Türkiye’nin Gözdesi Barış Manço

0
35

Her ortama girebilen, çocukla çocuk büyükle büyük olan bir kişiliğe sahip Barış Manço’nun adını dahi  yazarken içimi bir mutluluk kaplıyor. Benim çocukluk zamanım da “Adam Olcak Çoçuk “ adlı televizyon proğramını sunuyordu. Onu izlemek için sabırsızlanırdık. Daha çocuk yaşta hayatını kabettiğini duyduğum da gözyaşlarıma hakim olamamıştım. Neyin ne olduğunu bilmediğim aklımın bile ermediği o yaşta bize sevgisini aşılamış. O günden bu güne her şarkısını, hakkında yazılanları takip ederim. 

İsmine yaraşır  bir kişliği vardı. Ailesinin ona “Barış” ismini vermesinin sebebi yaşanan 2. Dünya savaşının etkisinin hala sürdüğü bir dönemde “ Barış “ ismiyle ülkeye barış getirmeliydi. Barış Manço’yu anlatmaya doyamam, kendisine olan sevgim çok büyüktür. Kendisini anlatmaya satırlar kitaplar yetmez. Öylesine dolu dolu, öylesine mükemmel bir insandır ki. Onu dünyada tanımayan neredeyse  yoktur. 

Oynadığı  “Baba Bizi Eversene” izlemeye doyamadığım filmi, yine olsa yine izlerim diyebilirim ne denli sevdiğimi anlamışsınızdır zaten. Bazen canım sıkıldığın da internetten açıp izlediğim zamanlar oldu. Onun kalitesin de bir sanatçı daha gelir mi ?

Bu kadar çok sevilir mi bilmem ama boşluğu asla dolmaz.

En sevdiğim şarkısı da “ Gül Pembe “ dir . Hatırlıyorum da okul zamanımız da teneffüs aralarımız da hep bu şarkıyı söylerdik sınıfça. Bir ben değildim ona bu kadar hayranlık duyan. 7 ‘den 70’ e herkesin sevgilisiydi Barış Manço.

Biz etrafımız daki bir kişinin sevgisini kazanmayı zor başarırken kendisi tüm dünyanın sevgisini kazanmıştır. 

Çok zeki, işinde çok titizlikle çalıştığını onu araştırırken öğrenmiştim. Her adımı, her davranışı ile örnek alınması gereken bir insan. 

Eşi ve çocukları Barış Manço’nun ölümünün ardından düzenli olarak onu anma törenin de bulunurlar. Eşi o kadar güzel düşünmüş ki; Barış Manço’ nun  hatıralarını  saklayıp müze haline getirmişlerdir. Sevenleri tarafından büyük ilgi görüyor bu müze. Benim gidip görmek gibi bir şansım olmadı fakat röportajlardan en ince ayrıntısına kadar izlemiştim. Bir gün görmek belki kısmet olur. 

Klasikleşen yazılar yazmak istemedim, hayatı eserleri bizim aklımız alamayacağı kadar çoktur. Ben her ne kadar kendisine olan sevgimi ifade etmeye çalışsam da bendeki yerinin tarifinin sözle izahı yok.

Ailesi, böyle kıymetli bir insana sahip oldukları için çok şanslılar. Bunun ününden kaynaklandığı için değil o güzel kalbi, huzur veren gülümsemesine sahip oldukları için söyledim bu sözü.

Biz kendisini sadece ekranlardan tanıdığımız kadarı ile çok üzüldük, hayatını kaybetmesine kim bilir ailesi, çocukları ne kadar üzülmüştür. Büyük bir sevginin acısı da büyük olur. Türkiye’nin gözdesi” Barış Manço’nun bu gün ölüm yıl dönümüdür. Ailesinin bu günün de yanın da olamasak dahi yazdığımız yazılarla yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim. Üzerinden kaç yıl gecerse geçsin acıya alışıyorsun ancak izi geçmiyor. Bu hüzünlü günde ailesine sabır diliyoruz. 

Barış Manço’yu sevgi, saygı, rahmetle anıyoruz. 

Sevenlerine ve ailesine Allah(c.c)’dan sabır diliyoruz. 

Tarihnedio Ailesi

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here