Türk Tasarımı Tesla Semi Rakibi Ford F-Vision!

0
5
Türk tasarımı Tesla Semi rakibi Ford F-Vision!
Türk tasarımı Tesla Semi rakibi Ford F-Vision!

Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşen bu özel etkinliğe Tarihnedio.com olarak katıldık. Çok az sayıda yayının katıldığı bu etkinlikte, Ford’un otonom tırı F-Vision tanıtıldı. Türk’ler tarafından tasarlanan Ford F-Vision, ilk bakışta, sahip olduğu muazzam tasarımı ile dikkat çekiyor. Türkiye’deki Ford Otosan ekibi tarafından tasarlanan bu konsepttir, en yenilikçi teknolojilere sahip.

Copilot 360 olarak isimlendirilen sürücü alanı, teknolojinin sunduğu tüm nimetlerden faydalanacak. Tamamen otonom modda iken bu alanın aldığı görüntü muhteşem. Tamamen elektrikli motor tasarımı, hem güç üretimi hem de çevre dostu bir yapıda olmasını sağlıyor.

Ford Otosan yetkilileri, F-Vision geliştirme sürecinin 6 yıllık, tasarım sürecinin de 6 aylık bir geçmişi olduğu bilgisini bizlerle paylaştı. Bu tasarım ve teknoloji harikası tırı, yollarda ne zaman göreceğimiz ise henüz belli değil. AR-GE ve yazılım teknolojileri ise yüzde 100 olarak Ford Trucks tarafından yapıldı.

Şehir dışında otonom olarak kullanılacak olan F-Vision, şehir içinde yarı otonom ve sürücü kontrollü sürüş moduna geçtiğinde, camların tasarımı da değişiyor.

Ford’u F-Vision isimli otonom tırı, 4. seviye otonom sınıfında konumlandırılıyor. Tesla’nın 2. seviye otonom sınıfında olduğunu düşünecek olursak, bu konsept aracın nasıl bir seviyede olduğunu tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here