Üçünçü Halife Hz Osman

0
56

 

Hz Osman (ra) 580 yılında Taif de doğdu Kureyş in zengin ümeyye oğullarındandı. Babasının adı Affan dır Peygamber efendimizden (sav) 9 yaş küçüktür .Dört büyük Halife nin üçüncüsü olan Hz Osman (ra) 644 yılında 656′ daki refahatına kadar ,12 yıl boyunca ,halifelik görevini en güzel bir şekilde icra etmiştir; Dört büyük halifeden en uzun halifelik yapan hz Osman olmuştur. Hz Osman islamı ilk kabul eden sahabilerden olmuştur. Peygamber efendimizin de damadıdır. Peygamber efendimizin kızlarından Rukiye annemizle evlenmiş ve hz Rukiye nin vefatından sonra efendimizin bir başka kızı olan Ümmü Gülsüm ile evlenmiştir.Hz Ümmü Gülsüm de hz osmandan önce vefat etmiştir. Peygamber efendimizin ilk damadı olması ve iki kızıyla evlenmiş olması sebebiyle kendisine ‘Zin-Nureyn’ Yani ‘İki nur sahibi ‘ olarak anılır.  

Hz Osman bedir savaşı hariç peygamberimizin hayatta olduğu sürede yapılan Bütün savaşlara katılmıştı. Veda haccında da peygamberimizin yanında yer almıştır. Peygamber efendimizin vefatından sonra halife seçilen hz Ebubekir e bey’at etmiştir. Ridde savaşları sırasında hz Ebubekir in danışmanı olarak görev yaptı.Daha sonra hz Ebubekir’ in hz Ömer ‘i bir sonraki halife olarak tayin eden belgesini kaleme alan da hz osmandır
Hz Ömer kendisinden sonra aralarından bir sonraki halifenin seçilecegi bir şura kurulmasını istemiştir. Hz Ömer den sonra kimin halife olacağı tartışması sırasında hz Abdurrahman bin avf’ın başkalarının görüşlerinide alarak kendisinin hz Osman’ı seçmesiyle hz Osman halife olmuş. Kendisiyle birlikte halife olabileceği düşünülen hz Ali’de kendisine bey’at etmiştir. Halife olduğu dönemde İslam devletinin sınırları bir hayli genişlemiştir.
Hz Osman döneminde büyük bir donanma kurulmuş ,birçok ekonomik reform gerçekleştirilmiştir.Ilk İslam parasıda hz Osman zamanında basılmıştır.Bu paranın üstüne Bismillah basılmış İran dirhemleri idi . Hz Osman’ nın yaptığı en önemli iş Kuran’ nı Kerim’in musaf haline getirerek çoğaltmadır. Hz Osmanın emriyle Kuran’ı Kerim o gün yaşayan sahabilerin hepsinin ortak çalışmasıyla bir araya gelmiştir.Çoğaltılan Kuran’ı Kerim nushalarını Mekke,Basra,Kufe,Sam ve Mısır’a gönderilmiştir. Bir nusha ise medine ‘de bırakıldı ve böylece Kuran’ı Kerim’in yanlış okunması,değiştirilmesi önlenmiş  oldu.
Ancak Hz. Osman yönetimdeki zayıflığı,huzurluzluğa yol açtı. Hz. Osman iyi huylu ve yumuşak huylu bir liderdi.Insanlar hep böyle lider ıster fakat böyle liderlere ne yazık ki hak ettikleri değeri vermezler.
Hz. Osman’ın yumuşak huyluğundan ve saflığından bazı münafıklar evini ablukaya aldılar.Bu sırada haberi alan Hz. Ali oğulları Hz. Hasan ve Hüseyin’i koruma olarak Hz. Osman’ın yanına gönderdi.Zalim ve cahil isyancilar buna rağmen Kuran’ı Kerim okumakta olan Hz. Osman’ı şehit ettiler

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here