Türk Sinemasının Usta Yönetmenlerinden Aram Gülyüz, Hayatını Kaybetti

0
8
Türk Sinemasının Usta Yönetmenlerinden Aram Gülyüz, Hayatını Kaybetti
Türk Sinemasının Usta Yönetmenlerinden Aram Gülyüz, Hayatını Kaybetti

Yaşamı boyunca Türk sinemasına 200’den fazla eser kazandıran ünlü yönetmen ve senarist Aram Gülyüz hayatını kaybetti. Gülyüz’ün vefatı dolayısıyla sosyal medya hesabında üzüntüsünüpaylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Sinemamızın usta ismi Aram Gülyüz’ün aramızdan ayrıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. 1958’de adımattığı Türk sinemasına büyük hizmetleri bulunan merhuma Allah’tan rahmet,ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

YEŞİLÇAM’IN EN ÜNLÜ SERİSİNİ TÜRK SİNEMASINA KAZANDIRDI

Yeşilçam’ın en ünlü serisinden ‘Ayşecik’ film serisini Türk sinemasına kazandıran usta yönetmen Aram Gülyüz, 1931’de İstanbul’da dünyaya geldi. Metro Film’i 1958’de kurarak sinemaya adım atan Gülyüz, 1958’de Türk Alman ortak yapımı İstanbul Macerası filmine imza atarken, 1960’ta senaryosunu yazdığı “Sensiz Yıllar” ile yönetmenliğe başladı.

YAŞAMI BOYUNA 200’DEN FAZLA ESERE İMZA ATTI

Usta isim, yaşamı boyunca 28 filmin senaryosunu kaleme aldı. “Ayşecik” film serisi ile “Yasemince” ve “Tatlı Kaçıklar”ın da aralarında olduğu 200’e yakın sinema filmi ve dizinin yönetmenliğini üstlendi. Türk sinema tarihinin önemli isimlerinden biri olan Aram Gülyüz, 2014’te “Zaman Makinesi 1973” isimli filmin yönetmenliğini üstlenmişti.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here