Türkiye’nin Dünya Şampiyonu İlk Kadın Güreşçisi

0

7;nın başkenti Paris7;te düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası7;nda , kadınlar 75 kiloda mücadele eden Adar ,Türkiye7;nin kadınlarda ki ilk dünya şampiyonu güreşçisi oldu.

Çarşamba günü gerçekleşen final maçında Belaruslu rakibi Vasilisa Marzaliuk’u 5-4 yenerek bir ilke imza atan Yasemin Adar ilk kadın güreş şampiyonu oldu.

Milli sporcu adar 2017 Mayıs ayında düzenlenen Sırbistan’ın Novi Sad kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında da kadınlar 75 kiloda altın madalyanın sahibi olarak birinciliği kimseye devretmiyor.

Adar’ın maç sonunda

Bu sevinci Türk halkına yaşattığım için kendimle gurur duyuyorum. Olimpiyatlarda da inşallah altın alırız ve bir tarih daha yazarız.”  dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasemin Adar’ı Tanıyalım mı ?

1991 Balıkesir doğumlu Adar ,fırıncılıktan emekli bir babanın ve güreşe meraklı bir ailenin iki kızından biri.Yasemin Adar , atletizm ve gülle atma ile başladığı spor hayatına güreş ile devam etmiştir.

Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi’nde atletizm takımına katılan genç sporcu , Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okudu.

Avrupa Şampiyonu Aslan Seyhanlı’nın da teşvikiyle Balıkesir Belediyesi’ne ait bir gençlik merkezinde güreş sporuna başladı.Niğde’de beden eğitimi öğretmenliği yapan Yasemin Adar , Edirne Trakya Birlik Spor Kulübün’de güreş kariyerini sürdürmeye devam etti.

Yasemin Adar ilk altın madalyasını 2013 yılında Mersin’de Akdeniz oyunlarında 72 kg’da kazanmıştır.

KADINLARDA İLK ALTIN MADALYA

Mart 2016’da Riga’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası kadınlar 75 kiloda da Rus rakibi Alena Starodubtseva’yı 7-0 yenerek Türkiye tarihinde ilk altın madalya kazanan kadın sporcu olmayı başardı.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here