Türk Müziğinin Serçesi ”Sezen Aksu”

0

SEZEN AKSU’NUN ŞARKILARININ ANLAMI

SEZEN AKSU KİMDİR?

Sezen Aksu 13 Temmuz 1954’te Denizli’de doğmuştur. 3 yaşına kadar Denizli’de yaşayan Aksu bundan sonra ailesiyle birlikte İzmir’e taşınmıştır. Annesi Şehriban hanım, babası Sami Bey’dir.

Sezen’in disiplinli büyümesini isteyen aile ona her zaman mesafeli davranmışlar fakat Sezen yaramazlığıyla herkesin ilgisini çekmektedir ve etrafındaki insanlar ona’ cüce bela’ diye hitap edermiş. Üniversite dahil olmak üzere tüm eğitim hayatını İzmir’de geçirmiştir. 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Bölümü’nü kazanmıştır lakin 1974’te Ali Engin Aksu ile evlenince üniversiteyi bırakmıştır. Gençlik çağında resim, tiyatro, dans dersleri almıştır. Ama en çok ilgi duyduğu alan müzikmiş. Üniversite ikinci sınıftan evlilik nedeniyle ayrılınca İzmir Radyosu Sanatçılar Derneğine girmiştir.

Sezen, 1974 yılında bir plak şirketine 3 şarkılık bir bandını göndermiştir. Sonra İstanbul’a gelerek plak çalışmasına başlamıştır ama maalesef  ilk 45’lik plağı ”Haydi Şansım” hiç satmamıştır. Sezen ancak üçüncü 45’beşliği ‘Olmaz Olsun/Vurdumduymaz’dan sonra 45’likler listesinde haftalarca bir numarada kalmış ve Sezen’e şöhret kapıları açılmıştır.

SEZEN AKSU’NUN ŞARKILARINI ANLAMLI KILAN NEDENLER

Sezen Aksu’nun şarkılarının anlamını ararken, onun aşklarından bahsetmemek elde değil. O yüreğimize dokunan, kalbimizi alıp rüzgarda savuran o şarkılar hangi yürekten hangi acı veya sevgi; hangi  hüzün veya neşe, hangi hasret veya kavuşmadan kağıda ve notaya dökülüyor, öyle değil mi? Elbette ki onun yüreğindeki aşktan…

Bir kaç evlilik, bir kaç aşk yaşamış elbette ki Sezen ama içlerinden bazıları var ki ona şarkı yazdırmış. Nedir bir insana şarkı yazdırmak? Öyle bir girmiş ki yüreğe o aşk, tercümesi yok, kifayet yetersiz, ağzından sanat çıkartan aşk. 

Onno’ya olan en büyük aşkı var mesela Sezen’in. Nilüfer tanıştırmış, Nilüfer diyor ki, birbirlerini ilk gördüklerindeki ifadenin sonradan büyük bir aşka dönüşeceğini anlamıştım. Onno’yla olan aşkında her şeyi en üst düzeyde yaşamış Sezen; aşkı da, kavgayı da. Bir gün küs bir gün barışıkmışlar, hep yolunda gitse aşk olmazdı zaten. Onno’ya birlikte ”Sen Ağlama” şarkısını doğurmuşlar aşklarından. Her yaşadıklarından bir şarkı doğmuş Sezenle Onno’nun.  ”Yeniden Sev, Hep Bana, Ünzile, Geri Dön, Seninle, Bu Gece, Gir Kanıma, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Alev Alev, Beni Unutma, Haydi Gel Benimle Ol, Anlatamıyorum, Sarışın, Bir Kış Masalı, Bir Zamanlar Deli Gönlüm, Kurşuni Renkler.’ En çok bildiğimiz bu şarkıları Sezen ve Onno’nun eseri. Neden mi şarkıları anlamlı, neden mi hepimizin yüreğine dokunuyor? Hepimizde olandan azizim, aşktan..

Bir de Sezen’in şöyle içler acısı bir aşk hikayesi var. Hani elinden tutup ünlü ettiği can dostu Yıldız ablamız var. Sezen’in Uzay Heparı ile aşk yaşadığı dönemler. Bir gün Sezen evine gelir ve hiç görmemesi gereken o ihaneti görür. Yıldız ve Uzay, beraberler. Geçenlerde gündemden düşmedi barışmaları Yıldız ve Sezen ikilisinin. Okuduğumda ne koca yürekli bir kadınsın sen Sezen Aksu dedim. Affedebilmiş. İhaneti yakaladıktan sonra veryansın bütün şarkılar gelmiş. En çok bildiğimiz de Yıldız’a itafen yazdığı ”Onu Alma Beni Al”.  Bunun dışında Uzay heparı ve ihanete ithaf ettiği bir çok şarkı; Rüya, Sürgün, Kadınım, Küçüğüm ,Unutmadım, Vurulduk, Serserim Benim..

 Yaşadıkları, yaşamadıkları Sezen tek kelime bile yazsa yorumuyla onu efsaneleştirmeyi başarıyor. Onun koca yüreği ve hepimize dokunuşu  onun şarkılarını anlamlı kılıyor.  Var ol Sezen.. 

Yüreğe dokunan bir şarkısı ile baş başa bırakıyorum sizleri…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here