Uganda Diktatörü İdi Amin

1
47
Uganda Diktatörü İdi Amin
Uganda Diktatörü İdi Amin

İdi Amin İnsan Eti Yemesi

Dünya’da en acımasız olarak bilinen Uganda diktatörüdür. Askeriyede il görevi, orduya aşçılık olmuştur. Kanlı işkence yöntemleriyle dikkat çekerek Genel Kurmaylık makamına kadar yükseldi. 300.000 kişinin ölüm emrini kendisi vermiştir. Eşlerinden birinin cesedini kendi elleriyle parçaladığı söylenen İdi Amin, bu yaptığı acımasızlıkları kızlarının gözünün önünde de yapardı. Kızlarının şahit olduğu olaylar bakanlar ve rahiplerin öldürülmesi olayıdır. Öldürdükten sonra kurbanların cesetlerini Nü Nehri’ndeki timsahlara yem ederdi. Hizmetçilerinin ifadesi gereğince buzdolabında çok sayıda kafatası olduğunu söylemiştir. En çok yemekten hoşlandığı, yemek ise, “Çocuk Dolması’ydı” bu hal ve tavırları “Hipomani hastası” olduğunun göstergesidir.

Hipomani Hastalığı, kişinin yada bireyin psikolojik yada bedensel olarak normalin üzerinde bir canlılık sergilediği, ancak mani kadar şiddetli olmadığı bir ruh halidir.  En az 4 gün, gün boyu süren, sürekli, kabarmış, taşkın yada kolay tetikleniyor, hızla öfkelenebildiği, neşelenebildiği ayrı bir duygu durumu döneminin olması gerekir. 

Tedavisi, depresyon sebebiyle, antidepresan kullanan kişilerde gözlenir. İlacın bırakılması ile normale döner ancak bu kesin çözüm değildir. İlerlemede olabilir.

 

İdi Amin’in Eşleri Kimlerdir ?

Mama a Chumaru ( 2003 – 2003)

Sarah Kyolaba (1975 – 2003)

Madina Amin ( 1972 – 2003 )

Nora Amin ( 1967 – 1974 )

Malyamu Amin ( 1966 – 1974 )

Kay Amin ( 1966 – 1974 )

 

İdi Amin Sözleri

➡ İnsan eti yemiyorum çünkü tuzlu geliyor. 

➡ Ben Uganda’ dan gittikten sonra insan hakları ihlali oldukça arttı.

 

İdi Amin’nin Eşi Sarah Kyolaba Kimdir ?

Ugandalı Diktatör İdi Amin’in son eşidir.

1955 Uganda doğumludur. 

2015 ‘de İngiltere‘de kanserden dolayı hayatını kaybetmiştir.

 

İdi Amin Ne Demek ?

Koboko’ da 1925 de dünyaya geldi. 

16 Ağustos 2003 yılın da ölmüştür. 

1971 – 1979 yıllarınaeasında Devlet Başkanlığı yapmış Uganda askeridir. Darbe yaparak idareyi elinde toplamıştır.

 

İdi Amin İfade Özgürlüğü Hakkındaki Sözleri

“ İfade özgürlüğü var . Ama ifade ettikten sonra olacakları garanti edemem”. Sözleriyle ne kadar vahşi gözü kanlı, korkun, despot, ürkütücü bir insan olduğunu görüyoruz. Kan donduran bu insan bir yamyamdan farksızdı. 

 

İdi Amin Nasıl Öldü ? 

Tanzanya desteğindeki Uganda’lı gerillaların 1978 Ekimin de başlattığı saldırının ardından, gerillalar başkent Kampala’ ya varmadan kısa bir süre önce 13 Nisan 1979’da yurt dışına kaçtı. Önce Libya’ ya giden İdi Amin, daha sonra Irak’a geçti, oradan da Suudi Arabistan’a geçti. Kısa sürede çocukları ve eşlerini de yanına alan İdi Amin. Yakalandığı böbrek rahatsızlığı hastalığı nedeniyle yaşamını kaybetti. 18 Ağustos 2003’ de 78 yaşında Suudi Arabistan’da ölmüştür.

 

İdi Amin Filmi

• İskoçya‘nın Son Kralı 

Vizyon Tarihi : 23 Şubat 2007 

Yönetmen : Kevin Macdonald 

Oyuncular : Forest Whitaker, Gillian Anderson, James McAvoy, Kerry Washington, David Oyelowo, Simon McBuney, Adam Kotz, Barbara Rafferty. 

Tür : Dram, Tarihi, Biyografik 

Ülke : İngiltere 

Film Hakkın’ da 

Nicholas Garrigan, mesleğinde mükemmeliyetçi yapıya sahip ve geleceğe dönük idealleri olan genç bir doktordur.

Mesleki açıdan bir misyonla Uganda’ya gelir. Bu idealist doktor, katı ve barbar bir yönetimle hüküm süren İdi Amin’in emirleri karşısında fazla bir adım atamaz.

Ancak bu doktorun, kriz anlarını kusursuz yönetebildiğini ve bu alanda başarılı olduğunu fark eden İdi Amin, onu sağ kolu yerine koyar.

Garrigan, başlangıçta bu durumdan gururlansa da çok geçmeden ne tür bir barbarlığın içinde olduğunu kavrar.

Geri dönüşü pek de kolay olmayacaktır. Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü alan Forest Whitaker, mükemmel bir oyunculuk sergilerken film, festivallerde bol bol ödül almıştır.

İdi Amin Kimdir ?

Tam İsmi İdi Amin Dada Oumee’dir .

1925’de Koboko’ da dünyaya gelmiştir.

Kavwa kabilesindendir.

1943 ‘de  Afrika Kraliyet Tüfekli Birliğine katılmıştır.

İkinci Dünya savaşında müttefiklerin Birmanya seferinde , daha sonra da İngilizlerin Kenya’ daki Mau Mau ayaklanması’na karşı giriştiği ayaklanmada yer aldı. Burada gösterdiği Kanlı işkence yöntemleriyle kendisini gösterdi. Bu durumun ona  getirisi ; büyük çavuş olması oldu. Ardından subaylık eğitimine alınmıştır.

Ağır siklet boks şampiyonudur.

Ünlü bir ragbi oyucudur.

Ragbi oyunu, 19.yy ilk yarısında İngiltere’ de kurulan birebir temasa dayalı bir takım sporudur.

1964’ te hava kuvvetleri komutanı yardımcısı olmuştur.

Dr. Apolo Milton Obote Şubat 1966 yılında Uganda‘da iktidarı ele geçirince ülkenin; Ülke yönetimine de olan Apolo Milton Obote ile yakın bir ilişki içinde bulundu.

1968’ de Tümgeneral olmuştur.

Devlet Başkanı olan Apolo Milton Obote ile dostluklarının bozulması nedeni ile görevinden alındı.

Apolo Milton Obote‘ in Singapur’da bir gezide olması sırasını fırsat bilen İdi Amin; Askeri bir darbe gerçekleştirerek, silahlı kuvvetler başkomutanı, Uganda Devlet Başkanı oldu. Bu olayın yaklaşık bir yıl geçmesinin ardından kendini Ferdmareşal olarak ilan edildi.

1972 de 55 bin Asyalı’yı geneli Hintlilerden oluşmaktaydı. Rüyasında ülkeyi tehlikeye soktuklarını gördüğü iddası ile hepsini sınır dışı etmiştir.

90 gün içinde Ülkeden atmıştır . Mal varlıklarına el koydu, akrabalarını bu kalan malların başına geçirdi.

Bu tutumu Ülkenin ekonomisinede darbe yapmıştır ve ekonomisi çalkantıya sebep olmuştur 55 bin kişinin mal varlığı göz ardı edilebilir derecede değildi.

1975‘te ise Mareşal rütbesi aldı.

Libya ve Filistin ‘in yanında yer aldı. İsarille ilişkilerini sona erdirdi.

1976‘da kendini ömür boyu Uganda Devlet Başkanı olarak ilan etti.

Aşırı Milliyetçi bir tutuma sahiptir.

4 Temmuz da Filistinliler tarafından kaçırılan bir yolcu uçağının Uganda’ya iniş yapmasına izin  verdi. Fransız yolucu uçağının kaçırılmasına doğrudan kendide dahil olmuş bulundu. İsrail askerleri tarafından bir operasyon düzenlendi; 4 rehine, 1 İsrail askeri öldü. 45 Uganda askeri öldürüldü 11 savaş uçağı hava alanında imha edildi. Bu hadisenin dışında, rehinelerden biri hastanede iken yaşamını yitirmesi kalan rehinlerin kurtarılması dünya gözünde prestiji zedelendi. Otoritesi sallantıya uğradı.

Yaptığı vahşilikler ayyuka çıkmıştır.

13  Nisan 1979‘da ülkenden kaçtı.

Suudi Arabistan‘ın Cidde Şehrin  de yaşamını yitirdi. Hakkında tonla iddia olması İdi Amin’in merak edilen bir kişilik haline getirdi.

 

İdi Amin Uganda’ya Darbe Girişimi ve Başa Gelmesi

Her ülkede idam olmalı, idam edilen kişiler o ülkenin medeni bir Devlet olması için dökülen kandır”.

25 ocak 1971’ de darbeyi gerçekleştirdi. İdi Amin Darbeden sonra Uganda’da çok sevilen bir liderdi. Lakabı Koca Babacık idi. İdi Amin Dada‘nın farklı davrandığı iki yüzü vardı. Bazen kedi kadar uysal sevimli, cana yakın, masum; bazen sinirlenince her türlü vahşiliği yapabilecek tabiri caizse tam bir psikopat. Apolo Milton Obote Devirdigin de Uganda‘da bir çok konuda örgütlendiği için İdi Amin Dada’ya karşı bir çok eylem yapılmaya başlanmıştı. Bu eylemlerin boyutu atasın da suikastler vardı. İdi Amin Dada’nın güvendiği bir çok kişi suikastlere yardımda bulundu. Şüphe yüzünden ruhsal sağlığı bozuldu etrafındaki hiç kimseye güvenemez hale geldi. Uganda‘da yaşanan iç karışıklık nedeniyle vahşi yüzünü gösterdi. Amin Dada sadece Apolo Milton Obote adamlarına değil diğer siyasi rakiplerine de ölüm emrini verdi. Bu emirden sonra Uganda’da kaybolan insanların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Bu kaybolmalar neticesin de Amin Dada’nın hakkında bir çok haber çıkmasına neden olmuştur. Bu haberler içerisin de Amin Dada’nın yamyam olması söylentisiydi. Kaybolan insanları yediği yönünde haberler gündemi meşgul eder bir hal almıştı. Kendine karşı gelenlerin kolları  ve bacaklarını keser, bacaklarını kol bölgesine, kollarını bacaklarına diktirirdi. İnsanların göğüs kafeslerinden kancalar takıp asardı. Hitler’e olan sempatisi oldukça yüksekti. Biz buna hayranlık duyuyordu da diyebiliriz. Yahudileri yaktıysa onların kesinlikle sorun çıkaran bir millet olduğunu bilip yakmıştır sözlerini sarfetmiştir. Kaddafi’ye olan bir sempatisi de  vardı. Onun için de “Kaddafi kan kardeşimdir üstelik iyi bir akıl hocasıdır “ sözlerini söylemiştir. 1978’ de devrildiginde Uganda halkı bunu kutlamak için sokaklara döküldü.

 

İdi Amin Dada’nın Vahşilikleri

300 ila 400 bin kişiyi öldürdüğü bilinmektedir .

Fakir halkın parasını gasp etmiştir.

İdi Amin Dada dört beyaz İngiliz’in taşıdığı tahtıranle dolaşırdı.

Kamuoyunda  yamyam olarak da suçlanıyordu.

Kurbanlarını timsahlara atmıştır.Eşini parçalamıştır. Çocuk dolması yapması, buzdolabında kafatasları çıkması. Göğüs kafeslerinden insanları asmasına varana  kadar. Bir çok vahşeti gerçekleştirmiştir. Ben yazarken psikolojim bozuldu. Burada yaşayan halk kim bilir neler yaşadı. Zulüm eziyet, haksızlık tonla. Diktatörlük kelimesine yaraşır bir insan olmuş resmen.

Diktatör : Otariter bir hükümet tarafından hükümetin tek elden yönetilmesidir. Zorbalık yönetimi anlamına gelmektedir.

Haksızlık yapılan bu caniliğin elbette ki Allah ( c.c) tarafından hesabı sorulacaktır. Bu yapılan zulümdür. Dervilmesinin ardından kurtulduklarını sokaklara dökülerek ifade etmişler. Bunca yıl korkularından sindirilmişler. İnsanların  uzun yıllar kanını bir vampir gibi emmiştir. 2003 ölümüyle bu korkunç insan demeye dilimin varmadığı bu kişiden, dünyaca kurtulmuşuz.

 

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here