Türkiye’nin İlk Kadın Öğretmenlerinden Fatma Refet Angın

0
116
 Binlerce insanın hayatına dokunabilmek ve iyi insanlar yetiştirmekten daha güzel bir meslek olabilir mi? Meslek demek bile doğru değil aslında. Evet iyi insanlar yetiştirmek, öğrencilerinin doğru ile yanlışı ayırt edebilme ve düşünsel yeteneklerini geliştirmek adına hayatlarını adayan öğretmenlerimizden söz ediyoruz. Konumuz, güzel ülkemizin ilk kadın öğretmenlerimizden Fatma Refet Angın.

FATMA REFET ANGIN

 

  Binlerce insanın hayatına dokunabilmek ve iyi insanlar yetiştirmekten daha güzel bir meslek olabilir mi? Meslek demek bile doğru değil aslında. Evet iyi insanlar yetiştirmek, öğrencilerinin doğru ile yanlışı ayırt edebilme ve düşünsel yeteneklerini geliştirmek adına hayatlarını adayan öğretmenlerimizden söz ediyoruz. Konumuz, güzel ülkemizin ilk kadın öğretmenlerimizden Fatma Refet Angın.   Binlerce insanın hayatına dokunabilmek ve iyi insanlar yetiştirmekten daha güzel bir meslek olabilir mi? Meslek demek bile doğru değil aslında. Evet iyi insanlar yetiştirmek, öğrencilerinin doğru ile yanlışı ayırt edebilme ve düşünsel yeteneklerini geliştirmek adına hayatlarını adayan öğretmenlerimizden söz ediyoruz. Konumuz, güzel ülkemizin ilk kadın öğretmenlerimizden Fatma Refet Angın.

Fatma Refet Angın, 18 Mart 1915 tarihinde Hafız Şerif Bey ile Halime Hanım’ın ilk çocuğu olarak Gelibolu’da dünyaya gelmiş ve daha sonra iki kardeşi daha olmuştur. Babası, Gelibolu Emniyet Amiri ve aynı zamanda Kuvay-i Milliye üyesi ve Mustafa Kemal Atatürk ile Anadolu’da aynı cephede savaşa katılmıştır. Okuma-yazmayı annesinden öğrenen Angın, Cumhuriyet kurulduktan sonra Gelibolu’daki Cumhuriyet Okulu sınavlarına girdi ve 3. sınıftan başlamaya hak kazandı.

Hayalinde Öğretmen olmak vardı. Öğrencilik hayatı oldukça başarılıydı. Öğretmen olma isteğinin, okula başladığı ilk günlerde Öğretmenlerinin giyimleri ve konuşma tarzlarından etkilenerek oluştuğunu ileri ki yıllarda kendisiyle yapılan söyleşilerde belirtmiştir. Okula 6 yaşında 3. sınıftan başlayan Fatma Refet Angın, 2 Eylül 1928’de Gelibolu’ya gelen Mustafa Kemal için yapılan karşılama töreninde ona çiçek verecek öğrenci seçilmiş ve çiçeği verirken Mustafa Kemal’in: “Ne olmak istiyorsun?” sorusuna öğretmenlerine bakarak iç geçirdikten sonra “Muallim olacağım” diye cevap vermiştir. Bu karşılaşma son olmayacaktır. Eğitimine Edirne Kız Öğretmen Okulunda devam eden Angın, burada Mustafa Kemal ile tekrar karşılaşır. Mustafa Kemal, Gelibolu’da tanıştığı küçük kızı hatırlar ve bu sefer hangi Öğretmenliği istediğini sorar. Fatma Refet Angın, Matematik Öğretmeni olmak istediğini söyler ancak Mustafa Kemal Atatürk Tarih Öğretmeni olmasını tavsiye eder ve şöyle der: “Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir”. Bunun üzerine kararını değiştirip Tarih Öğretmeni olmaya karar verir. Fatma Refet Angın, Edirne Kız Öğretmen Okulundan 1932’de mezun olur ve Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümü’ne yazılır. Aynı dönemde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi sınavına girer ve orayı da kazanıp iki okulda okumaya devam eder. İki okuldan 1936 yılında mezun olmuştur.

  Binlerce insanın hayatına dokunabilmek ve iyi insanlar yetiştirmekten daha güzel bir meslek olabilir mi? Meslek demek bile doğru değil aslında. Evet iyi insanlar yetiştirmek, öğrencilerinin doğru ile yanlışı ayırt edebilme ve düşünsel yeteneklerini geliştirmek adına hayatlarını adayan öğretmenlerimizden söz ediyoruz. Konumuz, güzel ülkemizin ilk kadın öğretmenlerimizden Fatma Refet Angın.

1937 yılı Eylül ayında yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde delegelerden biri Fatma Refet Angın’dı. Kongreye katılan Atatürk, Angın’ı görünce hatırlar. Angın, verdiği sözü tuttuğunu ve tarih öğretmeni olduğunu söylediğinde ise Atatürk şöyle cevap verir: -“Bak, öğretmen olmak yetmez; asıl görev şimdi başlıyor. Şunu iyi bilmelisin ki çok iyi öğretmen olacaksın. Çok okuyacaksın. Sen, zaten okuyorsun; ama daha çok okuyacaksın. Talebelerini çok iyi yetiştireceksin. Onlara, Kurtuluş Savaşı’nı çok iyi öğreteceksin. Ve bu arada Çanakkale Savaşları’nı sakın unutma. Bizi, bu günlere getiren Çanakkale Savaşları’dır. Ezkaza biz onu kaybetse idik, bugün hür dünya camiası yoktu. Devrimleri ve ilkeleri yaşatacaksın. Gerektiğinde mücadele edeceksin. Sakın ha, unutma.” Refet Angın Atatürk’ün o sözlerini rehber edindi ve emekli olduktan sonra da görevini 24 yıl daha özel anlaşmayla sürdürdü. Angın, Gelibolu Ortaokulu, Biga Ortaokulu, Bursa Kız Lisesinde tarih öğretmenliği yaptıktan sonra Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürü oldu. Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği, Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde de bulundu. 1955-1975 yılları arasında Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi Müdireliği yaptı. Angın İstanbul Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi ile Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinin kuruluş çalışmalarında bulundu. Yetiştirdiği binlerce öğrenci arasında Uğur Mumcu’da vardı. 1982 yılında Tarih Öğretmenliğinden emekli olur. 12 Eylül darbesinin ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak belirlenir ve ilk Öğretmenler Gününde yılın öğretmeni seçilir. 9 Haziran 2006 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından onursal doktora unvanı verilir. Angın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da tüm devirlerin milli eğitim bakanlığı danışmanı olarak onurlandırılır.

  Binlerce insanın hayatına dokunabilmek ve iyi insanlar yetiştirmekten daha güzel bir meslek olabilir mi? Meslek demek bile doğru değil aslında. Evet iyi insanlar yetiştirmek, öğrencilerinin doğru ile yanlışı ayırt edebilme ve düşünsel yeteneklerini geliştirmek adına hayatlarını adayan öğretmenlerimizden söz ediyoruz. Konumuz, güzel ülkemizin ilk kadın öğretmenlerimizden Fatma Refet Angın.Cumhuriyete bağlı, Atatürk İlke ve İnkılaplarını kendine rehber edinen, bütün zorluklara göğüs gererek sürdürdüğü başarılı eğitimcilik hayatıyla örnek olmuş ve bir Türk kadınının neler başarabileceğini bizlere göstermiştir. Ruhunu iyileştirdiği, eğittiği binlerce öğrenci tarafından asla unutulmayacak olan Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenlerinden Fatma Refet Angın, 30 Ocak 2010 Çarşamba günü tedavi gördüğü İstanbul Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi’nde vefat eder. Mezarı Ortaköy’dedir. Özlem ve saygıyla..

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here