“Tutunamayanlar”ın Babası

0

“Canım insanlar! Sonunda, bana bunu da yaptınız!”
Tuttuğu günlüğe bu cümleyi yazan, hayattayken anlaşılmak isteyen, tükenen ve hatta “tutunamayan” bir yazardı Oğuz ATAY.
12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’da dünyaya gelen ATAY Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra İTÜ İnşaat Fakültesinde öğrenimine devam etmiş ve mezun olduktan 3 yıl sonra YTÜ’de öğretim üyesi olmuştur. İlk bakışta edebiyatla yakından uzaktan alakası olmayan “teknik” kafalı bir adam gibi görünse de ATAY’ın içindeki anlatma, yazma dürtüsü onu edebiyatımızın vazgeçilmez yazarları arasına sokmuştur.
Oğuz ATAY denilince akla ilk gelen şey “Tutunamayanlar” oluyor genelde. Peki, kim ya da ne bu tutunamayanlar? Yazarın ilk göz ağrısı. 1971-1972 döneminde kaleme aldığı bu eserini uzunca bir süre bastıramayan ATAY, Hayati ASIlYAZICININ bir gün kendisini arayarak eserini basmak istediğini söylemesi üzerine bu unutulmayacak eseri bizlere armağan etmiş oldu.
Yazar bize “Tutunamayanlar” adlı eserinde neyi anlattı peki? Günümüzde çarşıda, pazarda, işyerinde ve hatta her köşe başında rastlayabileceğimiz gözleri ruhuna bakan, hayalleri arşa değen ama her hayalini öksüz bırakmak zorunda kalan insanların hikâyesini anlattı. Karakterleri büyük hayalleri olan ama küçük hesaplar ve bir türlü kurtulamadıkları iç hesaplaşmalarıyla hayal kırıklıklarına uğrayan güçlü zavallılardı.
ATAY kendi duyarlılığını Halit Ziya Uşaklıgil’in duyarlılığına benzetiyordu. Halit ZİYA’nın eserlerindeki karakterlerin iç hesaplaşmaları ile kendi karakterlerinin iç hesaplaşmalarını hemen hemen aynı çizgide gören ATAY gerçekten de hayattayken anlaşılmayı hak eden bir yazardı. Ancak tüm büyük yazarlar gibi o da ölümünden sonra daha çok okunmaya, popüler olmaya ve anlaşılmaya başlandı.
Oğuz Atay büyük eseri “Türkiye’nin Ruhu” isimli projesini yazamadan 13 Aralık 1977 tarihinde beyninde oluşan bir tümör yüzünden hayatını kaybetti. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’nda metfundur.
Yazarın edebiyatımıza kazandırdığı eserler ise şunlardır:
-Tutunamayanlar
-Tehlikeli Oyunlar
-Bir Bilim Adamının Romanı
-Korkuyu Beklerken
-Oyunlarla Yaşayanlar
-Günlük
-Eylembilim

Onur Kartal
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here