Türkiye’nin İlk Şeker Fabrikası Özellikleri..

0

 

 

Türkiye’nin ilk fabrikası ilk üretim yeri Kayseri’de şeker  fabrikası tesisi 6 Kasım 1955’te merhum Başbakan Adnan Menderes Kayseri Şeker Fabrikasının açılışını yapar.. Büyük umutlarla açılan bu fabrika günümüzde de işleyişini hala sürdürmektedir..  İlk yıl günde 1800 ton pancar işleyerek 35 bin ton küp ve 20 bin ton kristal şeker üretmiştir. Özelleştirme Kurulu’nun kararı ile özelleştirilerek “Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne” devredilip 60 yıldır bölgeye hizmet veren ve bu gün de bu hizmetini ilk günkü Milli heyecan ve aynı ruhla yürütme kararlığıyla Kayseri Şeker fabrikası günümüzde kayseri’de arazi uygulaması olarak devreye alınan İlk tesis olma özelliğindeki Süksün Elektrik Santrali Kayseri şeker Fabrikası tarafından da hizmete açılan İlk santral olması nedeniyle beklentileri vermesi halinde diğer kantarlara da Güneş Panelleri kurulması hedefleniyor.

 Kayseri Şeker Fabrikasında Pancar sökümü ve nakliyesinde randevulu sisteme geçilmesi, pancarın tarladan maus makinası ile toprağı elenmek suretiyle fabrikaya taşınması uygulamalarının başlaması sonucunda son yıllarda ihtiyaç duyulmayan ve hizmet dışı kalan kantar arazilerini enerji üretim üssüne dönüştürme çalışmalarınıda başlanmıştır.. Kapatılan kantar arazileri üzerine, tarımda ve özellikle sulamada ihtiyaç olan enerjiyi karşılamak için öncelikle Kocasinan İlçesi Süksün Pancar kantarına 2.000 adet 250 W güneş panelleri kullanılarak 500 KW gücünde, İnform Elektronik A.Ş. tarafından Güneş Elektrik Santrali kurulmuştur.1.400 Bin TL’ye mal olan Güneş Enerji Santralinden elde edilen gelirin çiftçiye ek gelir olarak verileceği açıklanmıştır.. Özelleştirildikten sonra uygulanan israf, savurganlık, yapılan usulsüzlük ve yolsuzluklar nedeniyle batmak, kapanmak üzere olan Kayseri Şeker Fabrikasında son üç yılda uygulanan mali disiplin ve israfın önlenesi sayesinde 222 Milyon toplam kar sağlanıp  2013 yılında ise bir senede toplam 122 milyon kar elde edilmiştir..

Boğazlıyan entegre tesislerinde modernizasyon çalışmaları, ekonomik ömrünü tamamlayan ünitelerin yenilenmesi ve yatırımlar açısından 2014 yılı önemli bir yıl olmuştur. 2014 yılında 1 Milyon Euro ’ya mal olan Evaporatör ünitesi, 1.400.000 Euro’ya mal olan şeker kurutma ünitesi, 254.000 Euro’ya mal olan dördüncü ambalajlama ünitesi devreye girmesiyle birlikte Kayseri de yaklaşık 3 Milyon Euro (9 Milyon lira) değerinde yenileme çalışması, Boğazlıyan entegre tesislerinde 10 ton/saat kapasiteli 4.5 Milyon TL ye imal edilen küspe kurutma tesisinin kurulumu ve 520.000 Euro’ya mal olan küspe presesi ile birlikte toplamda 25 Milyon TL değerinde yatırım yapılır..

EROZYONU ÖNLEYİCİ GİRİŞİM BAŞLATILIR
2014 yılında 12 bölgede toplam 16 maus ile hizmet verilerek verimli toprakların tarlada kalması sağlanıyor.

İSO/ TÜRKİYENİN 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA KAYSERİ ŞEKER 101. OLDU
Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl mali bilançoların yayınlanması neticesinde belirlenen Türkiye’deki ilk büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 2012 yılında 135. sırada olan Kayseri Şeker 2013 yılında 101. sıraya yükselir..

500 BÜYÜK ANADOLU ŞİRKETİ ARAŞTIRMASINDA KAYSERİ ŞEKER 30.SIRADA
Ekonomist’in Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) katkılarıyla yaptığı “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırmasının 2013 yılında açıklanan verilere göre 44.sırada olan Kayseri Şeker’deki mali disiplin ve elde edilen kar sayesinde 30.sıraya yükselir.. Ekonomist dergisinin yapmış olduğu araştırmada net satışlar, vergi öncesi kar, yapılan ihracat, öz sermaye ve çalışan sayıları göz önüne alınarak yapılmakta olup Anadolu’nun en büyük 500 şirketi araştırmasında gıda sektöründe ise Kayseri Şeker Fabrikası 12.sıraya yükselmeyi başarmıştır..

PANCAR TOHUMU ÜRETMEK İÇİN KOLLAR SIVANDI
Türkiye’nin Şeker üretiminde Avrupa ile rekabetinde ön plana çıkan maliyet girdileri yanısıra şeker oranı yüksek pancar üretimine sahip pancar tohumunu üretmek için Kayseri Şeker yurt dışında bir firma ile anlaşma yapmak suretiyle ve deneme ekimlerini başlatılır..

ARGE MERKEZİ KURULUYOR
Kayseri Şeker Fabrikası bünyesinde Türk Çiftçisinin, Kayseri Şeker Fabrikasının ve dolayısıyla Şeker sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla AR-GE Merkezi oluşturuluyor. Ar-Ge Merkezi 45’i araştırmacı, 35’i teknisyen, 8’i destek personeli olmak üzere toplamda 88 personel ile hizmet vermeye hazırlanmaktadır..

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here