Türkiye’de İkinci El Araba Alacakların Yüzde 68’i Eşinin Arkadaşının Otomobilini Seçiyor

0
9
Türkiye'de İkinci El Araba Alacakların Yüzde 68'i Eşin Arkadaşın Otomobilini Seçim Ediyor
Türkiye'de İkinci El Araba Alacakların Yüzde 68'i Eşin Arkadaşın Otomobilini Seçim Ediyor

Dünyanın en büyük filo kiralama işletmelerinden biri olarak beş kıtada ve 32 ülkede dev bir vasıta filosunu idareyen LeasePlan, Türkiye’deki araba kullanıcılarının ikinci el satın alma alışkanlıklarına dair bir araştırmaya imzaladı. LeasePlan Türkiye’nin CarNext.com Araştırması Raporu’na göre, Türkiye’deki kullanıcıların ikinci el vasıta satın alım sebepleri arasında yüzde 68 ile tanıdığı ve güvendiği birinin taşıtını satışa çıkarması en başta geliyor. Katılımcıların yüzde 36’sı uygun maliyet sebebiyle ikinci ele yönelirken, bunu sonrasında daha üst bir model almak isteyenler ve temiz olduğu için seçim edenler takip ediyor.

TAŞITIN UZAKTA OLMASI TEDİRGİN EDİYOR

İkinci el araç satın almak isteyenlerin en esas öncelikleri arasında yüzde 21 ile taşıtın zararsız olması en büyük oranı alıyor. Katılımcıların yüzde 16’sı taşıtın temiz ve bakımlı olmasına dikkat ederken, yüzde 15’i taşıtın az km yapmış olmasına, sadece yüzde 8’i ise motorun mekanik aksamlarının muntazam çalışıyor olmasına dikkat ediyor. İkinci el vasıta alırken önde gelen mevzulardan bir öbürü de tedirginlik. Rapora göre, yalnızca yüzde 5’lik bir kitle ikinci el vasıta alırken tedirgin olmadığını belirtiyor. Tedirginliklerin başında yüzde 43 ile aracı uzak bir yerden almak kazançken, yüzde 40’ı aracın gider çıkarmasından büyük tedirginlik duyuyor.

İKİNCİ EL VASITA SATIN ALMAK YORUYOR

İkinci el vasıta alan ve bu tecrübeyi yaşayan her 10 alıcıdan 7’si rastgele bir problem ve negatiflik ile karşılaşmıyor ama süreç bu kadar da rahat işlemiyor. Rapora göre, ikinci el vasıta satın alan kullanıcıların yüzde 62’si bu süreçte oldukça yorulduğunu belirtiyor. İkinci el vasıta satın alırken karşılaşılan problemlerin başında yüzde 8 ile taşıtın bakımsız olması kazançken, katılımcıların yüzde 6’sı motorun meseleli olması, yüzde 5’i gider çıkarması ve yeniden yüzde 5’lik bir kısmı kmnin düşürülmesi gibi meselelerle karşılaştıklarını ifade ediyor.

HER 10 BİREYDEN 7’Sİ EŞİ ARKADAŞI SEÇİM EDİYOR

Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “İkinci el vasıta satın almak isteyenler başlı başına güçlü ve bir o kadar zaman alıcı bir süreçle karşı karşıya kalıyorlar. Araştırmada görüldüğü üzere her 10 bireyden takribî 7’si tanıdığı ve güvendiği, eş-arkadaş dediğimiz bireylerin taşıtlarını satın almaya yöneliyor. Bu noktada, CarNext.com hizmetimiz sayesinde, ikinci el vasıta almak isteyenlerin mevcut problemlerini ortadan kaldırıyoruz. Taşıtlarını güvendikleri, bildikleri birinden üstelik ilk sahibinden satın alabiliyorlar” dedi.

HOŞNUT KALMAYINCA 14 GÜN İÇİNDE İADE GARANTİSİ

Site üzerinden satışa çıkarılan arabaların bakım ve servis geçmişinin şeffaf bir biçimde görülebilmesinin de alıcıların endişelerini azalttığını belirten Oktay, “İkinci el vasıta satın almak isteyenler, ilgilendikleri taşıtın tüm bakım geçmişini, ayrıntılı resimlerini ve tüm özelliklerini online olarak araştırabiliyor, ilgilendikleri vasıtayı dilerlerse Acıbadem Showroomu’muzda görebiliyorlar. Üstelik satın aldıktan sonra hoşnut kalmadıkları rastgele bir nokta olması halinde 14 gün içinde iade garantisi sunuyoruz” dedi.You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here