Twitter’ın Sahte Hesap Savaşı

0
Twitter'ın sahte hesap savaşı
Twitter'ın sahte hesap savaşı

Twitter‘ın yanlış bilgiler yayan veya platformda milyonlarca spam tıklama oluşturan sahte hesaplar ile dolu olduğu öğrenilen bir asıl. Mikro-blog sitesi botnetler ve sahte profiller ile çabası mevzu bahisi olduğunda gösterdiği gayretleri hiç eksiltmeden aralıksız olarak devam ettiriyor ve geçtiğimiz iki ay içerisinde de bu mücadele daha önce karşılaşılmamış bir seviyeye ulaştı.

Washington Post‘un haberine göre Twitter, yalnızca Mayıs ve Haziran aylarında sahte olduğunu tanımladığı 70 milyondan fazla hesabı dondurdu ve bu ay içerisinde de bu mücadele son süratle devam ediyor. Haberde belirtilene göre bu sayı, Twitter’ın Rusya‘nın platformu manipüle ederek 2016 Amerika Birleşik Devletleri tercihlerini etkilemeye çalıştığını söylediği geçtiğimiz senenin Kasım ayından beri süren hesap dondurma hızının iki katı anlamına geliyor. Twitter, bu senenin başlarında Rus botlarını takip ve retweet eden şahıslara e-postalar yollamıştı.

Twitter’ın olumsuz tutumlara karşı asabi siyaseti kullanıcı tabanının gelişmesini kötü olarak etkilese de, görünene göre sosyal ağ, kullanıcılarının çoğunluğuna iyi ve sıhhatli bir ekosistem sunmak için kullanıcı tabanı rakamının düşmesini pek umursamıyor.

Twitter’ın Güven ve Güvenlik Destekçi Başkanı Del Harvey’nin söylediğine göre işletme, konuşma hürlüğü ve kullanıcılarının güvenliği arasındaki balansta yeni bir yola doğru ilerliyor. İdareciler, şayet öbür bireylerin tehlikesiz hissetmelerini yasaklıyorsa konuşma hürlüğünün çok anlamlı olmadığını belirtiyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here