığı “Silah Kaçakçılığı ve Terör” yazısı yayımlandı. Aynı yıl, Mehmet Ali Ağca’nın Papa’yı öldürme girişiminden sonra Ağca üzerine inceleme ve araştırmalarını yoğunlaştırmıştır.

İlhan Selçuk dahil birçok Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve çalışanlarıyla birlikte 1991 yılında gazeteden ayrılan Mumcu, 1992 yılında 1 Şubat gününden 3 Mayıs’a kadar Milliyet Gazetesi’nde yazdıktan sonra, yönetim değişikliği yüzünden 7 Mayıs 1992’de Cumhuriyet Gazetesi’ne geri dönmüştür. 

24 Ocak 1993’te arabasına kurulan ve patlama gücü yüksek C-4 plastik patlayıcısından oluşan harekete duyarlı bombanın patlamasıyla katledilen Mumcu’nun cinayet failleri hala bulunamamıştır. 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here