Türk Halk Müziği Sanatçısı Enver Demirbağ

0
55

Enver Demirbağ;
1935 senesinde Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu.Palu’da çıkan yangında evleri yandı, daha sonra babasını kaybetti. Dayısı Ali Bey, Enver Demirbağ ve abisini yanına aldı. Müziğe olan ilgisini fark etti ve eğitim almasını sağladı. Gençlik yıllarında, kendisinden üç yaş büyük olan ağabeyi Paşa Demirbağ ile birlikte müziğe ilgi gösterdi. Musiki meclislerine katılarak kendini geliştirdi. 70’e yakın plak doldurdu. TRT Radyo arşivi için birçok eser okuyarak kaynak kişi unvanını aldı. 115 eserden oluşan Harput müziğine dair repertuvarını Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün, Folklor Arşivi’ne kazandırdı.
Enver Demirbağ Harput müziğini icra eden hafızlardandır. Harput makamını ve müzik geleneğini daha çocukken öğrenmeye başlamıştır. Enver Demirbağ Harput müziği ile ilgili bütün repertuarını Kültür bakanlığı Halk kültürlerini araştırma ve geliştirme genel müdürlüğü Folklör Arşivine verdi. Bu eserlerinin sayısının 155 olması Enver Demirbağ’ın repertuarı’nın Hafız Osman Öğe’den öğrendikleri ile sınırlı kaldığını gösteriyor.
9 Kasım 2010 tarihinde felçli durumda olan Enver Demirbağ, oturduğu koltuğun elektrik sobasından alev alması sonucu çıkan yangında hayatını kaybetti.

Enver Demirbağ ESERLERİ;
En çok dinlenen türküleri:
*Garip anam
*Yüksek minarede kandiller yanar
*Ey firak-ı leb-i canan

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here