Türkiye’nin İlk Mini Uydusu ( Bilsat )

0
18

TUBİTAK,Uzay Teknolojileri Araştırma Enstütisi tarafından tasarlanan ve üretimi milli ve yerli olan ilk yer gözlem uydusudur.

Bilsat,uydunun yapılması için 12 Ağustos 2001 tarihinde projeye başladı.Nisan 2002 yılında tasarımı tamamlanan uydu,3 Haziran 2003’de uçuşa hazır hale getirildi.28 Temmuz’da Rusya’nın Plesetsk askeri üssünden fırlatılması planlanan uydu, Rusya Federasyonu’nun bir askeri uydusunun arızalanması ve bu uyduyu yenilemek istemesi üzerine programda değişiklik yapması nedeniyle ertelendi.

Türkiye’nin ilk mini uydusu, 12 metre ve 26 metre çözünürlükte dört bantlı kameralar taşıyacak. Bu sayede, uydudan; şehircilik, kaçak yapılaşmanın tespiti, tarım, çevre, ormancılık, haritacılık ve tabii afetlerin neden olduğu hasarın değerlendirilmesi gibi amaçlarla yararlanılabilecek. Uydudan elde edilecek veriler, TÜBİTAK BİLTEN’de kurulan uydu yer istasyonuna indirilecek. BİLSAT, tamamen Türk mühendislerin tasarladığı Çok Bantlı Kamera (ÇOBAN) ve Gerçek Zamanda Görüntü İşleyen (GEZGİN) modülleri de taşıyacak.Bilten’de üretilen bu iki modül’de uydu üzerine yerleştirildi.

Projenin tamamı 14 Milyon $’a mâl oldu.15 yıllık ömre göre tasarlanan Bilsat,686 km’lik bir irtifaya yerleştirildi.Türkiye’nin yanı sıra İngiltere,Cezayir,Nijerya,Çin ve Tayland uydularınında bulunduğu Uluslararası Afet İzleme Takım Uydu Sistemin’de yer aldı.12 Kasım 2003 yılında ilk görüntüsünü göndermeyi başarmıştır.

Bu projede çalışmaya başlayan Türk Mühendisler tecrübe kazanmıştır.BİLTEN’de “Temiz Oda” ve “Uydu Tasarım Ofisi” oluşturularak, bundan sonra yapılacak uydular için zemin hazırlandı.Öyle ki daha sonradan yapılması planlanan uydularında sürecini hızlandırmıştır.

Bu süreçten sonra yapılan başka bir uydu olan Rasat,6 yıldır yörüngesinde çalışmaktadır.Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu ünvanını taşımaktadır.Yer gözlem uydusu olarak üretilen Rasat,Dünyanın her yerinden görüntü alabilmektedir.Rasat, 6 yıl süresinde yörüngesinde 32035 tur atmış, toplam 2080 görüntüleme görevi gerçekleştirerek, 12.724.200 km2 lik alanı görüntülemiştir.

Mini uydumuzun görüntüleme izni olmasa da Rasat uydu görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz.Bu görüntüler 2014 yılından bu yana paylaşılmaya devam edilmektedir.RASAT uydusundan indirilen ham görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmeleri yapılarak GEZGİN portalına  aktarılmakta ve  e-devlet şifresiyle sisteme giren herkes görüntüleri ücretsiz olarak indirebilmektedir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here