Türkiye yeni ısınma kaynağı için düğmeye bastı

0
Türkiye yeni ısınma kaynağı için düğmeye bastı
Türkiye yeni ısınma kaynağı için düğmeye bastı

Hem Akdeniz’de hem de diğer bölgelerde yapılan aramalar ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak için büyük önem taşıyor. Peki hidrojen gerçekten de iyi bir çözüm olabilecek mi?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden edindiği bilgiye göre; doğal gaz dağıtım şirketleri EPDK tarafından sağlanan Ar-Ge desteğiyle “Yenilenebilir Doğal Gaz Üretimi-Power to Gas” projesi hayata geçiriliyor. Böylece çok daha verimli bir enerji kullanımı sağlanacak.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliğinin (GAZBİR) teknik merkezi olarak faaliyet gösteren GAZMER Test Ölçüm ve Kalibrasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamalara göre; doğal gazda bulunan hidrojenin payının yüzde 20’ye çıkarılmasıyla enerji verimliliği ciddi bir artış gösterecek. Böylece ısınma ile ilgili kritik bir sorun aşılmış olacak. Merkezde kullanılacak bazı cihazların üretimi ile ilgili yıl sonu verilerine bakılacak.

Tüm bu gelişmelere bakıldığında, enerji kaynağı olarak hidrojen kullanılabileceği görülüyor. Özellikle de nüfusun giderek büyük bir artış gösterdiği şu son günlerde alternatif kaynaklara yönelmek pek büyük önem taşıyor.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here