Türk Tıp Dünyasının Medarı İftiharı Siyami Ersek

0

Prof. Dr. Siyami ERSEK

6 Haziran 1920 Uşak doğumludur. İstanbul Erkek Lisesini birincilikle bitirdi. Üniversiteyi 1938 yılında İstanbul Tıp Fakültesinde okudu. Alanında oldukça başarılı ve disiplinli olan Ersek genel cerrahi dalında uzmanlık ihtisası tamamlayarak 1948 yılında İngiltere ‘de göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji üzerine çalışmalar yaptı. İngiltere’den döner dönmez önce Heybeliada, sonrada Uludağ sanatoryumlarında baş hekimlik yaptı. 1962 yılında Haydarpaşa da Göğüs Cerrahisi merkezini kurdu ve uzun yıllar cerrahi şefliği ve başhekimliğini yaptı.

 

Siyami Ersek başarılı ekibi ile 1963 yılında Türkiye’de ilk açık kalp ameliyatını yaptı. İstanbul Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi bu başarılı açık kalp ameliyatı sayesinde Türkiye tıp tarihinde çok önemli bir adıma imza atmış oldu. ciddi ve disiplinli çalışmaları sayesinde Ersek yine Türkiye’de ilk olan yapay kalp kapakçığı ameliyatını da başarıyla uygulamıştır. Aynı zamanda bu kalp kapakçığı ameliyatı Avrupa’da üç kalp kapağı ameliyatındaki üç isimden ilki olmuştur.

Başarılara ve ilklere doymayan Siyami Ersek 1968 yılı Kasım ayında Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal Beyazıt tarafından Türkiye’de ilk defa yapılan ama yalnızca 18 saat yaşayabilen kalp naklini gerçekleştirdikten sonra  Siyami Ersek 27 kasım 1968 yılında Türkiye de ki ikinci kalp naklini başarılı bir şekilde uygulamıştır.

 

Prof. Dr. Siyami Ersek Türkiye ‘de sık rastlanan kalp hastalıklarına bağlı kapakçık bozuklukları ve romatizmal kalp hastalıklarının da hastalıklarına şifa kaynağı olmuş, açtığı modern Göğüs Cerrahisi ve Kalp Damar Cerrahisi kuruluşlarında çok sayıda cerrah ve uzman yetiştirmiştir.

 

1972 yılında Sağlık Bakanlığı Yüksek Şurası üyesi oldu ve 73 yılında hak ettiği Profesörlüğe yükseldi. Aynı zamanda Sami Ersek Dünya Tıp bilimine farklı dillerde yazılmış 50 yi aşkın makale miras bırakmıştır.  

 

Türk ve dünya tıp tarihine yaptığı bütün bu katkılardan kalp rahatsızlıkları olan hastalara şifa dağıttıktan sonra maalesef Dr.Siyami Ersek, 26 ekim 1993 tarihinde adını aldığı Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kendi uzmanlık alanı olan akciğer ve sol kalp yetmezliği sonucu 73 yaşında hayatını kaybetmiştir.

 

Türk Tıp Dünyası Dr. SİYAMİ ERSEK’ e minnettardır. . . . .

Merve Nazlı

... acayip tuhaf, tuhaf ve acayip...
Merve Nazlı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here