Türkiye ile Venezuela Arasında 1 Milyar Dolarlık Ticaret Giderek Artaracak

0
7
Türkiye ile Venezuela Arasında 1 Milyar Dolarlık Ticaret Giderek Artaracak
Türkiye ile Venezuela Arasında 1 Milyar Dolarlık Ticaret Giderek Artaracak

ABD’nin ekonomik olarak savaş ilan ettiği iki ülke Türkiye ve Venezuela arasında 2018 yılının ikinci yarısında yaklaşık 1 milyar dolarlık ticaret yapıldığı öğrenildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) raporlarına göre iki ülke arasında 892.4 milyon dolarlık ticaret gerçekleştirildi. Türkiye ve Venezuela’nın bu yılın ikinci yarısındaki beklenti ise 1 milyar doların üzerinde ticaret olduğu aktarıldı.

TARIM DIŞINDA PETROL VE PETROKİMYA TİCARETİ

Türkiye ile yapılan ticarete önem verdiklerini belirten Zulia Bölgesi Belediye Başkanı Francisco Arias Crdenas, Kasım ayında İstanbul’da düzenlenecek Türk İş Fuarında yer alacaklarını belirterek, Fuar sayesinde muz, avokado, kakao gibi tarım ürünlerinin Türkiye’ye ihracatının arttıracağını belirtti. Crdenas tarım dışında metal, petrol ve petrokimya alanlarında da Türkiye ile işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

TİCARİ BAĞLAR DAHA DA GÜÇLENECEK

Venezuella’da faaliyet gösteren bir Türk ticaret derneğinin başkanı olan Hayri Küçükyavuz ise; Başkan Recep Tayyip Erdoğan’la Venezuella Başkanı Nicolas Maduro’nun yakın tarihte imzaladıkları ikili işbirliği anlaşmaları gereğince iki ülke arasında ticari bağların güçlendirileceğini ve tarımsal işletmeler dahil olmak üzere güvenlik konularında da işbirliği yapılacağını açıkladı.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here